Εκκολάφθηκε μόνο ένας νεοσσός απο τα 3 αυγά

Συζήτηση με θέμα Εκκολάφθηκε μόνο ένας νεοσσός απο τα 3 αυγά, που ξεκίνησε από plitshold, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Μαϊ 2016.

1. plitshold

plitshold PB New Member

Καλησπερα κ Χρονια Πολλα..θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη χαρα μου..Μ Παρασκευη συμφωνα με τις μετρησεις μου ηταν να εκκολαφτουν κ τα 3 μικρα του Γκιωνη κ της Μελενιας μου.. εκκολαφτηκε ο 1ος νεοσσος το πρωι,αλλα μεχρι την Κυριακη του Πασχα ,τα αλλα 2 οχι..ελειψα ολη εκεινη τη μερα κ γυρνωντας το βραδυ ειδα το 2ο αυγο μισο στην ταιστρα..το 3ο αυγο μεχρι την Τριτη που το κρατησα δεν ειχε εκκολαφτει..το ανοιξα κ ηταν ενας νεοσσος ετοιμος αλλα νεκρος..ετσι εμεινα με 1 νεοσσο απο τους 3
    ο νεοσσος μου 4ημερων (2/5/16)
    rsz_2cam00115.jpg

2. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Να σου ζησει!!!! Γιατί η φωλιά έχει μόνο τσόχα ενώ ο νεοσσος είναι 4 ημερών? Δεν έχτισε φωλιά ή καναρα σου?

3. plitshold

plitshold PB New Member

ευχαριστω πολυ..εχτισε φωλια υπερπαραγωγη πριν κανει τα αυγα αλλα μονη της πεταξε εξω τα υλικα της φωλιας!!

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

5. ianos

ianos Daily Active Member

Για να είμαστε σίγουροι: πότε η καναρα κάθισε μόνιμα στη φωλιά για να κλωσήσει και σε πόσες ημερες απο τότε άνοιξες το αυγό με το νεκρό νεοσσό;

6. plitshold

plitshold PB New Member

το διαβασα..μαλλον αυτο που υποψιαζομαι ειναι https://petbirds.gr/articles/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.66/ ,ειδικα στο τελος γιατι οταν ανοιξα το αυγο ηταν κολωδες το υγρο κ ετοιμο το πουλακι..ενας πετσοπας που ρωτησα ειπε κανα 2 μερες πριν εκκολαφτουν τα αυγα να βαζω στην καναρα μπανιο για να περασει υγρασια στα αυγα

13 κ 14/4 εκανε 2 αυγα τα οποια αντικατεστησα με πλαστικα..15/4 εκανε το 3ο κ της εβαλα κ τα αλλα 2 κ τοτε εκατσε μονιμα στη φωλια..δεν εκανε ποτε 4ο αυγο!!29/4 βγηκε το 1ο..1/5 βρηκα το 2ο μισο κ ως 3/5 που κρατησα το 3ο στη φωλια δεν εκκολαγτηκε...το ανοιξα προσεκτικα μηπως κ ειναι ζωντανο,αλλα τιποτα..

rsz_2cam00115.jpg rsz_1cam00093.jpg ο μικρουλης κ το ζευγος

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σου ζήσει το μοναχοπαίδι σου!!! :)

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σου ζήσει! Να δεις πόσο γρήγορα θα μεγαλώσει που είναι μοναχό του!! :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...