Εκθεση καναρινιων Yorkshire απο το Ελληνικο YCC , 2014

Συζήτηση με θέμα Εκθεση καναρινιων Yorkshire απο το Ελληνικο YCC , 2014, που ξεκίνησε από Greek yorkshire, στο Forum 'Εκθέσεις - Διαγωνισμοί - Σεμινάρια' του PetBirds, 21 Μαρ 2015.

1. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Τον περασμενο Νοεμβρη στον Αλιμο διεξηχθη η 4η Εκθεση υου Yorkshire Canary Club of Greece με μεγαλη επιτυχια,. Κριτης ηταν ο προεδρος του Αγγλικου club και μητρικου club ολων των ycc παγκοσμιως, ο George Weeks και καλεσμενος κριτης ο μεγαλυτερος ισως εκτροφεας yorkshire αυτη την στιγμη στον κοσμο, ο ζωντανος θρυλος Oliver Quinn. Μπορειτε να δειτε εδω φωτογραφιες των πουλιων Greek Yorkshire Canaries: Εκθεση Ελληνικου Yorksire Club 2014 και υπαρχει και ενα βιντεο διαρκειας 25 λεπτων απο την στιγμη της κρισης των πουλιων.Greek Yorkshire Canaries: YCCGR , SHOW 2014 , ελπιζω να το απολαυσετε

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ ωραία, καλές επιτυχίες!

3. Greek yorkshire

Ευχαριστουμε Μαρια

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλά αποτελέσματα σε κάθε προσπάθεια...

5. Stfns

Stfns PB Member

Αληθεύει ότι τα Yorkshire δεν ανατρέφουν μόνα τους τα μικρά τους;

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Χαιρετισμούς στο Μάκη (Γαμπιεράκη).

7. misalouris

Υπάρχουν δυσκολίες...,. αλλά καλύτερα να μιλήσουν οι πιο ειδικοί.. Greek yorkshire τι λες?

8. Greek yorkshire

υπαρχει αυτος ο μυθος οτι δεν ειναι καλοι γονεις,δεν ταιζουν τα μικρα τους. Μαλιστα κυριαρχουσε η αποψη οτι τα Ιρλανδικα γιορκ ηταν αυτα που ταιζαν οι γονεις τους. Εγω δεν συμμεριζομαι αυτη την αποψη ,θεωρω οτι ταιζουν. Αυτο το βιντεο το δημοσιευσα για αυτον ακριβως τον λογο, να πειστει ο κοσμος οτι ειναι δεν ειναι τοσο δυσκολα πουλια στην εκτροφη τους .Σε αυτο το μπλογκ θα δειτε συνεντευξεις απο τους μεγαλυτερους εκτροφεις γιορκ οι οποιοι χρησιμοποιουν καποιες φορες παραμανες αλλα αυτο γινεται κυριως για να παρουν περισσοτερες γεννες απο καποια εξαιρετικα πουλια και οχι επειδη δεν ειναι καλοι γονεις. Greek Yorkshire Canaries: Συνεντευξη με τον ζωντανο θρυλο των καναρινιων yorkshire ,κορυφαιο εκτροφεα και κριτη Oliver Quinn η εδω Greek Yorkshire Canaries: Συνεντευξη με τον πολυπειρο εκτροφεα καναρινιων Yorkshire, Tony Ruiz ! Βεβαια οταν εχεις εναν αρσενικο που τον βαζεις να ζευγαρωνει με 5-6 θηλυκες το πουλι αρχιζει και λειτουργει σαν επιβητορας και ισως να δικαιολογειται να μην ταιζει. Η δικη μου γνωμη ειναι οτι τα περι ταισματος ειναι ενα τρικ για να δικαιολογειται η τσιμπημενη τιμη τους. Φετος για πρωτη φορα ειχαμε παγκοσμια πρωτια σε γιορκ απο Ελληνα εκτροφεα . Γενικα η ρατσα ειναι σε ανοδικη πορεια και πολλα Ελληνικα γιορκ εχουν φτασει σε υψηλο επιπεδο. Οποιος θελει να ασχοληθει πραγματια με την ρατσα μπορει να μου στειλει σε πμ το τηλεφωνο του και θα επικοινωνησει το club μαζι του.
    παιανας, απο ποιον να δωσω χαιρετισματα?

9. Paianas

Πες του από αυτόν που φέρνει τους κριτές ...

10. Greek yorkshire

ονομα δεν εχεις η ειναι προσωπικα δεδομενα?

11. Paianas

Ο ταξιδιωτικός σας πράκτορας:)
    Νίκος...φθάνει αυτό:D

12. Greek yorkshire

μονο την λεξη πρακτορας χρειαζομουν Νικολα!

13. misalouris

Σ' ευχαριστούμε πολύ Παναγιώτη.... η επιστροφή σου τελικά βοηθά στην ενημέρωση.

14. Greek yorkshire

Γιαννη πρεπει να σου πω οτι δεν ειμαι καθολου εμπειρος σαν εκτροφεας . Αυτα που ανεφερα παραπανω ειναι παρατηρησεις τριων χρονων με γιορκ και φυσικα αυτα που εχω κουβεντιασει με εμπειρους εκτροφεις της ρατσας απο Αγγλια, Ιρλανδια, Καναδα και Ην. Πολιτειες.

15. misalouris

Διαβάζω με ευχαρίστηση αυτό που γράφεις... γιατί δε σου κρύβω πως και εγώ ως άνθρωπος περίπου τέτοια στάση κρατάω. Κανείς δεν τα ξέρει όλα και κανείς δεν μπορεί να πάρει τη θέση του παντογνώστη... Έχει γεμίσει το διαδίκτυο άτομα που ακόμη και με μικρότερη ή συναφή ή έστω δυο τρία χρόνια μεγαλύτερη εμπειρία λαμβάνουν τη θέση "απόλυτου" στις απόψεις τους συμβουλάτορα και δεν δέχονται και αμφισβήτηση.
    Εγώ κάθε χρόνο βλέπω και μαθαίνω αρκετά .... και φυσικά ακόμη δεν τα έχω "απόλυτη" εκτροφική άποψη και αμφιβάλω αν θα την αποκτήσω.
    Με φίλο ... "πρωταθλητή" στα yorkshire καναρίνια που μιλούσα πριν λίγους μήνες.... άκουσα περίπου τις ίδιες απόψεις.... περί "καλών" ή "κακών" γονέων με αυτές που εκθέτεις κι εσύ.

16. Greek yorkshire

Πως θα μπορουσαμε να ειμαστε απολυτοι Γιαννη οταν εχουμε να κανουμε με ζωντανους οργανισμους που επηρρεαζονται απο την θερμοκρασια, την υγρασια,την τροφη,την διαρκεια ηλιοφανειας,απο τον χωρο διαβιωσης και ποσα αλλα πραγματα. Οπως μου ελεγε φιλος πρωταθλητης σε πολλες ρατσες,τιποτα δεν γνωριζουμε ειδικα για τις ασθενειες,το μονο που επιβαλλεται να κανουμε ειναι προληψη και καθαριοτητα

17. misalouris

Να με βάλεις στους θαυμαστές του.. κι ας μην τον ξέρω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...