Εκπαίδευση παπαγάλων - εξημέρωση

1. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Νέο Άρθρο από ShadyLady με τίτλο: Εκπαίδευση παπαγάλων - εξημέρωση

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ...

2. Edi

Edi PB New Member

Αναστασία καλά τα είπες, μπράβο.
    Τα πιο πολύ τα πέρασα, Τώρα τι να κανό που έχω 4-παπαγαλάκια, και όταν είναι εξω
    από το κλουβί δε μας αφήνουν. Σκέτη τρελά. Αγαπάμε άλλη οικογένεια. Εύχομαι να το ζήσετε.

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μπορείς να τα βγάζεις ένα ένα ή δύο δύο για να υπάρχει και έλεγχος! ;)

4. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Τι Να Κάνω Σε Περίπτωση Που Δαγκώνει Ο Παπαγάλος;

Σε περίπτωση που έχουμε εξημερώσει τον παπαγάλο μας αλλά αυτός εξακολουθεί να μας δαγκώνει, μπορούμε να κάνουμε το εξής:

Όταν τον έχουμε στα χέρια μας, μπορούμε να του δίνουμε παιχνίδια ή λιχουδιές για να του αποσπάμε την προσοχή, ώστε να ασχολείται με κάτι άλλο κι όχι δαγκώνοντας τα χέρια μας.

να προσθεσω και εγω κατι σε αυτο, αν ο παπαγαλος μας δαγκωνει υπαρχει ενα τρικ που κανουν σχεδον ολοι οι εκπαιδευτες, τον φυσαμε και σταματα αμεσως.

5. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

διαφωνώ κάθετα,πολύ επιδερμικό.
    ε ποτέ,δεν είναι σωστό αυτό.

6. Greek yorkshire

Nanday Conure Training - Nanday Conures στην τελευταια παραγραφο λεει οτι οταν δαγκωνει το φυσαμε ελαφρα για να σταματησει. φυσικα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο αυτο.οπως δεν σημαινει και οτι ειμαι συμφωνος με αυτο. απλα παραθετω μια απο τις πηγες που ειχα βρει.

7. Patrik

Patrik PB New Member

Εχω μια απορια. Γιατι παραπανω λετε οτι αν τον φυσηξουμε ελαφρα για να σταματησει να δαγκωνει δεν ειναι σωστο??:confused: Οχι πως το εχω κανει, απλα για να ξερω.

8. Yasmin

Yasmin PB Member

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι η θέση του στην ιεραρχία πρέπει να είναι τέτοια που δεν διανοείται να το επιχειρήσει. Δεν πρέπει να προσπαθεί να επιβληθεί με το ράμφος του σε εμάς.

9. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Θα πρέπει να κατανοήσουμε πρώτα γιατί δαγκώνει ο παπαγάλος και μετά να προβούμε σε οποιαδήποτε ενέργεια. Ένας παπαγάλος δαγκώνει απο χαρά (ελαφρύ δάγκωμα), απο φόβο, απο προστασία προς το ζεύγος τους, απο παραμέληση. Όταν γίνει αυτό κατανοητό πιστεύω οτι το σταμάτημα του δαγκώματος είναι εύκολο. Το φύσηγμα όπως αναφέρεται σε πολλά sites είναι μια λύση της στιγμής, και όχι κάτι μόνιμο. Θα πρέπει όταν γίνεται αυτή η ενέργεια να ακολουθεί και η λέξη ''μη'' ''οχι'' κτλ για να γίνει κατανοητό στο πουλί τι είναι σωστό. Το φύσηγμα μην ξεχνάμε οτι προκαλεί δυσφορία στο πουλί (εμένα δεν θα μου άρεσε να με φυσάει κάποιος στο πρόσωπο), και τα αποτελέσματα μπορεί να έχουν αντίθετη τροπή από ότι περιμένουμε.

