Ειναι ξεροευλογια η χτυπημα;

Συζήτηση με θέμα Ειναι ξεροευλογια η χτυπημα;, που ξεκίνησε από NIK.GKIOU, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 25 Ιαν 2015.

1. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

Καλησπερα εδω και 1.5 μηνα εβγαλα δυο καναρινακια τα οποια απο το ενα μου εβγαλε μια πληγη στο δαχτυλο και το εβαλα πεταντιν αλλα ξεραθηκε αλλα πρηστηκε ... σημερα καποιος μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεροευλογια τι γνωμη εχετε εσεις ?

2. brand13

brand13 PB Member

Το μπεταντίν όπως και να έχει καλό κάνει, αλλά θα βοηθούσε μια φωτογραφία.

3. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

Καλησπερα αγαπητη/ε ,καλο θα ηταν να δουμε και μια φωτογραφια του ασθενη..ποσο καιρο βαζεις bedadin..?
    Απαραιτητα να χωρισεις τα πουλακια αν τα εχεις μαζι,για όσο διάστημα χρειαστεί για να αναρρώσει πλήρως.
    Διαβασε και εδω Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά • PetBirds
    Εχει ''ματωσει'' ?

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 9 Ιουλ 2016
  4. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

Στην αρχη ναι ειχε ματωσει και μετα με το πεταντιν ξεραθηκε ... 1 μερα το βαλα

Συνημμένα Αρχεία:

• poul.jpg
      poul.jpg
      File size:
      69,6 KB
      Προβολές:
      89
    • poul1.jpg
      poul1.jpg
      File size:
      59 KB
      Προβολές:
      84
    • poul2.jpg
      poul2.jpg
      File size:
      61 KB
      Προβολές:
      87
  5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Καλά σου είπανε . Είναι ευλογιά. Συνέχισε το Μπεταντιν(κάθε βράδυ για 5 συνεχείς μέρες) και φρόντισε πολύ την καθαριότητα στις πατήθρες για να μην υπάρξουν επιμολύνσεις στις πληγές .

6. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

Επισης με ειπανε και για φουσιντιν με κορτιζονη και μια αλλη εκδοχη ειναι πιραλβεχ 2 φορες την μερα και το βραδι πεταντιν σην αμοχιλ για πεντε μερες τι να ακολουθησω τελικα?

7. mgerom

Εσύ θα αποφασίσεις . :)

8. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

Πως να αποφασισω εαν δεν ξερω εαν ισχυει?!

9. mgerom

Εδώ δεν είμαστε γιατροί . Τις γνώμες μας ζητάς και σου απαντάμε με βάση την εμπειρία μας. Την απάντησή μου στην έδωσα εγώ . Πρέπει να σου απαντήσω και για τις όποιες άλλες συμβουλές σου δίνουν κάποιοι άλλοι ; Δηλαδή αν αρχίσω να σου λέω οτι όλοι οι άλλοι σου λένε ΜΠΟΥΡΔΕΣ θα με πιστέψεις ; Εσύ ο ίδιος πρέπει να κρίνεις ποιού οι συμβουλές είναι άξιες προσοχής και να τις ακολουθήσεις. :thumbsup:

10. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

γιανα εχω μπει στο φορουμ και να σας ρωταω ενω διπλα στο ονομα σας γραφει σταφ μεμπερ πιστευω πως σημαινει οτι εμπιστευκμαι περισσοτερο την σποψη σας .. παντα καλοπροαιρετα

11. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

μπενταντιν καθε βραδυ και σχολαστικη καθαριοτητα αγαπητε..
    αν θελεις μας ενημερωνεις πως θα παει...

12. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

Δεν υπαρχει κουτσουλια πουθενα και ο πατος απο το κλουβι εχει 3 ποντους σιγουρα διαφορα με το κλουβι ..... θα σας πω για τα αποτελεσματα

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Καθαριότητα δεν εννοούμε μόνο τον πάτο, αλλά και τις πατήθρες! Καθημερινά με νερό να πλένεις τις πατήθρες! ;) Περαστικά σας! Και φυσικά με αυτό το καναρινάκι να ασχολείσαι τελευταίο, αφού έχεις ασχοληθεί με όλα τα υγιή σου καναρίνια!

14. brand13

brand13 PB Member

Σκευάσματα με κορτιζόνη μην δίνεις στα πουλάκια σου. Και εγώ συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να συνεχίσεις με μπεταντίν που είναι πιο ελαφρύ και αν δεν δείς βελτίωση πάς σε πιο εξειδικευμένα φάρμακα.

15. NIK.GKIOU

NIK.GKIOU PB New Member

καλησπερα .. και παλι εκανα την θεραπεια καθε βραδι μπεταντιν και υποχωρησε εντελως ...το ποδι του εγινε οπως πριν ευχαριστω πολυ για την συμβουλη ..!

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...