Ειναι κοινά καναρίνια ή κάποια ράτσα;

Συζήτηση με θέμα Ειναι κοινά καναρίνια ή κάποια ράτσα;, που ξεκίνησε από Στελιος, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Σεπ 2009.

1. Γειά χαρά σε ολους με λένε Στέλιο ειμαι απο Θεσσαλονίκη καί εχω τρία καναρίνια. Δύο αρσενικά και ενα αγνώστου φύλου λόγω ηλικίας...:) (χρώματος πορτοκαλί ) . Τα δύο μεγαλύτερα ειναι ενα ασπρο και ενα κόκκινομαυρο περίπου εννέα μηνών. Μιάς καί δέν γνωρίζω πολλά αν θέλετε πέστε μου αν ειναι κοινά καναρίνια η κάποια ράτσα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνημμένα Αρχεία:

• 6.JPG
      6.JPG
      File size:
      58,9 KB
      Προβολές:
      167
    • 7.JPG
      7.JPG
      File size:
      73,7 KB
      Προβολές:
      160
    • 8.JPG
      8.JPG
      File size:
      68,6 KB
      Προβολές:
      143
    • 9.JPG
      9.JPG
      File size:
      72,3 KB
      Προβολές:
      149
  2. fragos

fragos PB Member

καλυτερα βγαλε ποιο κοντινες εικονες των καναρινιων γιατι ειναι πολυ μακρινες.
    καλως ηρθες!

3. antonis1996

antonis1996 PB New Member

στην πρωτη και δευτερη εικονα χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι καναρινια χρωματος!στις αλλες 2 τωρα δεν μπορω να καταλαβω επειδη ειναι μακρινες,βγαλε πιο κοντινες!:D;)

4. Μάλλον σ'αυτες τίς φωτογραφίες φαίνονται καλύτερα.. ειναι λιγο πιό μεγάλες..

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      99,7 KB
      Προβολές:
      114
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      81,1 KB
      Προβολές:
      104
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      92,8 KB
      Προβολές:
      107
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      82,4 KB
      Προβολές:
      102
  5. τονυ

τονυ PB New Member

ειναι μακρινες οι φωτο και δεν βοηθανε στο να αναγνωρισουμε τα πουλια.

6. fragos

fragos PB Member

στο κοκκινο αν διακρινω καλα του δινεις κοκκινες βιταμινες που δεν οφειλουν σε τιποτα καλυτερα παρε το Intensief η το can-tax για το νερο η την αβγοτροφη.
    στην τριτη εικονα πρεπει να ειναι λευκο κυριαρχο γιαατι διακρινω κιτρινα φτερακια στα φτερα του,για το αλλο φαινεται κοινο ομως καλυτερα βαλε πιο κοντινες φωτο που να φαινεται μονο το πουλι.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  7. Πιστέυω πως σέ αυτές τις φωτο φαίνονται καλύτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά γιά την αμεση ανταπόκριση και για τις συμβουλές.

Συνημμένα Αρχεία:

8. fragos

fragos PB Member

το πρωτο μαλλον ειναι κοινο το δευτερο ειναι λευκο κυριαρχο και το τεταρτο ειναι κιτρινο κοινο βαμμενο!

9. τονυ

τονυ PB New Member

θα συμφωνησω με τον frago

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Νομίζω οτι στην τέταρτη φωτό είναι ένα κόκκινο λιποχρωμικό εντόνου πτερώματος ΚΑΚΟΒΑΜΕΝΟ.Τα άλλα είναι όπως λένε τα παιδιά.
    Δεν υπάρχει λόγος παροχής χρωστικής στο κόκκινο.Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα πλέον.
    Αφού έβαψε λαιμό και κεφάλι σημαίνει οτι τελειώνει με την πτερόρροια.

11. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Μια μικρούλα παρέμβαση εκτός θέματος,αν μου επιτρέπεται.Ο ασπρούλης θέλει γρήγορα pedicure και το παστέλι του πέταμα.Από όσο μπορώ να διακρίνω έχει κόκκινο δακτυλίδι,δηλαδή πουλί του 2006 και υποψιάζομαι ότι έχουν να τύχουν των απαραίτητων περιποιήσεων τα ποδαράκια του, αρκετούς μήνες.Ή μήπως χρόνια;

12. Ευχαριστώ για τα φώτα σας παιδιά οσο αφορα το ασπρο το εχω λιγότερο απο δύο μήνες και οντως θελει Pedicure... να δω πως θα βρω το κουράγιο να του κανω (φοβάμαι μην το τραυματίσω) ασε που δεν εχει συνηθησει πλήρως και ειναι ακομη νευρικό και φοβισμένο σε σχεση με το κοινο που το εχω περιπου εξι μηνες και ειναι πιο εξηκειωμενο μαζι μου. Τωρα το κοκκινο τοχω λιγοτερο απ'ολα ειναι το ποιο νεο μελος της οικογενειας...το πηρα πριν καμια εικοσπενταρια μερες απο ενα πετ σοπ της Βεροιας οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα οσο αφορα το βαψιμο απ'οτι καταλαβαινω λογω του οτι οντως βγαινει οπου ναναι απο την πτεροροια του την φετινη...ας αρκεστω στο οτι εχω ενα υγειες νεαρο πουλακι..:)

13. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Στελιο απο οτι βλεπω απο τα μεγαλα κλουβια ενδιαφερεσαι για τα καναρινακια σου και μπραβο σου!

Αν θελεις να τους κανεις και κατι ακομα που θα το καταευχαριστηθουν ειναι να τους βαλεις ξυλινες πατηθρες!
    Ειναι φυσικα κλαδακια που εχουν και διχαλα στο τελειωμα τους,της εταιριας trixie (www.trixie.de)
    Ψαξε να τα βρες αξιζει τον κοπο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...