Εκτροφείς Εξωτικών Πουλιών - Μέλη του PetBirds

Συζήτηση με θέμα Εκτροφείς Εξωτικών Πουλιών - Μέλη του PetBirds, που ξεκίνησε από FINCHiii, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 14 Σεπ 2015.

1. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

Ενα θέμα για να γνωρίσουμε ποιοι εκτρεφουμε και ποια ειδη? Ωστε να μπορουμε να βρισκουμε τα ειδη που μας ενδιαφερουν απο εκτροφεις!

Λοιπον, εκτρέφω κυρίως Αφρικάνικες εστρίλδες,

Senegal fire finch
    Lavender waxbill
    Orange cheeked waxbill
    Yellow winged pytillia
    Zebra waxbill
    Black and white mannikin
    Red winged pytillia

Επίσης μερικά εντομοφάγα κ σαρκοφάγα
    Pekin robin
    Montane zosterops
    Red billed blue magpie

Για απορίες ή ανταλλαγή εμπειριών μην διστάσεται να μου στείλετε μήνυμα

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι πολύ καλό θέμα Χρήστο. Κάποια στιγμή μάλιστα θα αφαιρεθούν όλα τα εκτός θέματος μηνύματα και θα μεταφερθούν σε ένα άλλο συνοδευτικό θέμα με ερωτήσεις και απορίες. Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το θέμα των κτηνιάτρων που έχουμε ήδη.

Εφόσον συμμετάσχουν εκτροφεις και άλλων ειδών πουλιών, θα μεταφερθούν σε αντίστοιχα με αυτό ξεχωριστά θέματα για κάθε είδος.

3. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Ξεκίνησα με παπαγάλους... αλλα με το καιρό με κέρδισαν τα μικρά παραδείσια πουλιά (κύριος Australian Finches).
    Ένα είδος με το οποιο ασχολούμαι συστηματικά και το πουλί που ποτε δεν θα λείπει από το σπίτι μου είναι το
    - Gouldian Finch )))

Κατά τα αλλα αναπαράγω:
    - Society Finch
    - Zebra Finch
    - Star Finch

Κατέχω και αλλα είδη, αλλα τώρα δεν μπορώ να πω ότι τα εκτρέφω συστηματικά.
    Από κάποια είδη έχω 1 με 2 ζευγάρια μονο (δοκιμαστικά θα έλεγα) και τα βάζω για αναπαραγωγή αν μένει καμια άδεια ζευγαρωστρα. ... κάποια αλλα πουλια δεν κατάφερα ακόμα να αναπαράξω με επιτυχία.

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Παπαγάλους Ροζέλες, Java finch, Star finch, Society finch, και φυσικά Gouldian finch !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...