Ειναι κοινά καναρίνια ή Μαλινουά τα καναρίνια μου

Συζήτηση με θέμα Ειναι κοινά καναρίνια ή Μαλινουά τα καναρίνια μου, που ξεκίνησε από ΜΑΚΗΣ Λ, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 20 Σεπ 2009.

1. ΜΑΚΗΣ Λ

ΜΑΚΗΣ Λ PB New Member

Διαβάζοντας το site μου δημιουργηθηκε και εμένα η απορεια, ειναι τελικα μαλινουα τα καναρίνια μου ή ειναι κατι άλλο? Το τελευταίο ξέρω οτι δεν ειναι Μάλινουα αλλά τι είναι?

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      94,4 KB
      Προβολές:
      765
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      79,4 KB
      Προβολές:
      1.235
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      92,4 KB
      Προβολές:
      462
    • 4.jpg
      4.jpg
      File size:
      82,7 KB
      Προβολές:
      1.116
    • 5.jpg
      5.jpg
      File size:
      89,3 KB
      Προβολές:
      407
  2. Serinia

Serinia PB New Member

Το τελευταιο ειναι Μωσαικο Κοκκινο Αχατης αρσενικο φυσικα.
    Τωρα για τα αλλα πουλια δεν νομιζω να ειναι τοσο ευκολο σε καποιον μονο απο φωτογραφια να σου πει κατι τετοιο μιας και τα Μαλινουα ειναι καναρινια φωνης .

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Θα έλεγα οτι πρόκειται για δυό λιποχρωμικά καναρίνια χρώματος. Ενα λευκό υποχωρητικό και ένα κίτρινο εντόνου πτερώματος.

4. manos74

manos74 PB New Member

για να καταλαβεις αν ειναι ενα καναρινι μαλινουα πρεπει να το ακουσεις να κελαηδαει πρεπει να εχεις υποψην σου οτι τα μαλινουα κελαηδανε πολλυ χαμιλοφωνα και συνιθως με κλειστο το στομα

5. jonny812

jonny812 PB New Member

Φίλε μου για να καταλάβεις αν είναι μαλινουά τα καναρίνια σου ,θα το καταλάβεις μόνο από το κελαιδισμάτους ακούσε κάποια μαλινουά στο σαιτ και αν μοιάζει το κελάιδισμα τους θα καταλάβεις αν είναι.Επίσης συνήθως τα μαλινουά επείδή εκτρέφονται απο εκτροφείς γραμμένους σε συλλόγους φορούν δακτυλίδι και από εκεί μπορείς να καταλάβεις αν είναι η όχι μαλινουά .
    Φιλικά Γιάννης

Είδα στις φωτό ότι έχουν δακτυλίδια στα πόδια τους .Αν γράψεις τα στοιχεία των δακτυλιδιών σίγουρα θα μάθεις τι καναρίνια έχεις.

6. ΜΑΚΗΣ Λ

ΜΑΚΗΣ Λ PB New Member

Εχεις δικιο Γιάννη δεν το σκεφτικα απ'την αρχη.
    Το κιτρινο εχει δαχτυλιδι 045-BACB07-044 ενω το
    λευκό E003-091-135-BOF-06

7. abscanary

abscanary PB New Member

Έχω την αίσθηση ότι τα λευκά malinois είναι υποχρεωτικά λευκά κυρίαρχα. Το λευκό καναρίνι της φωτογραφίας είναι λευκό υποχωρητικό, επομένως υποχρεωτικά δεν είναι malinois.

8. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Δεν εχουμε βρει ακομα εκεινες τις πληροφοριες που να κατηγοριοπουν το μαλινουα.Ακομα καλά καλα δε ξερουμε ξεκαθαρα πωςπροηλθαν αλλα και τι αποτελεσματα δινουν τα ζευγαρωματα με κιτρινο

9. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Το στισημο του λευκου δε παραπεμπει σε μαλινουα.Βεβαια αν δεν ακουσεις το πουλι δε μπορεις να κρινεις.Το θετικο ειναι οτι εχει δακτυλιδι Βελγιου αν καποιος γνωριζεις τις κωδικοποιησεις των δακτυλιδιων ισως σε βοηθησει.Το κιτρινο δεν ειναι μαλινουα μαλλον κιτρινο λιπιχρωμικο τωρα αν ειναι χιονε ή εντονο ο Μακης θα σε βοηθησει.Το αλλο ειναι αχατης κοκκινο μωσαικου αν το λεω καλα

10. mgerom

Το κίτρινο είναι
    ΑΟΒ 07 που σημαίνει προέλευση Βελγίου
    και γέννηση 2007
    045Β-Ο44 κωδικοί που αναφέρονται εκτροφέα - σύλλογο και α/α πουλιού

Το λευκό είναι όπως το γράφεις
    BOF 06 και είναι και αυτό Βελγικής προέλευσης
    γεννημένο το 2006.
    E = Διάμετρος δακτυλιδιού 2,9 m.m
    003-091-135 κωδικοί που αναφέρονται εκτροφέα - σύλλογο και α/α πουλιού

11. ΜΑΚΗΣ Λ

ΜΑΚΗΣ Λ PB New Member

Σημερα διαβασα και το δαχτυλιδι απο το τελευταιο αρσενικο. Εχει τον κωδικο FOI 08 WW02 109.

12. abscanary

abscanary PB New Member

Αυτό που εννοώ Θοδωρή είναι ότι το λευκό χρώμα είναι κυρίαρχο χαρακτηριστικό στα Malinois. Αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχει malinois φορέας του λευκού. Αυτός είναι ο λόγος που δεν ζευγαρώνουμε λευκά malinois, αλλά πάντοτε λευκό με κίτρινο.

Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση φίλε

Εδώ έχεις δίκιο και πρέπει να μας βοηθήσει κάποιος εμπειρότερος με τη συγκεκριμένη ράτσα. Έχω κάνει προφανώς κάποιο νοηματικό άλμα υποθέτοντας ότι ισχύει στα λευκά malinois ότι ισχύει και στα λευκά κυρίαρχα, όσον αφορά το φαινότυπο. Δεν μπορώ να γνωρίζω ωστόσο θετικά αν μπορεί να προκύψει από την διασταύρωση λευκού malinois με κίτρινο εντελώς λευκό πουλί (και όταν λέω εντελώς λευκό δεν εννοώ χωρίς στίγμα, αλλά χωρίς κίτρινα φτερά στις φτερούγες).

13. mgerom

Αν ισχύει οτι το λευκό είναι κυρίαρχος παράγων στα Μαλινουά, δεν πρόκειται ΠΟΤΕ
    ένα τέτοιο ζευγάρωμα να δώσει ΥΠΟΧΩΡΗΤΙΚΟ απόγονο.

14. ΜΑΚΗΣ Λ

ΜΑΚΗΣ Λ PB New Member

Και για το δαχτυλίδι του τελευταίου τι λέτε κ.Μάκη

15. mgerom

Eίναι απο Ιταλό εκτροφέα, γεννημένο το 2008.

16. abscanary

abscanary PB New Member

Άριστα. Αν πάρουμε επομένως σαν δεδομένο ότι το λευκό χρώμα είναι κυρίαρχο στα Malinois, κάνοντας μια σύνθεση των απόψεων καταλήγουμε ότι από την διασταύρωση λευκού malinois με κίτρινο δεν μπορεί να προκύψει κατάλευκο πουλί. Επομένως το λευκό καναρινάκι της φωτογραφίας δεν είναι malinois.

(παραθέτω και μια τρίτη, έγκυρη κατά την άποψη μου, οπτική πάνω στο ζήτημα https://petbirds.gr/threads/Λευκα-μαλινουα.1111/?)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...