Ειναι δυσκολο να βρεθουν λευκα γιορκσαιρ;

Συζήτηση με θέμα Ειναι δυσκολο να βρεθουν λευκα γιορκσαιρ;, που ξεκίνησε από Lovecarduelis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Σεπ 2009.

1. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

παιδια ειδα ενα καταλευκο γιορκσαιρ σε πετ και τον ερωτευτηκα, αν και η αληθεια δεν με πολυσυγκινουν τα καναρινια.. ρωτησα τον ιδιοκτητητη του πετ αν μπορει να μου βρει ενα θηλυκο και μου απαντησε οτι ειναι πολυ δυσκολο, αληθεια ειναι τοσο δυσκολο? γιωργος απο λαγονησι!

2. manos74

manos74 PB New Member

οντος φιλε μου τα λευκα γιορκ ειναι ολιγον τι δυσευρετα μπορεις ομως αν θελεις να παρεις το αρσενικο που ειδες και αφου το ζευγαρωσεις με ενα κιτρινο υπαρχουν πολλες πιθανοτιτες να βγαλεις και ασπρα πουλια, πρεπει να ξερεις ομως οτι γιορκ ειναι γενικα δυσκολα πουλια στο ζευγαρομα τους.

3. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

μανο βλεπω οτι εχεις στην κατοχη σου τετοια πουλια, για πες μου αν θελεις δυο, τρια λογια και γενικα που εγκειται οι δυσκολιες που προαναφερεις?

4. manos74

manos74 PB New Member

ναι σχολουμε εδω και μερικα χρονια με τα γιορκ επειδη μου αρεσουν ποιο πολλυ απο ολα τα καναρινια πρεπει να ξερεις οτι ολλα αυτα τα καναρινια ρατσας ειναι λιγο ποιο δυσκολα στην αναπαραγογη τους χορις αυτο να τα κανει βεβαια απαγορευτικα δηλαδη ενω απο ενα ζευγαρι κοινα καναρινια μπωρεις να βγαλεις καμια δεκαπενταρια μικρα την σεζον στα καναρινια ρατσας μπορεις να βγαλεις πεντε τεσσερα τρια η και καθολου καμια φορα και γιαυτο ειναι και ακριβοτερα αυτα τωρα ενα απο τα βασικοτερα πρωβληματα ειναι οτι υπαρχει παντα το ενδεχομενο να μην σου ταιζει η καναρα τα μικρα γιαυτο τουλαχιστον την πρωτη φορα που θα τα ζευγαρωσεις πρεπει να εχεις εφεδρια μια παραμανα δηλαδη μια καναρα απο κοινα καναρινια η οποια θα γενεισει μονη της θα τις πεταξεις τα αδεια αυγα και θα τις βαλεις τα αυγα απο τα γιορκ αυτο βεβαια με το ταιζμα δεν ειναι κανονας εγω τωρα εχω μια καναρα που ταιζει μονη της εχουν καποιο κοπο παραπανο αλλα για μενα αξιζει να προσπαθισεις

Μοιραστείτε

Φόρτωση...