Ειναι η αρσενική καρδερίνα ικανή σα γονέας στα υβρίδια;

Συζήτηση με θέμα Ειναι η αρσενική καρδερίνα ικανή σα γονέας στα υβρίδια;, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 10 Ιουν 2015.

Πρέπει να αφαιρείται η καρδερίνα οταν πρόκειται για υβρίδια?

Η δημοσκόπηση έκλεισε στις 17 Ιουν 2015.
  1. Ναι

6 ψήφος(οι)
    46,2%
  2. Οχι

1 ψήφος(οι)
    7,7%
  3. Δεν είμαι σίγουρος

6 ψήφος(οι)
    46,2%
  1. evans

evans PB Member

Οπως λεει και ο τίτλος ακουω συνέχεια εδω και εκει οτι η αρσενική καρδερίνα πρέπει να αφαιρείται οταν γεννήσει η καναρα το πρωτο αυγό! Γιατί? Δεν ειναι ικανή να μεγαλώσει τα μικρά? Γιατί γίνεται επιθετική? Δεν γινεται να υπάρξει καλως γονέας οταν πρόκειται για υβρίδια? Παρακαλώ απαντήστε σε αυτα τα ολίγα ερωτήματα μου .:D

2. evans

evans PB Member

Αμα υπάρχει τέτοια μουγκαμαρα καθε φορα που ανοιγω θεμα στα ιθαγενή θα με κάνετε να μην ξανανοιξω! :oops::rolleyes:

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Περίμενε Βαγγέλη, λίγη ώρα έχει που το άνοιξες, μην αγχώνεσαι :)

4. evans

evans PB Member

Δεν αγχώνομαι! Δεύτερον για βάλε ψηφο κυρια Μαρία!:D

5. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Πήγαινε διάβασε ..μέχρι το βράδυ, μόλις το επιτρέψει ο χρόνος μας, θα απαντηθεί το ερώτημά σου.

6. evans

evans PB Member

Εχω τελειώσει απο διαβάσματα για σήμερα γι αυτο καθομαι και παρακολουθώ αλλιως δεν θα εφτιαχνα καν το θεμα

7. maria p

Αφού δεν έχω ιδέα πως να ψηφίσω; Κανονικά όλοι είναι ικανοί για γονείς αλλά τελικά μερικοί δεν τα καταφέρνουν. Τι να πω κι εγώ... εν οίδα .... :)

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εγω διαφωνω καθετα με το χωρισμα ζευγαριου χωρις να υπαρχει λογος.

Φυσικα και αν προκληθουν προβληματα να απομακρυνθει ο ταραξιας, αλλα οχι χωρις λογο και αιτια επειδη φοβομαστε. Καποια προβλημαατα μπορει να προληφθουν,αλλα οχι, αλλα σε καμια περιπτωση να μην ενοχοποιουνται αναιτια.

*Δεν ειμαι σιγουρη, διοτι εξαρταται απο την περιπτωση.

9. evans

evans PB Member

Εχω φτιάξει ψηφοφορία πιο πανω αν είδες, επίσης εχει και απάντηση για αυτους που δεν ξέρουν μπορεις να βαλεις εκεί!

10. maria p

Εντάξει λοιπόν, ψήφισα :)

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εχω ηδη ψηφισει.Και εξηγησα και γιατι ψηφισα Δεν ειμαι σιγουρος, γιατι ειναι αναλογη των περιπτωσεων η αντιδραση. Αλλιως θα ψηφιζα οχι.

12. evans

evans PB Member

Εγω την ψηφοφορία την έφτιαξα για να μπορούν να πουν τη γνώμη τους και αυτοι που δεν ξέρουνε (σαν εμενα ) !

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν είναι υποχρεωτικό να αφαιρείται η αρσενική καρδερίνα όταν γεννήσει η κανάρα το πρώτο αυγό. Από το πρώτο αυγό είναι λάθος από το τρίτο το συζητάμε:
    Για λόγους ασφαλείας, αφού παρατηρείται κάποιες φορές το φαινόμενο της καταστροφής των αυγών ή και των νεοσσών από την αρσενική καρδερίνα (υπερβολικό πύρωμα, στρες), αλλά και λόγω σχετικής δυσκολίας του εγχειρήματος (υβριδισμός) κάποιοι συνηθίζουν να αφαιρούν την καρδερίνα για παν ενδεχόμενο. Αυτό όμως δεν είναι κανόνας.

Επίσης η απομάκρυνση βολεύει αν δεν θέλουμε να δημιουργηθεί δυνατός δεσμός στο ζευγάρι ή αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την καρδερίνα με άλλη κανάρα.

Προσωπικά είναι κάτι που δεν το κάνω αν δεν μου δώσει τι δικαίωμα. Οι αρσενικές καρδερίνες μια χαρά γονείς γίνονται και ταΐζουν τα παιδιά τους.

