Ειναι τωρα η καταληλη στιγμη για αναπαραγωγη;

Συζήτηση με θέμα Ειναι τωρα η καταληλη στιγμη για αναπαραγωγη;, που ξεκίνησε από MariosΧ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 19 Ιουν 2015.

1. MariosΧ

MariosΧ PB New Member

Εχω ψαξει και εχω βρει διαφορα αρθρα αλλα δεν με καλυπτουν πληρως. Μπορειτε να μου πειτε εαν ειναι ωριμα αυτα τα παπαγαλακια για αναπαραγωγη; Καθως δεν ξερω την ηλικία τους και ανησυχω μην παθουν κατι αν τα βαλω προωρα. Επιπλεον πως σας φαινεται αυτη η φωλιά ειναι καλη ή χρειαζονται κατι άλλο;

Συνημμένα Αρχεία:

2. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Μου φαινονται ετοιμα αλλα δεν ειναι εποχη για ζευγαρωμα περιμενε μεχρι το Φθινοπωρο.Αλλα περιμενε να δεις τι θα πουν οι υπολοιποι για το αν ειναι ετοιμα.:)

3. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ο αρσενικος ειναι ετοιμος το θηλυκο δεν νομιζω... η φωλια ειναι τελεια. Περιμενε μεχρι το Φθινοπωρο που ειναι η επομενη αναπαραγωγικη περιοδο. Νομιζω ειναι γυρω στον 1 χρονο και τα δυο.

4. MariosΧ

MariosΧ PB New Member

Νικο θα περιμενω αλλωστε πρεπει να βρω και μια σωστη διατροφη για τα παπαγαλακια μου γιατι εως τωρα δεν τους βαλει κατι αλλο εκτος τα σπορακια

5. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

6. Maria01

Maria01 PB New Member

Η καλύτερη εποχή είναι μέσα οκτωβρη!!

7. MariosΧ

MariosΧ PB New Member

Νικο απο που συμπερενεις οτι το θυλικο δεν ειναι ετοιμο; Γιατι απο τοτε που το πηρα ο χαλινός της θυληκιας ειναι σαν να εχει φουσκοσει-πριστει

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αλλαζει χρωμα οταν ειναι ετοιμα αναπαραγωγικα.

9. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Το οτι εχει εξωγκοματα δεν ειναι κατι κακο, αλλα νομιζω οτι ή ηταν σε περιοδο αναπαραγωγης και βγηκε ή μπαινει τωρα. Παρακολουθησε την και αν το χαλινο της γινει σκουρο καφε μπαινει σε περιοδο αναπαραγωγης, αν ομως γινει ανοιχτο καφε τοτε βγαινει.

10. MariosΧ

MariosΧ PB New Member

δεν ξερω αν φαινετε αλλα ο χαλινος εχει αρχισει να γίνετε ασπρος ειναι κατι κακο αυτο; Μπορεις να δεις την φοτο πανω (θυληκο)

11. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Οχι, το οτι γινεται ασπρος σημαινει οτι δεν ειναι πια σε περιοδο αναπαραγωγης!! Το Φθινοπωρο σου ευχομαι να βγαλεις πουλακια, τοτε θα ξαναπυρωσει, τωρα αρχιζει η πτεροροια.

12. MariosΧ

MariosΧ PB New Member

πτεροροια= οταν πεφτουν αρκετα φτερα σωστα?

13. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ακριβως!!

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εδώ κάποια πράγματα για το τι είναι η πτερόρροια.

15. MariosΧ

MariosΧ PB New Member

η πτερορρια ισχυει και για τα αρσενικα και για τα θυληκα ;

16. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για όλα τα πουλιά σε όλες τις ηλικίες.

17. evans

evans PB Member

Μαριε η καλύτερη εποχη γα αναπαραγωγή των budgie ειναι τελη Σεπτεμβρίου προς Οκτώβριο ή τον Ιανουάριο (μην κοιτάς εμενα που αποφάσισαν τα δικα μου να γίνουν γονείς σονυ και καλα τώρα η ζέστη τα ζοριζει )

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Τα budgie κατάγονται από την Αυστραλία, συνεπώς η αναπαραγωγική τους εποχή (στο βόρειο ημισφαίριο) είναι Οκτώβριος-Μάρτιος.

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μάριε πολύ όμορφα σκέφτεσαι για τα πουλάκια σου και οι συμβουλές των παιδιών πιο πάνω κάλυψαν τις απορίες σου πιστεύω.
    Είναι δυο πολύ όμορφα πουλάκια φτου φτου να τα χαίρεσαι, άνω του έτους και τα δύο, δεν μπορώ να ξέρω πόσο ακριβώς.
    Τα εξογκώματα του θηλυκού είναι φυσιολογικά, δείχνουν ότι είναι ένα ενήλικο θηλυκό πλέον έτοιμο να ζευγαρώσει, η αλλαγή χρώματος προς το λευκό, δείχνει όπως σου είπε ο Νίκος, ότι ξεφεύγει από την σαιζόν αναπαραγωγής.
    Φρόντισε τώρα την διατροφή τους, διάβασε εκτός του θέματος που σου έδωσε ο Νίκος και την διατροφή των παπαγάλων από τον Tony Silva , να έχεις πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και φθινόπωρο χειμώνα, ξαναβάζεις την φωλιά. Τώρα να μην έχεις φωλιά στο κλουβί.

20. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...