Ειναι πυρωμενη;

Συζήτηση με θέμα Ειναι πυρωμενη;, που ξεκίνησε από ΜΙτσος, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 30 Απρ 2008.

1. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

Λοιπον παρολο που εχω πολλα πουλια μεσα στη μεγαλη μου κλουβα,εχω παρατηρησει οτι μια απο τις αρσενικιες καρδερινες μου τελευταια οχι μονο κελαιδαει πολυ αλλα κανει κατι παραξενους ηχους και σκυβει κανοντας αποτομες κινησεις δεξια και αριστερα...αυτο το κανει σε μια αλλα θυληκια καρδερινα και αυτη στη συνεχια κανει το ιδιο...Πηρα σημερα να δω την καρδερινα(την αρσενικη) απο κοντα και παρατηρησα οτι η μυτη της εχει ασπρησει τελειος(το μαυρο συμαδακι της εξαφανηστηκε) και τα ποδια της το ιδιο...εντομεταξη οι αλλες αρσενικιες καρδερινες μου που ειναι στην ιδια ηληκια με αυτην ακομη η δεν εχουν ασπρησει...σκεφτομουν την πιθανοτητα να εχει πυρωσει...και αν εχει τι να κανω(δεν μπορω να τα αφησω μαζι με τα αλλα πουλια γιατι θα τα ενοχλουν...)Σας βαζω μερικες φοτογραφιες για να μου πειτε τη γνωμη σας...

Συνημμένα Αρχεία:

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

και μονο που ειπς οτι ασπρισε η μυτη κα ικανει κινησεις σκυβοντας δεξια-αριστερα εινα ι100% πυρωμενη καλη επιτυχια λοιπον

3. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορο να την αφησω στην μεφαλη κλουβα με τα αλλα πουλια γιατι ειανι πολλα και θα τις ενοχλουν...τα καναρινια μου για να τα ζευγαροσω τα βαζω μεσα σε μικρα κλουβια γιατι για καποιον αγνοστο λογο τα αυγα εξαφανιζονται...ετσι αναγκαστηκα αν ειναι πυρωμενη θα πρεπει να την βαλω μεσα σε μικρο κλουβι με καναρα ή με καρδερινα ή να την αφησω εκει οπως ειναι και μολις κανει αυγα να παρω και να τα βαλω σε παραμανα...τι ειναι καλυτερο να κανω?

4. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

και τι θα ειναι πιο ευκολο με περισσοτερη σιγουρια και επιτυχια???

5. Δεν δοκιμάζεις με το ήδη έτοιμο ζευγάρι;Πάρε μία ζευγαρώστρα που είναι μεγάλο κλουβί. Ντύστινα με ψεύτικα φύλλα δηλαδή κανε το κλουβί να μοιάζει σαν φυσικό περιβάλλον και βάλτα εκει.Μετά άστα στην ησυχία τους.

6. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

δλδ ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι περιπου το κλουβι?

7. Kostas21

Kostas21 PB Member

H ζευγαρωστρα εχει μεγεθος 70χ30χ40.

8. ΜΙτσος

ΜΙτσος PB New Member

Δεν εχω κανενα καινο κλουβι σε αυτο το μεγεθος...αν την βαλω για καρδερινοκαναρα μαζι με καναρινα παλι θα χρειαστω τετοιου μεγεθους κλουβι??

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Όχι αν τη βάλεις με κανάρα μπορείς και σε μικρότερο. Το πιο δύσκολο είναι να κάνει η θηλυκιά φωλιά. Οπότε με κανάρα δεν έχεις πρόβλημα
    Απλά καλό είναι να βάλεις ζευγαρώστρα με χώρισμα ώστε αν τυχόν έχεις προβλήματα από τον αρσενικό μετά να μπορείς να τα χωρίσεις εύκολα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...