Εκπαιδευση περιστεριων και διατροφη

Συζήτηση με θέμα Εκπαιδευση περιστεριων και διατροφη, που ξεκίνησε από mhnas61, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 29 Αυγ 2009.

1. mhnas61

mhnas61 PB New Member

Εχω 200 περιστέρια , θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις και γνωριμίες πάνω σε αυτο το θέμα

2. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

πρωτα θελω να ρωτησω πως τα βγαζεις περα???

3. Poephila

Poephila PB New Member

Και τι περιστέρια είναι; καθώς και πάνω σε ποιο, απ' τα χιλιάδες θέματα που μπορούν να αναπτυχθούν για τα περιστέρια, θέλεις να ανταλλάξουμε απόψεις...

4. mhnas61

mhnas61 PB New Member

απαντηση στον σταυρο

σταυρο αν εννοειs οικονομικα δεν υπαρχει προβλημα . εκει που δουλευω αμοιβομαι καλα . οσο για το φαγητο τουs εχω δικα μου κτηματα οποτε 2,5 τονοι σιταρι ειναι για αυτα:)

5. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Αφου τα καταφερνεις στον οικονομικο τομεα ειναι μια μεγαλη αβαντα αυτο...τωρα εμενα ενα δευτερο πραγμα που θα με προβληματιζε θα ηταν η υγεινη των πουλιων αλλα και του χωρου...Φανταζομαι πως θα εχεις λυση και γι αυτο...οπως επισης και χρονο για τοσα πολλα πουλια...

6. Poephila

Poephila PB New Member

Για τι είδους περιστέρια μιλάμε;
    Τα εμπορεύεσαι;
    Δεν χρειάζονται μόνο σιτάρι για να ζήσουν έχουν κι άλλες απαιτήσεις...
    Πες μας λίγα πράγματα για το χώρο τους...

Εγώ έχω 14 ταχυδρομικά και δεν τα προλαβαίνω...

7. kwsths

kwsths PB New Member

Εχω και εγω γιρο στα 55 ντοπια περιστερια...αλλα σκεφτομε να παρω ταχιδρομους.Αλλα αφτα που εχω τα εχω α΄γαπισι και δεν κσερω τι να κανω...

8. mhnas61

mhnas61 PB New Member

φιλε μπαμπη οταν εχεις αυτο το χομπι 27 χρονια πρεπει να τα φροντιζεις να ειναι και καθαρα και ανετα

9. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Πολυ σωστος!Ενα αλλο θεμα που εμενα θα με προβληματιζε,ειναι η αξιολογηση των πουλιων...Δηλ.εννοω πως με τοσα πουλια εχεις το χρονο για να βλεπεις τις ικανοτητες του καθε περιστεριου και τι αξιζει το καθενα?

10. mhnas61

mhnas61 PB New Member

στον γιαννη .ειναι βουτες, δεν τα εμπορευομαι,τα εχω 27 χρονια και ξερω τις απαιτησεις τους. περιστερωνες εχω 3 και αρκετα ευρυχωρους ειναι εξω απο την πολη . μεχρι τον μαρτιο θα μεινουν σχεδον τα μισα ειναι τα σαινια οι αερηδες τα χιονια για αυτο κραταω τοσα

11. mhnas61

mhnas61 PB New Member

αν ξερεις τα ζευγαρια μπαμπη ξερεις και τα πουλια τους ,τωρα πεταω 60πουλια και ξεχωριζω τα στητα απο τα ελαφρα

12. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Φιλε Μηνα εχεις την εμπειρια και την πειρα απο τα λεγομενα σου να χειριστεις τα πουλια σου αξιοπρεπως και οπως ακριβως θες εσυ,απο τα τοσα χρονια που ασχολεισαι...Το μονο που μενει ειναι να ανεβω καποια στιγμη στην Κοζανη να μου δειξεις τους κοπους σου!

13. mhnas61

mhnas61 PB New Member

φιλε μπαμπη ,απο τον οκτωβριο και μετα .να κανουν τα φτερα τους καλα .επισης να ξερω για να κανονισω ρεπο.

14. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Φιλε Μηνα μην ανησυχεις δεν σε δεσμευω...Αλλωστε ειναι και λιγο μακρια τα μερη σου...Παντως αν καθησει καμια καλη ευκαιρια και τυχη να ανεβω θα σου στειλω πριν για να ξερεις...

15. mhnas61

mhnas61 PB New Member

δεν με δεσμευεις καθολου .ετσι κι αλλιως , εγω καθε μερα ειμαι εκει,αναλογα με την βαρδια που κανω , η πρωι η απογευμα.αν ομως ανεβεις να ξερω 3 ,4 μερες πιο νωρις στον μπαμπη

16. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Σιγουρα θα σε ειδοποιησω φιλε!Μεχρι τοτε,θα εχεις πολυ δουλεια μπροστα σου!

17. ΦΑΝΗΣ

ΦΑΝΗΣ PB New Member

φιλε μηνα καλυσπερα ο γειτονασ τη γινεται τωρα θα μιλαμε και μεσω του υπολογιστη τα πουλια καλλα¨να τα πετασ οταν εχει βαρβαρη γιατι ο θειοσ γιωργοσ περιμενη το λαθωσ.

18. mhnas61

mhnas61 PB New Member

φανη εσυ τα ξερεις και τα βλεπεις τα πουλια πως πανε και τα ξερεις . οσο για τον υδραυλικο , θα τον κανω μεχρι τα χριστουγεννα , να τον πεσουν και υπολοιπα μαλλια του. ουτε ενα δεν θα τον αφησω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...