Ειναι αρρωστη η καναρα που φουσκωνει;

Συζήτηση με θέμα Ειναι αρρωστη η καναρα που φουσκωνει;, που ξεκίνησε από nikmit, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 20 Ιαν 2015.

1. nikmit

nikmit PB New Member

Γεια σας πηρα μια καναρα περσυνη και παρατηρησα πως καποιες στιγμες φουσωνει πολυ και ριχνει τα φτερα της προς τα κατω.Τρωει και πινει φυσιολογικα.
    Την κοιταξα απο κατω και ειδα πως ειναι φουσωενη η αμαρα αλλα οχι κατι περιεργο λιγο πιο πανω ομως δεξια ειναι μαυρισμενο οχι πολυ καποιο οργανο(ξερετε ποιο ειναι σαυτην την θεση).
    Την εχω μεσα με σπορους και μυλοξυδο.Φωτο οταν γυρισω σπιτι.
    Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χωρίς φωτογραφίες δεν θα μπορέσεις να βρεις βοήθεια....
    Θα περιμένουμε φωτογραφίες της κοιλιάς και του στήθους της... και όσοι γνωρίζουν θα σου πουν.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν δεν έλεγες για μελανό σημείο στην κοιλιά θα σου έλεγα πως μπορεί να είναι και πυρωμένη! Αλλά αυτό το μελανό σημείο σίγουρα δεν είναι καλό! Το καλό όμως είναι πως αν έχει κάτι (χτύπα ξύλο) το έχεις προλάβει νωρίς!
    Φώτο κοιλιάς, στέρνου και κουτσουλιών! ;)

4. nikmit

nikmit PB New Member

Να και οι φωτο
    rsz_img_20150120_191418.jpg rsz_img_20150120_191251.jpg rsz_img_20150120_191315.jpg

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Νίκο δεν βοηθάει καθόλου ο φωτισμός! Πάντως καρίνα δεν έχει! Και αυτό είναι πολύ καλό! Επίσης μελανό σημείο δεν βλέπω κάπου στην κοιλιά... Έχει κάνει πρόσφατα αυγά η συγκεκριμένη??

6. nikmit

nikmit PB New Member

Δεν ξερω αν εχει κανει προσφατα μιας και την εχω λιγο καιρο.
    Οσο για το φωτισμο το γνωριζω και θα προσπαθησω να τραβηξω καινουριες αλλα μελανο σημειο εχει μικρο ακλα εχει πανω δεξια

7. nikmit

nikmit PB New Member

Δειτε και αυτην την φωτο μπας και βγαλουμε ακρη

Συνημμένα Αρχεία:

8. patilas

patilas PB Member

Σίγουρα έχει κάνει είναι φουλ πυρωμενη

9. nikmit

nikmit PB New Member

Οσο την εχω εγω κανα 2 βδομαδες σιγουρα δεν εχει κανει αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το μαυρο σημειο στν κοιλια της.
    Δυστυχως καμερα με καλυτερη αναλυση δεν εχω αυτην την στιγμη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...