14. evans

evans PB Member

Γιατί ομως το οι καρδερίνες γίνονται τις περισσότερες φορές προς τις καναρες και οχι στις θηλ. καρδερίνες? Αν ειναι λογω στρες τοτε η εκτροφή τουρκοπουλιων δεν θα υπήρχε επισης αν ήταν απο πειρωμα παλι το ιδιο αποτέλεσμα εχει

15. YannisK

YannisK PB Known Member

Καλή ερώτηση αλλά συνήθως τα υβρίδια τα παράγουμε σε καναρινόκλουβα που είναι ακατάλληλα για τις καρδερίνες αλλά όχι για τις κανάρες.
    Αλλά και στην περίπτωση της καρδερίνα x καρδερίνα πάλι παρουσιάζονται προβλήματα αυτού του τύπου.

16. sarpijk

sarpijk PB New Member

Φετος σε ζευγαρι καρδερινα-καναρα αμελησα να βγαλω την καρδερινα μετα το τριτο αυγο. Αποτελεσμα να βρω το ενα απο τα 4 αυγα στο πατωμα.

Μονο μια φορα μου ετυχε αρσενικη καρδερινα η οποια προστατευε τη φωλια και μαλιστα κλωσσαγε οταν η καναρα σηκωνοταν. Παραθετω φωτογραφια οπου φουσκωνει απειλητικα επειδη πλησιασα στη φωλια. Τετοια πουλια ειναι εξαιρεσεις πιστευω με βαση την μεχρι τωρα εμπειρια μου.

17. Paianas

Η καρδερίνα έχει στα γονίδια της το άγριο ένστικτο, ακόμα κι αν είναι εκτροφής.Θα αργήσει πολύ χρονικά μέχρι να συμπεριφερθεί (σε γενικότερο δείγμα πουλιών και όχι μεμονωμένα), όπως τα για εκατοντάδες χρόνια οικόσιτα καναρίνια.
    Τα άγρια πουλιά, όταν είναι στο φυσικό τους περιβάλλον, θα φτιάξουν τη φωλιά όπου θέλουν, όπως θέλουν.
    Εγκλωβισμένα, οδηγούνται από τις αναπαραγωγικές ορμές τους να ζευγαρώσουν. Όμως το περιβάλλον του μικρόκοσμου ενός κλουβιού η μιας κλούβας, δεν είναι αυτό που γνωρίζουν η που αισθάνονται ασφάλεια. Πολλές φορές λοιπόν παρότι έχουν ζευγαρώσει, αντιδρούν ασυναίσθητα και ενστικτωδώς με αποτέλεσμα τα γνωστά καταστροφικά αποτελέσματα.
    Επειδή δεν είναι δυνατόν να προβλέψουμε δυσάρεστες καταστάσεις, αφού γονιμοποιηθεί η κανάρα αφαιρούμε την καρδερίνα για σιγουριά.
    Ούτως η άλλως η κανάρα τα καταφέρνει και φέρνει σε πέρας το επίπονο έργο του μεγαλώματος νεοσσών και με 4 και με 5 και πολλές φορές και με 6 αυγά. Αν θέλουμε να στηριχθούμε σε σωστούς γεννήτορες, αν θέλουμε να φτιάξουμε το δικό μας ''αίμα'' και συνέχεια στην εκτροφή μας, τότε θα πρέπει να κρατήσουμε τις καρδερίνες εκείνες που δεν δημιουργούν προβλήματα και ταίζουν τη ''σύντροφο'' και τους νεοσσούς.
    Αυτό απαιτεί παρακολούθηση, καταγραφή συμπεριφοράς, κοινωνικοποιημένα πουλιά. Αν η εμπειρία εκτροφής είναι σχετικά μικρή η τα πουλιά νέα, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
    Ευτυχώς η δυστυχώς η λύση της απομάκρυνσης του αρσενικού ''άγριου'', είναι κάτι σαν κανόνας προς αποφυγή προβλημάτων. Προσέχεις για να έχεις ...η αφήνεις , ''θυσιάζεις'' μια γέννα με την ελπίδα το πουλί να επιδείξει υπεύθυνο και μη καταστροφικό χαρακτήρα. Αν τα καταφέρει, έχεις σοβαρές ελπίδες να συνεχίσει (χωρίς και πάλι να είσαι σίγουρος) να επιδεικνύει σωστή συμπεριφορά και σε επόμενες αναπαραγωγικές περιόδους.
    Αν ''στραβώσει'', εφόσον κάνει το εξίσου σημαντικό βάτεμα, το σταματάς εκεί.
    Ο στόχος είναι να βγουν υγιή πουλιά. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο με ελαχιστοποίηση των ανεπιθύμητων παραμέτρων.

18. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Αν βάλεις μία καρδερίνα με μία κανάρα σε μία τεράστια κλούβα 3Χ3 ...η καρδερίνα θα κάνει ζημιά στη φωλιά ?

19. Paianas

Σχεδόν άτοπο το ερώτημα. Πόσοι διαθέτουν τέτοιους χώρους ?

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Oχι μονο στις καρδερινες αλλα σε ολα τα εκτρεφομενα ειδη, αυτο που περιγραφεις Νικο, νομιζω πως ειναι αυτο που διαφοροποιει την "Εκτροφή" απο το απλό "ζευγάρωμα" που κάποιος πετυχαινει κατα συμπτωση, ειδικα οταν προκειται για ειδη που δεν αναπαραγονται ευκολα στην αιχμαλωσια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...