Ειναι ευκολο να εκπαιδευσω το budgie μου να μιλαει;

Συζήτηση με θέμα Ειναι ευκολο να εκπαιδευσω το budgie μου να μιλαει;, που ξεκίνησε από Χαρηςbudgie13, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Μαϊ 2016.

EiriniKt
Best Answer EiriniKt, 19 Μαϊ 2016
Τα μπατζι μαθαινουν πολυ ευκολα να μιλανε,και μαλιστα αρκετα καθαρα. Εμενα φαντασου εμαθε και το θηλυκο,που λενε πως τα θηλυκα δεν μιλανε! Να του... Ολόκληρο το Post
  1. Χαρηςbudgie13

Χαρηςbudgie13 PB New Member

Γεια σας ! Εχω παρει εδω και μια εβδομαδα ενα αρσενικο budgie και τον λενε Σαμερ. Ειναι 5-6 μηνων. Ειναι σχετικα ευκολο να τον εκπαιδευσω να μιλαει?

2. Best Answer:
    Post #327228 by EiriniKt, 19 Μαϊ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είναι πολύ-πολύ πιθανόν, εφόσον η γενικότερη σχέση σας θα είναι ικανοποιητική και αν επιμένεις με μικρές και πολύ λίγες λέξεις.
    Διάβασε τα της εκπαίδευσης και αν χρειαστείς κάτι να ρωτήσεις και πάλι. :)

4. Αλεκομανα

Αλεκομανα PB New Member

Ο δικος μου το "Αλεκο" το ειπε σε λιγοτερο απο ενα μηνα αφου το πηρα. Σε αυτο ομως καθομουν καθε μερα σχεδον ιδια ωτα και του το ελεγα συναιχεια και γρνικα στην μερα του το "πεταγα" μετα απο κανενα 2μηνο ειπε και Μαικλ το οποιο δεν καθησα να ασχοληθω απλα του μιλαγα συναιχεια με το ονομα του. Τωρα κανα 2 εβδομαδες δουλευω εντατικα το "Μαικλ καλο αγορι" και Δευτέρα του Πάσχα ειπε Μαικλ καλο! Τωρα περιμένω το "αγορι":p

5. lousia

lousia PB New Member

Για να μιλισει εχω διαβασει οτι πρεπει να ακουει πολλες φορες την λεξη ή φραση που του ζητατας να μαθει .Το λογικο ειναι να ξεκινισεις με το ονομα του . Το καλυτερο να τελειωνει σε ο ή ι γιατι το μαθανει καλυτερα.

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ψήφοι: 1
    Τα μπατζι μαθαινουν πολυ ευκολα να μιλανε,και μαλιστα αρκετα καθαρα.
    Εμενα φαντασου εμαθε και το θηλυκο,που λενε πως τα θηλυκα δεν μιλανε!
    Να του επαναλαμβανεις την ιδια λεξη αργα και καθαρα.Εκεινη την ωρα να αφαιρεις τα παιχνιδια ή καλυτερα να βγαζεις το πουλι απο το κλουβι κι αν ειναι ημερο να το εχεις στο χερι σου,για να μην αποσπαται και να χει στραμμενη την προσοχη του σε εσενα και σε αυτο που του λες.
    Οταν βλεπεις οτι ανταποκρινεται και προσπαθει να μιμηθει κι αυτο την λεξη,ακομα κι ας μην τα καταφερνει,να τον επιβραβευεις με καποια λιχουδια.
    Καλη επιτυχια!

EiriniKt, 19 Μαϊ 2016
    Best Answer
  7. lousia

lousia PB New Member

Ειναι θρυλος που λενε οτι τα αρσενικα δεν μιλανε απλα συνιθος αυτοι που ασχολουνται περνουν αρσενικα

8. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εγω πιστευω τελικα οτι το φυλο σαφως παιζει καποιο ρολο,αλλα οχι καθοριστικο!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...