Ειναι σωστο να βαζουμε την αμμο με την τροφη μαζι;

Συζήτηση με θέμα Ειναι σωστο να βαζουμε την αμμο με την τροφη μαζι;, που ξεκίνησε από Konstantinos1, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαϊ 2009.

1. Konstantinos1

Konstantinos1 PB New Member

Ειναι σωστο να βαζουμε την αμμο με την τροφη μαζι η πρεπει να ειναι χωριστα;

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Δεν ξερω αν εννοεις την αμμο που βαζουμε στον πατο σαν υλικο καθαριοτητας η εννοεις το gritt για την σωστη πεψη...αλλα οποιο κι αν εννοεις παντα χωριστα!;))

3. Konstantinos1

για την σωστη πεψη ρωταω να την βαζω μαζι με την τροφη μου το ειπανε απο εκει που την πηρα και μου φανηκε καπως περιεργο.

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Κωνσταντίνε το καλύτερο είναι τις συμπληρωματικές τροφές να μην τις βάζουμε στην ίδια ταϊστρα με την βασική τροφή. ;) Το grit, την αυγοτροφή κ.α. μπορείς να τα βάλεις αλλού... :)

5. vasileia

vasileia PB New Member

εγω τους έχω σε μιά άλλη ταίστρα την άμμο κ τρώνε όποτε θέλουν;)

6. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Παιδιά δεν τους έχω gritt μα σουπιοκκόκαλο. Το αναπληρώνει.

7. vasileia

vasileia PB New Member

το σουπιοκκόκαλο είναι πολύ καλό,το βοηθαει πολύ!

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  9. Konstantinos1

Για αμμο πεψης μου δωσανε τις vitakraft - sandy - bird sand - naturally germ-free. Αυτα γραφει πανω. Αλλα ως τωρα δεν την χρησημοποιει καθολου.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο.Δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία να αγοράζουμε ότι
    μας "πασάρουνε",όταν υπάρχει τέτοια δυνατότητα ενημέρωσης.Αν δεν βρήσκουμε
    το προιόν που μας ενδιαφέρει, πάμε λίγο μακρύτερα στον επόμενο.Αν δεν βρήσκουμε
    πουθενά, παρακαλούμε να μας το φέρουν.Στις περισσότερες των περιπτώσεων,
    αυτό γίνεται απο τα καταστήματα με ευκολία. Αλλά να λέμε "μου δώσανε"...:(

11. Konstantinos1

εχεις δικιο αλλα οταν δεν γνωριζεις ρωτας; αυτο ρωτησα στο μαγαζι και τους ειπα οτι δεν εχω γνωσεις τωρα μαθαινω και μου δωσανε αυτο το προιον και να το χρησημοποιω μαζι με την τροφη. γιαυτο ρωταω και στο forum.

12. Καλησπερα παιδια,το grit ειναι αλλο & η αμμο ειναι αλλο,παντα σε χωριστες ταιστρες.Επισης στο grit να προσθετετε καρβουνο τριμενο,πωλειται σε συσκσευασια κιλου,το καρβουνο αποροφαει τα οποια δηλητηρια υπαρχουν στο συστημα πεψης του πουλιου.Τα δηλητηρια αφορουν τη γενικη διατροφη που δινουμε στα πουλια...

13. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αυτο σου λεει Κωνσταντινε ο κ.Μακης:)
    Απο την στιγμη που υπαρχει το ΡΒ πρωτα να μαθαινουμε και μετα να κανουμε τις αγορες μας
    Αν μελετησεις καλα ολα τα θεματα στο φορουμ δεν θα ξαναχρειαστει ευτυχως να ρωτας τιποτα τους μη σωστους επαγγελματιες!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...