Ειναι ασπορα η με σπορο;

Συζήτηση με θέμα Ειναι ασπορα η με σπορο;, που ξεκίνησε από glafkos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Ιουν 2008.

1. glafkos

glafkos PB New Member

καλησπερα σημερα μετα απο 9 μερες που κλωσσαει η καναρα μου κοιταξα με τον φακο τα 3 αυγα που εχει και δεν καταλαβα τιποτα απο το εαν ειναι ασπορα η με σπορο το μονο που ειδα ειναι να κουνιεται μεσα στο αυγο κατι σκουρο και στα 3 δηλαδη φανταστητε το μονο που ειδα ειναι τον κροκο να κουνιετε
    ειναι ασπορα?

2. valantis1

valantis1 PB New Member

Κοιτα να δεις.
    Αν ειναι σκουρα κοκκινα μεσα ειναι γονημοποιημενα.
    Τα αλλα που ειδες σκετο κροκο δηλαδη μονο ενα κιτρινο στρογγυλο πραγμα ειναι ασπορα.
    Αν μπορεις βαλε μια φωτο να δουμε.

3. glafkos

glafkos PB New Member

αυτο που ειδα ειναι τον κροκο ο οποιος κουνιοτανε δεν εχω καταλαβει και πολλα μαλλον θα τα αφησω μεχρι να δω αν θα σκασουνε

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

αμα ειναι καταμαυρο και εχει πιασει ενα μικρο μερος του του αυγου ειναι μωρο το οποιο ηταν ζωντανο και πεθανε μεσα στο αυγο(εμβρυικη νεκρωση) και τωρα εχει χαλασει και ειναι ετσι αμα ομως εχει σχεδον καλυψη ολο το εσωτερικο του αυγου αστο γιατι μπορει να εχει νεοσσο αλλα εγω νομιζω οτι ειναι πεθαμενο το μικρο μεσα.Μια καλη φωτο θα βοηθουσε αρκετα για να σου πω σιγουρα.

5. glafkos

glafkos PB New Member

φωτο δεν μπορω να βγαλω αλλα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι φαινεται ενα μερος του αυγου(το μισο σχεδον) σκουρο και οταν το γυρναω γυρναει και αυτο μαζι σαν να επιπλεει

6. valantis1

valantis1 PB New Member

Καλυτερα μην κανεις πειραματα και μην πηγενεις συνεχεια και κοιτας τα αυγα ασε τα πραγματα να εξελυχθουν μονα τους.

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

φιλε Ακη ειναι σιγουρα πεθαμενα τα μικρα μεσα στο αυγο αλλα για καλο η κακο ασε να ερθουν οι μερες και να δεις αμα θα σκασουν τα μικρα ,σου ευχομαι να κανω λαθος και να βγουν τελικα οι νεοσσοι.

8. glafkos

glafkos PB New Member

ευχαριστω πολυ παιδια αυτο θα κανω θα περιμενω ετσι κι αλλιως κυριακη δευτερα πρεπει αν ειναι ολα οκ να βγουνε μικρα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...