10. theo40gr

theo40gr PB New Member

και απο τσαντιλα δαγκωνει να προσθεσω εγω..νευρα αν τον υποχρεωσεις να κανει κατι που δε θελει
    αυτο επαθα χθες αγαπημενο μερος του πιπικου το δωματιο του μικρου πανω στο κουρτινοξυλο ..επρεπε να τον μαζεψω..αυτος δεν ηθελε..με τα πολλα ανεβηκε στον ωμο μου και πηγαινοντας για το κλουβι του, μουχωσε μια δυνατη στο αυτι...πρωτη φορα το εκανε αυτο και εχω προβληματιστει πολυ

11. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Θόδωρε αυτό το κάνει ή μάλλον το έκανε και ο Ρόκο, όταν καταλάβαινε ότι τον πάω στο κλουβί στο οποίο δεν θέλει να μπει με τίποτα! Μάλλον θα σου το ξανακάνει, οπότε προσπάθησε να μην του δείξεις ότι πόνεσες (για να καταλάβει ότι δεν βγάζει τίποτε μ' αυτό που κάνει) και με αυστηρό τόνο να του λες ΜΗ και να τον βάζεις μέσα. Λογικά κάποια στιγμή θα σταματήσει να το κάνει, εφόσον δει ότι ΕΣΥ είσαι αυτός που "κινεί τα νήματα". Προσπάθησε να τον δελεάζεις να μπει στο κλουβί του, με κάτι που του αρέσει πολύ και όχι με το ζόρι, γιατί θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα... ΜΑΡΙΑ

12. theo40gr

theo40gr PB New Member

ευχαριστω μαρια..αλλα δε γινετε να μη φωναξεις οταν σε δαγκωνει στο αφτι(αιμα εβγαλα) δυστυχως εχει απολυτη αυτογνωσια για το τι κανει
    μολις μου την εχωσε ειπε χαιρεκακα..κακοοο μακακα..
    τον μαλωσα και τον εβαλα μεσα στο κλουβι και δεν εκανε κιχ μετα..

13. Greek yorkshire

θοδωρη δες το και απο μια αλλη οπτικη γωνια το... γεγονος. φανταζεσαι να δαγκωνε και να εβριζε καποιον απο τους ασθενεις σου?

14. theo40gr

theo40gr PB New Member

xa xa...εκει θα δουλευε φουρνος μικροκυματων,μπα με τους ξενους ειναι κυριος..εμας θελει να παρει τον αερα

15. Patrik

Patrik PB New Member

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου δωσατε! Μου χρησιμευσαν πολυ στο να καταλαβω ακομη περισσοτερα για τον παπαγαλο μου και για το πως πρεπει να του συμπεριφερομαι:)

16. Alexandros K

Alexandros K PB New Member

πολυ ενημερωτικο μπραβω και πιστευω οτι θα με βοηθησει πολυ για να εκπαιδευσω το δικο μου παπαγαλακι

17. panos15

panos15 PB New Member

εκανα αυτο που ειπες και η θυλικια που ειναι πιο ζορικη και δεν ειθελε να κατσι στο χερι μου εκετσε. τα μιλουσα γλυκα και δεν εκανα αποτομες κινησεις. πιστευω με τον καιρο θα καθετε πανω στο χερι μου

18. panos15

panos15 PB New Member

Ναι αλλά αν ο παπαγάλος μας φοβάται και τον φυσίξουμε θα φύγει

τι λιχουδιές; πειτε καμια

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η πιο συνηθισμένη το κεχρί σενεγάλης ή millet σε τσαμπιά.

20. Niki

Niki PB New Member

Κι εμένα τσιμπάει αλλά τελικά καταλήγει να παίζει με τα νύχια που τα παρομοιάζει με ράμφος. Αλλά ενώ στην αρχή καθόταν και της χάιδευα το λαιμό πλέον δεν το θέλει! ενώ έρχεται ,κοντά μου, πάνω μου, βγαίνει απ'το κλουβί όταν είμαι στο χώρο, αλλά πλέον χάδια δε θέλει,πιο είναι πιο νορμάλ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...