Εκπαίδευση κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Εκπαίδευση κοκατιλ, που ξεκίνησε από kostas kompos, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Μαϊ 2016.

1. kostas kompos

kostas kompos PB New Member

Παιδιά καλημέρα έχω ένα παπαγάλο κοκατιλ εδώ και δυο χρόνια και ειναι περίπου δυο χρόνων έχουμε φτάσει σε καλο σημείο εκπαίδευσης και τωρα θα ήθελα να μου πείτε πως μπορω να το κανω να μιλησει αν γίνεται βέβαια λόγω του ότι δν μιλάνε όλα τα κοκατιλ (πλέον κάθεται άνετα στο χέρι μου και όποτε τον φωνάζω έρχεται κατευθείαν)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όντως δεν μιλάνε όλα, πρέπει να εστιάσεις σε μία μικρή λέξη κατ' αρχήν και να κάνεις πολλές επαναλήψεις, με λίγο σαχλή φωνή θα έλεγα, γιατί δεν μπορούν να μιμηθούν την αντρική χοντρή προφορά.
    Διάβασε τα θέματα που υπάρχουν εδώ και καλή τύχη!:)

3. Dtse

Dtse PB New Member

Οπως θα έχεις παρατηρησει ισως, τα κοκατιλ ειναι φοβερα να σφυρανε μελωδίες που ακουνε! Δες το και αυτο. Υπαρχουν βιντεακια που ειναι πολυ απολαυστικα! Εχω ακουσει απο godfather μεχρι star wars. Εχουν πολυ γελιο!!

4. ermis1

ermis1 PB New Member

Καλημέρα,δεν μιλάνε όλα τα κοκατιλ τα καταφέρνουν μια χαρά όμως με τις μελωδίες.Έχει να κάνει με τον χρόνο που αφιερώνεις ,με το χαρακτήρα ,την ηλικία κ.α.Ο δικός μου πχ λέει 5-6 λεξούλες αλλά όχι αυτές που προσπαθώ με τις ώρες να του μάθω,έμαθε μόνο αυτές που του λέει η γυναίκα μου,οπότε μάλλον πρέπει να παίζει ρόλο και ο τόνος της φωνής.Θέλει χρόνο και υπομονή αλλά αν επικοινωνείς με το πουλί δεν είναι ακατόρθωτο.

5. kostas kompos

Ναι έχετε δίκιο με τις μελωδίες μέχρι και ο δικός μου σφυρίζει ρυθμικά
    σε άκυρες στιγμές και την στιγμη που εισαι κοντά του και σφυρίζεις ουτε άχνα,θα προσπαθήσω να του λέω ανα τακτά χρονικά διάστηματα την ημέρα κάποιες εύκολες λέξεις για αρχή και μετα βλέπουμε

6. nanouko

nanouko PB New Member

ενα θα σου πω εχει μαθει τον ηχο που κανει το κινητο μου οταν ερχεται μνμ!!και το κανει σε ακυρες στιγμες και ψαχνω εγω το κινητο!!!επισης του βαζω με τις ωρες να ακουει το τραγουδι απο addams family και τπτ ακομα!μεχρι και ο σκυλος μου το εχει μαθει ο ζαζου τπτ!

7. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι για να μιλήσουν πρέπει η εκπαίδευση για ομιλια να ξεκινήσει πολύ νωρίς όσο είναι ακόμα μικρός σε ηλικία.
    Επίσης δεν μιλάνε όλα οπότε ότι μάθει καλό είναι :p

8. kostas kompos

Χαχαχα το καλύτερο ξύπνημα ειναι απο τις 7 κιόλας.
    Όσον αφορά για την ηλικία δίκιο έχεις πιο εύκολα μαθαίνουν όταν ειναι μικρά

9. maria p

Προσπάθησε με μικρές λεξούλες πάντως, τι ηλικία έχει;

10. maria p

Άκυρο, είδα 2 χρονών, δεν είναι πολύ μεγάλο, γίνεται. :)

11. kostas kompos

Τον είχα πάρει πριν δυο χρόνια και τότε ηταν δυόμιση με τριών μηνών όποτε κοντεύει τα 2,5

12. maria p

Εντάξει και μεγάλο δεν το λες, αν διαθέσεις χρόνο και με υπομονή, όλα γίνονται.

13. kostas kompos

Σωστό και αυτο έχει τωρα ενα μήνα που τραγουδάει και σφυρίζει όλη την μερα αλλα δεν ξέρω γιατι σκεφτομαι μην μου κάνουν παρατήρηση οι γείτονες

14. maria p

Μάλλον είναι ερωτευμένος με τον έρωτα :)
    Είναι συνέχεια κάποιος μαζί του; Πόσες ώρες μένει μόνος του και ξέρεις τι κάνει όταν λείπετε;

15. kostas kompos

Με εμένα ειναι πιο πολυ δεμένος και τωρα το καλοκαίρι μιας και είμαι μαθητής τα πρωινά είμαι σπίτι και το απόγευμα όλο και κάποιος θα ειναι αλλα δν ασχολούνται μαζι του πολυ

16. maria p

Είναι εξημερωμένο απ' ότι βλέπω έτσι;

17. kostas kompos

Ναι τον είχα πάρει άγριο αλλα κάναμε κάποια σημαντικά βήματα εξημέρωσης

18. maria p

Μπράβο, συγχαρητήρια!!!:)

19. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπραβο! Σιγα σιγα γινονται θαυματα!