Ειναι αρσενικο η οχι;

Συζήτηση με θέμα Ειναι αρσενικο η οχι;, που ξεκίνησε από dangerusgas, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Σεπ 2009.

1. dangerusgas

dangerusgas PB New Member

καλησπερα σε ολους εχω παρει προσφατα δυο καναρινια κοινα μαλλον.Ζευγαρι ενα θυληκο κοκκινο κι ενα αρσενικο κιτρινο.ενω το θυλικο κανει κατι σαν κελαιδισμα οχι ακριβος το αρσενικο τιποτα.ειναι και τα δυο δραστιρια.τα εχω ψαξει απο κατω αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβος ειναι.μπορει να με βοηθισει καποιος.Οταν τα πηρα το αρσενικο ηταν μονο του και το θυληκο μαζι με αλλα.

Ευχαρηστω Ακης.

2. fragos

fragos PB Member

μπορει να ειναι αναποδα το φυλο τους.
    αμα ειναι φετινα δεν μπορεις να καταλαβει τη φυλο ειναι θα το διξει ο χρονος.

3. dangerusgas

μπορει αλλα το αρσενικο ειναι πιο μικροσωμο απο το θυληκο.και απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειναι φετινα εχουν δαχτυλιδι μωβ.αλλα και να εχει το αρσενικο μονο του απο το αλλο δεν ξερω τι να πω.

4. fragos

fragos PB Member

αυτο δεν παιζει κανενα ρολο που ειναι μεγαλυτερο.
    αφου εχουν δαχτυλιδι μοβ(βιολετι)ειναι φετινα(2009)

5. asteras

asteras PB New Member

νομιζο τα θυληκα δεν κελαδανε,εαν δεν κανο λαθος

6. fragos

fragos PB Member

οχι δεν κανεις λαθος μονο τα αρσενικα κελαιδανε!

7. Mpikis

Mpikis PB New Member

Τα θυληκα δε κελαηδανε!μπορει να κελαηδησει περιπου σαν αρσενικο οταν εινια τελειως πυρωμενο αλλα και αυτο δε συμβαίνιε πάντα..ο γενικος κανόνας λέει οτι το θυληκο δεν κεληδαει!παιστα και βγάλτα μια φωτογραφια ανασκελα..κάποιος εμπειρος μπορει κατι να δει να σου πει παραπάνω..αλλα και πάλι εινια μικρα οπότε δε ξερω κατα πόσο θα μπορέσει να διακρινει...Βγαλε μια φωτο για να ξερουμε γιατι μιλαμε..

8. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Εχει παρατηρηθει να κελαιδανε και τα θυλhκα.Χωρις βεβαια να πλεκουν τη φωνη τους οπως τα αρσενικα.Καταρχην στην ερωτηση του φιλου μας ο χρονος θα δειξει αρκει να τα εχει βαλει σε διαφορετικο κλουβι.Αν οντως ειναι αρσενικο θα κελαιδησει σε λιγες μερες εκτος και αν ειναι μικρος.Αν τα εχεις μαζι δε θα τον ακουσεις

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μπορεί το αρσενικό σου να είναι ακόμα στην φαση της πτερόρροιας και για αυτο να μην κελαηδάει.
    Μπορεί ακόμα να είναι νεαρό σε ηλικία , οποτε θα αρχίσει σε λιγο καιρό.

Σχετικά με την διάκριση του φύλου διάβασε αυτό το αρθρο Διάκριση φύλου στα καναρίνια

10. dangerusgas

Το θυλικο δεν κελαιδαει οπως τα αρσενικα κανει σαν τσιου τσιου και καμια φορα κατι σαν κελαιδισμα.τα εχω σε ξεχωριστω κλουβι μιν τυχων κι εχου κατι,σαν καραντινα.αλλα εχω παρατιρισει οτι οταν παω το αρσενικο σε αλλο δωματιο το θυληκο ειναι ανυσιχο.αυριο θα βγαλω φωτο.

11. Mpikis

Mpikis PB New Member

Δες λιγο εδω: .

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  12. dangerusgas

φωτο δεν μπορεσα να τα βγαλω απο κατω αλλα ειδα οτι το αρσενικο εχει κατι σαν ψευτοπεος ενω το θυλικο εχει κατι και αυτο αλλα δεν ειναι το ιδιο με του αρσενικου.

Συνημμένα Αρχεία:

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Με μπερδευουν λιγο οι πατηθρες σου!νομιζω εινια τελειως λαθος τοποθετημενες..βγαλε μια γενικη να σου πουμε λιγο για τις θέσεις..ετσι ωστε να εχεις και χωρο να καθονται αλλα και να κάνουν και τισ πτησεις τους!

14. dimitris

dimitris PB New Member

Το θέμα ξεκινάει με το ότι είναι απλά καναρινακια.
    Θα μας πει ο Μάκης που είναι ειδικός στα χρώματος τι πουλιά είναι .
    Το ένα είναι έντονο κόκκινο και ΔΕΝ είναι ζευγάρι με το κίτρινο ΑΛΛΑ με κόκκινο χιονε.
    (Μόνο αυτά ξέρω από χρώματος .)

τώρα οι πατήθρες και όλα τα άλλα πιστεύω ότι έρχονται μετά από ένα σωστό και υγιή ζευγάρωμα.

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Το κόκκινο είναι πράγματι ένα λιποχρωμικό εντόνου πτερώματος
    και θέλει για ζευγάρι ένα χιονέ αντιθέτου φύλου.Τό κίτρινο είναι ένα κοινό καναρινάκι.

16. dangerusgas

Δηλαδι με το κιτρινο δεν μπορει να ζευγαρωσει με το κοκκινο;τις πατηθρες τις εχω προσωρινα θα τις αλλαξω θεση.

17. dimitris

dimitris PB New Member

ρωτησες την γνωμη μας και σου ειπαμε ΟΧΙ .
    δεν κανει.το κιτρινο το κανεις οτι θες .
    το κοκκινο ειναι κριμας να το χαλασεις σαν πουλι βαζοντας το να ζευγρωσει με το κιτρινο η με οτιδιποτε αλλο εκτος απο κοκκινο χιονε.

18. manos74

manos74 PB New Member

αν δεν σε ενδιαφερουν τα πουλια που θα βγαλεις τα ζευγαρωνεις μια χαρα αυτα που σου λεει ο δημητρης ειναι για να βγαλεις καθαρα κοκκινα πουλια αν δεν σε ενδιαφερουν βαλτα μαζι δεν υπαρχει προβλημα.

19. dangerusgas

ειναι η πρωτη μου φορα που ζευγαρωνω πριν ενα χρονο ειχα ενα harz και οταν το εχασε η μανα μου αποφασησα να ασχοληθω με ζευγαρωματα.ηθελα να αγωρασω παλι harz αλλα σε αρκετα pet shop που πηγα μου ειπαν περιπου χιλια ευρω με τα χαρτια του.και τελικα πηρα αυτα.αλλα μου ειχαν πει οτι δεν υπαρχει προβλημα στα χρωματα αφου δεν θα γινω κι εκτροφεας.

20. Mpikis

Mpikis PB New Member

1000???για καναρινι???Γιατι τόσα πολλα ρε παιδια?τι εχει αυτο?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...