Εμβόλιο σε παπαγάλο

Συζήτηση με θέμα Εμβόλιο σε παπαγάλο, που ξεκίνησε από kassi, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Οκτ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 6 Οκτ 2016
Αυτός ο φίλος σου τους έχει κάνει εμβόλια; Όχι δεν υπάρχουν και δεν χρειάζεται να κάνουμε εμβόλια. Χρειάζεται να φροντίζουμε σωστά, διατροφή,... Ολόκληρο το Post
  1. kassi

kassi PB New Member

Καλησπερα σε όλους. Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με κάποιον φίλο που έχει μπατζι και μου πε ότι τώρα που απέκτησα παπαγάλο πρεπει να ψάξω και να του κάνω εμβόλιο. Ισχύει αυτό; κι αν ναι τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

2. Best Answer:
    Post #353277 by maria p, 6 Οκτ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 4
    Αυτός ο φίλος σου τους έχει κάνει εμβόλια; Όχι δεν υπάρχουν και δεν χρειάζεται να κάνουμε εμβόλια.
    Χρειάζεται να φροντίζουμε σωστά, διατροφή, καθαριότητα και προληπτικές φροντίδες υγείας και να είμαστε πολύ παρατηρητικοί και οποιαδήποτε σημάδια αλλαγής της συμπεριφοράς τους.
    Ένα παλαιότερο παρόμοιο θέμα https://petbirds.gr/threads/Κανουμε-εμβολια-στους-παπαγαλους.15156/.

maria p, 6 Οκτ 2016
    Best Answer
  4. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Αχ αχ στο τελος θα κανουνε εμβολια και στα μυρμηγκια.
    Οπως στα ειπε η Μαρια ειναι :)

5. kassi

kassi PB New Member

Παιδιά ευχαριστώ. Κι εγώ δεν ήξερα κάτι κι όταν μου το είπαν έπεσα από τα σύννεφα. Προσπαθώ όσο γίνεται να υπάρχει τέλεια καθαριότητα στο κλουβί. Το νερό καθαρό καθε μέρα. Το υπόστρωμα αλλαγή επίσης κάθε μέρα. Η πατήθρες με το που λερώνονται σκούπισμα και μια ή δυιο φορές την εβδομάδα πλύσιμο. Ανά δύο μερες αλλαγή της τροφής. Ηθελα να μου πείτε τα φρούτα να τα βάζω σε ταίστρα?Μέχρι τώρα μόνο στο μήλο έχει ανταποκριθεί το οποίο τρώει απο το χέρι μου και μετά το βάζω ανάμεσα στα κάγκελα. Από το πετ μου είχαν δώσει βιταμίνες τις οποίες ούτε καν που ακούμπησε...επίσης να σας πω οτι τελικά άλλαξα κλουβί και η μεταφορά έγινε γρήγορα και χωρίς καμία δυσκολία...

6. maria p

Κατ' αρχήν να προτιμάς χόρτα και λαχανικά και σπάνια φρούτα.
    Θα δοκιμάσεις που αρέσουν στο πουλί να τα τρώει και εκεί θα τα βάζεις.

7. kassi

kassi PB New Member

Οπότε κυρίως λαχανικά. Ωραία...από αυριο ξεκινάω μαρουλάκι που έχω στο ψυγείο. ΕΥχαριστώ

8. maria p

9. kassi

kassi PB New Member

Πάντα διαφωτιστικοί και πρόθυμοι να βοηθήσετε και να μας μάθετε.Ευχαριστώ για όλα

10. Eleni pepper

Eleni pepper PB Member

Ολα τελεια μπραβο σου ..οπως στα λεει κ η μαρια απλα να μην γινεσε και υπερβολικη με την καθαριοτητα ολα παντα με μετρο ..κ η υπερβολικη καθαριοτητα και προσοχη καμια φορα κανει τα ζωακια μας κ πιο ευαισθητα και επιρρεπη:):):):)οταν εχουμε μετρο πανε ολα ρολοι :thumbsup:;):D:p:):):):)

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

* Να προσεχεις οταν βαζεις φρουτα ή λαχανικα στα καγκελα, γιατι θελει καλο καθαρισμα μετα (μενουν υπολειμματα)

12. eva vrs

eva vrs PB Member

Καλύτερα ας μην βάζει φρούτα κτλπ στα κάγκελα.
    Σε ένα μπολάκι είναι ότι πρέπει.
    Και έτσι δεν θα λερόνωνται εύκολα.

13. maria p

Τα χόρτα άνετα κρεμιούνται από την οροφή με μανταλάκι και δεν λερώνουν τίποτα.

14. takis1964

takis1964 PB Member

Αυτα διαβαζω και .......................:mad::mad::mad::mad:....Ο δικος μου βαζει στοχο και το μανταλακι !Η θα το ριξει κατω με την τροφη η θα διαλυσει το μανταλακι :faceplm:rolleyes:

15. maria p

Χα χα καλά ο δικός σου είναι περιπτωσάρα! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...