Εκανε αυγά το πιγκουινάκι μου

Συζήτηση με θέμα Εκανε αυγά το πιγκουινάκι μου, που ξεκίνησε από Mpikis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 12 Μαρ 2009.

1. Mpikis

Mpikis PB New Member

Και η ερώτικη ιστορία συνεχίζεται...Πρωταγωνιστές 4 πιγκουινάκια και μια βίλλα με χώρισμα!Δυο τα ζεύγη αλλα ένας ο πατέρας και ο αλλός απλά κερατάς...:D!Τα ζεύγη είναι δύο γκρι και δύο πιτσιλώτα!Σήμέρα το πρωι πρόσεξα πως η πιτσιλώτη μου είχε στη φωλιά 4 αυγά!Πρώτη φορα μπαίνω στη διαδικασία αναπαραγωγής πτηνών και θέλω ολο το φορουμ να πέσει πάνω μου!Να μονοπωλήσω το ενδιαφέρον..:p...Πλάκα σας κάνω απλα τα φώτα σας!

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ελπιζω να χαρεις μωρα!
    καθετε κανονικα στη φωλια???γιατι το λες κερατα τον καϊμενο...

3. Mpikis

Mpikis PB New Member

Γιατί ακόμα δεν του έχουμε πει οτι τα αυγά ΔΕΝ είναι δικά του!Η πιτσιλωτή παρά τη θέληση της δέχτηκε κάτι παραπάνο απο φλέρτ απο τον γκρί!Σ ευχαριστω Αγγελε ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά...

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

με μια φορα δεν σημενει οτι ειναι του γκρι...

5. Mpikis

Mpikis PB New Member

Κοιτα ...Μια ίσον καμία...χρόνια τωρα...:p αλλά μια του γκρι και καμία του πιτσιλωτού...Όσο να πείς μια διαφορά την έχει...Και νομίζω οτι τα κλωσούν εναλλάξ..μία ο ένας μια η άλλη.Και οι δυο μαζί στη φωλία δεν παίζει..εχουμε σκοτωμούς...Οσο να πείς..δεν ήταν και λίγο αυτο που του έκανε η κυρία...

6. efi

efi PB New Member

Εχεις πλακα! Αντε με το καλο να σου βγουν πολλα και υγειη πουλακια! Και να τα αγαπαει ο "πατερας" σα να ναι δικα του! ;)

7. Pigaki

Pigaki PB New Member

Κανανε κι αλλο? Μεχρι χθες ηταν 4...

8. Yasmin

Yasmin PB Member

Άντε, μακάρι όλα να πάνε καλά! :D

9. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους!Λοιπόν έχουμε εξελίξεις...Τα αυγα είναι 6 (έξι)!

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μπραβο!ελπιζω να ειναι ολα γονιμα...

11. Mpikis

Mpikis PB New Member

Αυτό μη το ξαναπείς...Μη ξαναμφησβητήσεις τη γονιμότητα των πουλιών μου..θα παρεξηγηθούμε...:p:D:p!Μακάρι Αγγέλε δεν έκανα το τεστ με το φακό, γιατί γεννάει ακόμα..αλλά παράλληλα κλωσούν εναλλάξ κανονικά...Οπότε τι γίνεται, αν είναι κάποια γόνιμα θα βγούν πιο νωρίς?Εσένα τα μικρά σου τι κάνουν?

12. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αν μπορεις αργοτερα κανε οωσκοπηση...
    τα δικα μου καλα ειναι..μεγαλωνουν!

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Εχουμε και αλλά αυγουλάκια για την ακρίβεια ένα απο τα γκρί!

14. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ναι???αντε μπραβο...ολα μαζεμενα!

15. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σταματημο δεν εχουν ζωη να χουν..φου φτου!Ειμαι ενας ευτυχισμενος παππους!

16. Pigaki

Pigaki PB New Member

Ναι, αν κλωσσαει και παραλληλα γενναει, τοτε θα βγουν με διαφορά ημερων (διαφορά οση και ο αριθμος των αυγων)

Ειμαι πολυ περηφανη!:D

17. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Καλορίζικα, καλά και γερά πουλάκια σου εύχομαι! Με το καλό να τα καμαρώσουμε και στο κλαρί! Καλή συνέχεια, περιμένουμε fotos!

18. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτη η ιστορια τους, ειναι πραγματικα φοβερη!:DΜε το καλο να βγουν τα πουλακια!

19. Mpikis

Mpikis PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους!Λοιπον το ιατρικο ανακοινωθέν για σήμερα...Η κουνέλα πιτσιλωτη 7 αυγα...και η κοντη τσαχπινογαργαλιάρα γκρι 3 αυγά..και έτσι όπως πάμε θα κάνουμε κιαλλά και θα αρχήσουμε να τα πουλάμε στο "Καμερούν"..χαχα!

20. efi

efi PB New Member

Κ εμενα 7 εχει η δικια μου μεχρι σημερα το πρωι! Η παραδεισοκουνελα μου! Αντε με το καλο να μας βγουν τα μωρακια μας! χιχι

Μοιραστείτε

Φόρτωση...