Ειδα ενα παπαγαλο καταπρασινο διπλα μου, στο δεντρο

Συζήτηση με θέμα Ειδα ενα παπαγαλο καταπρασινο διπλα μου, στο δεντρο, που ξεκίνησε από Nikfree, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 17 Αυγ 2016.

1. Nikfree

Nikfree PB New Member

Παιδια καλησπερα σμρ το πρωι ειδα ενα παπαγαλο καταπρασινο διπλα μου στο δεντρο... ηταν στο μεγεθος του μακαο αλλα δεν προλαβα να βγαλω φωτο ξερει κανεις τι ειναι?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πρώτα πες μας σε ποια περιοχή τον είδες γιατί σε πολλά μέρη πλέον της Αθήνας κι όχι μόνο μπορείς να δεις άγριους πλέον παπαγάλους να πετούν, να φωλιάζουν, να γεννούν ελεύθεροι στη φύση.
    Είναι το είδος των παπαγάλων που περιγράφεις.
    Υπάρχουν μάλιστα αρκετές συζητήσεις στην παρέα μας όπως μπορείς κι εσύ να διαβάσεις

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εδώ στην Αθήνα και σε άλλες πόλεις, υπάρχουν πολλά ringnecks, όμως δεν έχουν μέγεθος μακάω είναι αυτά
    Διάβασε εδώ.
    Αυτοί είναι άγριοι, σε σμήνη ελεύθερα , δεν είναι οικόσιτοι.
    Τώρα αν νομίζεις πως ήταν κάποιο άλλο είδος, ρίξε μια ματιά στους παπαγάλους, μήπως τον αναγνωρίσεις και πες μας.

4. Nikfree

Nikfree PB New Member

Περιοχη μοσχατο ηταν και ηταν σαν αυτο στη φωτο αλλα μεγαλος

5. takis1964

takis1964 PB Member

Αμαζονιου θα λεει μαλλον αν το ραμφος ηταν και μαυρο!

6. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Μήπως ηταν Αλεξανδρινος?

alexandrine_parakeet_0741.jpg tumblr_inline_nhkl86knnt1rrmjzm.jpg

7. Nikfree

Nikfree PB New Member

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 17 Αυγ 2016
  9. ianos

ianos Daily Active Member

Δλδ, εκτός απο κουακερ και ρινγκνεκ κυκλοφορούν και άγριοι αλεξανδρινοί παπαγάλοι στην Αθήνα; Νόμιζα οτι μονο αυτά τα δυο είδη είχαν απελευθερωθεί λόγω προβλήματος στον εκτελωνισμό.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι πληθυσμοί είναι πολύ μεγάλοι και υπάρχουν σχεδόν σε ολόκληρη τη χώρα εδώ και χρόνια. Είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να βρει κανείς πώς ξεκίνησε πραγματικά. Αυτό με τον εκτελωνισμό, έχει γίνει αστικός μύθος πλέον. :)

11. Nikfree

Nikfree PB New Member

Παντος εγω ειπα να σας κανω θεμα μπας και εχει φυγει απο κανεναν και θα πρεπει να το βοηθησω και να ανεβασω φωτο να βρει τον ιδιοκτητη του αλλα αφου ειναι ετσι ολα καλα....
    Θα ηταν κριμα να χαθει ενα τετοιο πτηνο και να παθει και τπτ...

12. George Kouth

George Kouth PB Member

Έχω δει και εγώ αρκετούς, απλά δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο λόγω μεγέθους!

13. maria p

Τις κάνεις resize και δεν ανεβαίνουν; Πάντως εναλλακτικά μπορείς να τις ανεβάσεις και στα media

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016
  14. George Kouth

George Kouth PB Member

Δεν προσπάθησα να την κάνω resize, αλλά δεν πειράζει δεν είναι και τόσο καλές φωτογραφίες γιατί δεν ήταν τόσο ευδιάκριτος ο παπαγάλος όταν το έβγαλα.
    Υ.Γ. Το πιο ωραίο είναι όταν πετάνε από πάνω σου βγάζοντας κάτι πολύ ψηλές κραυγές!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016
  15. maria p

Εδώ γύρω από το σπίτι μου, έχουν συγκεκριμένο ωράριο πρωί και απόγευμα, κάπου πάνε και επιστρέφουν στο ρέμα το απόγευμα και κάνουν στάση στις ακακίες και ανταλλάσσουν φωνές με τους δικούς μου :)

16. George Kouth

George Kouth PB Member

Εγώ συνολικά δεν έχω δει πολλούς, αν μιλάμε για το ίδιο είδος, έχω ακούσει ότι και μέσα στην Θεσσαλονίκη έχει πολλούς. Αυτοί που έχω παρατηρήσει νομίζω πως είναι Psittacula krameri.

17. maria p

Ναι ringnecked parakeet στην καθομιλουμένη :)
    Υπάρχει μία ομάδα στο facebook που την έχει άτομο που είναι και μέλος μας και αναρτώνται φωτογραφίες άγριων παπαγάλων στην Ελλάδα.
    Και τώρα είδα πως έχει χαθεί ένας regent parakeet από την Καλλιθέα. Που τον είδες είπαμε Nikfree ;
    Δες τις δημοσιεύσεις της 4/8/2016, μήπως μπορείς να βοηθήσεις με πληροφορίες αν είναι αυτός.

18. Nikfree

Nikfree PB New Member

Μοσχατο ηταν

19. maria p

Μπορεί να είναι αυτός; Ο χαμένος; Αν είναι να δώσεις στίγμα του σ' αυτούς που τον ψάχνουν. Γιατί Μοσχάτο-Καλλιθέα δίπλα είναι.

20. Nikfree

Nikfree PB New Member

Που ειναι η αναρτηση? Αυτη? Να μιλησω αν και δεν τον εχω ξαναδει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...