Ειναι φυσικό να έχει κόκκινα περιττωματα όταν τρωει κοκκινη βιταμίνη

Συζήτηση με θέμα Ειναι φυσικό να έχει κόκκινα περιττωματα όταν τρωει κοκκινη βιταμίνη, που ξεκίνησε από HaRdKoR, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Φεβ 2014.

1. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Είναι φυσικό τα περιττώματα του πουλιού να είναι σφιχτά μεν αλλά κόκκινα από την άλλη την ώρα που του δείνω κόκκινη βιταμίνη ή όχι;;;

2. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

κι εμενα αυτο εκανε!τωρα τη σταματησα γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο οπως εμα8α!;)

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι φυσιολογικό ναι. Δεν θα αναφερθώ στο αν είναι σωστό να τη δίνεις επειδή δεν ρώτησες. Το μόνο που θέλω να πω για ακόμη μια φορά με την ευκαιρία, είναι ότι πρέπει να βρούμε μια άλλη ονομασία για να αναφερόμαστε σε αυτό το πράμα, μιας και ο όρος "βιταμίνη" δεν το αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση. Κοκκινη βιταμινη για να ενισχυθει το χρωμα του καναρινιου

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Κόκκινα κορεσμένα λίπη με ίχνη σκόνης αυγού. Φυσιολογικό είναι όταν τρώει είτε αυτό είτε μπισκοτάκια στο μίγμα σπόρων.

5. pap

pap PB New Member

κατακοκκινα ομως.εμενα μου εχει τυχει τελειως κοκκινο..της φωτιας!οταν φτανουμε σε αυτο το σημειο αναργυρε του ελλατωνουμε κατα πολυ τη βιταμινη,ετσι ωστε να επανελθουμε σε φυσιολογικα επιπεδα.λιγοτερη ποσοτητα,και αμα τελειωσει απο την ταιστρα του,δε τρεχουμε να του βαλουμε αμεσως.κανε και ενα διαλειμμα.

6. panos70

panos70 PB New Member

οταν του δινουμε κοκκινη βιταμινη η χρωστκη ,ο οργανισμος κατακρατει αυτο που χρειαζεται για να κανει τι διασπαση στο συκωτι και το αλλο το αποβαλει απο τα περιττωματα

7. Stavros

Μισό λεπτό ρε παιδιά, τι εννοείτε όταν λέτε κόκκινη βιταμίνη;

8. Ian32

Ian32 PB New Member

9. pap

pap PB New Member

οχι χρωστικη,αυτη τη χυμα που πουλανε στα πετσοπ μωρε,που ειναι κοκκινη!εχει και κιτρινη.οχι αυγοτροφη ομως

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Εσύ πάλι τι φαντάζεσαι οτι υπάρχει περίπτωση να κοπεί αυτή η "παρεξήγηση" ; ;)
    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ! Δεν πρόκειται για βιταμίνες. Είναι ΑΥΓΟΤΡΟΦΕΣ. Το τί ποιότητος ; είναι συζητήσιμο.
    Το εαν χρειάζεται να παίρνουν τα πουλιά ΧΡΩΣΤΙΚΕΣ εκτός πτερόρροιας είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ.
    ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Μόνον κατά την περίοδο της αναπαραγωγής και μόνον για να την μεταφέρουν στους νεοσσούς κατά το τάισμα.

11. Stavros

Κατάλαβα. Αφού δεν καταφέραμε εδώ και ~8 να πείσουμε ότι τα προϊόντα σε νάιλον διαφανή σακουλάκια δεν έχουν θέση στη διατροφή των πουλιών, ίσως θα έπρεπε κάποια στιγμή να ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο "Για ποιο λόγο αγοράζετε κόκκινη βιταμίνη" μπας και μάθουμε γιατί υπάρχει ακόμη. :)

12. pap

pap PB New Member

δεν υπαρχει ανθρωπος βρε συ σταυρο που δεν αγορασε χυμα βιταμινη,ολοι καποια στιγμη αγορασαμε.στη συνεχεια μαθαινεις τα ορθα για τη διατροφη των πουλιων.δε γεννιεσαι μαθημενος.και εγω εχω αγορασει στο παρελθον πολλες φορες γιατι απλα δεν ηξερα.διαβασα και εμαθα.απλα τα πραγματα.

13. Stavros

Και εγώ έχω αγοράσει Παναγιώτη. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον. Η απορία μου είναι πώς μπορεί να υπάρχει ακόμη αυτό το πράγμα μετά από τόσο πες πες. :)

14. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Γιατι ειναι προκληση το χρωμα αφου εχουμε μπερδεψει βιταμηνη με αυγοτρωφη και δευτερο τα πουλακια την τρωνε του σκασμου!

15. pap

pap PB New Member

ισως δημιουργουνται ολο και περισσοτεροι πουλαδες???:)
    ειναι κολλητικο τελικα ε???

16. Markos tsiftelis

προσπαθωντας να παρουμε το καλητερο πευτουμε στο λαθος οταν το πουλακι βλεπουμε οτι το τρωει εμεις συνεχιζουμε να του δινουμε περισσοτερο μεχρι να μας πουν το λαθος που κανουμε.

17. pap

pap PB New Member

πολυ σωστη αποψη,εντωμεταξυ το συγκεκριμενο μοιριζει και ωραια (οχι βεβαια σαν την αυγοτροφη μου) το τρωνε και λεμε να εδω ειμαστε..μια χαρα...και δυο τρομαρες ομως

18. Markos tsiftelis

οχι απλα μυριζει ωραια παιδια αλλα σου ερχετε να την φας και που να δητε την κιτρινη που εχει και αρωμα λεμονι ειναι να τρωει το αφεντικο και του καναρινιουνα μη δινει!

19. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Kαι τα παιδιά, αν τα πηγαίνεις κάθε μέρα goodys και Mcdonalds μια χαρά θα είναι ...αλλά όχι από υγεία.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...