Ειναι σωστο να καθεται ο παπαγάλος στον ώμο ή όχι;

Συζήτηση με θέμα Ειναι σωστο να καθεται ο παπαγάλος στον ώμο ή όχι;, που ξεκίνησε από kyriakos giorgas, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 15 Απρ 2009.

1. kyriakos giorgas

kyriakos giorgas PB New Member

Ειναι σωστο να καθεται στον ωμο;και ποσο;ευχαριστω!ναστε παντα καλα!ΚΓ:)

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Με το κάθισμα στον ώμο το πουλί έρχεται αυτομάτως σε μεγαλύτερο ύψος, με αποτέλεσμα, την κυριαρχεία του. Αρκετά είδη δεν επιτρέπεται ποτέ να ανέβουν στον ώμο, άλλα αφού συμπληρώσουν τα 2-3 έτη.

3. kyriakos giorgas

Δηλαδι θελεται να πητε,οτι αν συνηθιση να καθεται στων ωμο θα μας εξουσιαζη;γιατι το λετε αυτο;τι θα συμβη σε μας;η στο πουλι;δεν θα μας υπακουη μετα;τα ερωτηματα δεν εχουν τελειωμο..(εγω ακομα δεν εχω παρη Παπ..γιατι δεν εχω μαθη ακομα αυτα που θελω..ποσοτικα και ποιοτικα!)απο εσας εδω στο petbirds μαθενω και ναστε παντα καλα!ΚΓ.:)

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Κυριάκο αν έχουμε τον παπαγάλο σε υψηλή θέση τότε είναι σαν να είναι ψηλά στην ιεραρχία και συνεπώς δεν θα μας υπακούει και θα κάνει πράγματα με άσχημες επιπτώσεις για μας (δάγκωμα κ.α.). Με το να τον έχουμε σε χαμηλότερο ύψος του κόβουμε λιγάκι τον "αέρα" και την κυριαρχία.
    Αν πάρουμε από μωρό ένα παπαγάλο και τον μάθουμε έτσι και είναι όλα ok τότε θα μπορούμε να τον έχουμε στον ώμο (αν είναι εντάξει η συμπεριφορά του)... συνήθως οι εκπαιδευτές το επιτρέπουν αυτό όταν το πουλί φτάσει στα 2-3 χρόνια, όπως είπε και ο Γρηγόρης παραπάνω. ;)

5. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

Συμφωνω με την Αναστασια και πολυ καλα εκανες που το ρωτησες .. ειναι σοβαρο για τη συμπεριφορα του.

6. Hadjicostas

Hadjicostas Πρώην ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

εμένα άρχισε να βγαίνει στον ώμο μου στις αρχές..αλλά άρχισε να τσιμπά τα μαλλιά ..το αυτί ! και έτσι δεν τον αφήνω !:)

7. kyriakos giorgas

:)ΟΚ!Το καταλαβα..τοπιασα το νοημα..δηλαδι μεχρι να μεγαλωση..4-5χρ νανε στο χεριμας μονο και μαλιστα κατω απο το βλεμαμας..να των κοιταμε αφυψηλου δηλαδι(αχ αυτη η κυριαρχια-εξουσια του..ανθρωπου..)ποτε στον ωμο λυπον! ευχαριστω παιδια ναστε καλα..να τα λεμε..Βοηθηστεμε ποιο μεγαλοσωμο ΠΑΠ..να παρω;(εχω ερωτιση σχετικη στο forum παπαγαλοι):) ΚΓ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...