Εδω και 2 μερες καθεται στον πατο του κλουβιου

Συζήτηση με θέμα Εδω και 2 μερες καθεται στον πατο του κλουβιου, που ξεκίνησε από Sissyanth, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 12 Μαϊ 2016.

1. Sissyanth

Sissyanth PB New Member

Καλησπερα, θα ηθελα τη συμβουλη σας. Πριν απο μια βδομαδα περιπου παρατηρησα οτι το καναρινι μου δεν μπορουσε να σταθει καλα στα κλαδακια, σαν να ετρεμαν τα ποδια του. Εδω και 2 μερες καθεται στον πατο του κλουβιου συνεχεια, ανεβαινει στην ταιστρα μονο για λιγο, τρωει αργα, πινει λιγοτερο νερο και μερικες φορες κραταει το ραμφος του ανοιχτο και το ανοιγοκλεινει.
    Δεν ξερω ποσο χρονων ειναι, μου το δωσανε 4 μηνες πριν και το χρωμα του ειναι πορτοκαλι. Τρωει συσκευασμενους σπορους, αυγοτροφη και στα φρεσκα φρουτα και λαχανικα δεν εδειχνε προτιμηση. Ειχε ποδαγρα( εχει παρει θεραπεια) . Στο κλουβι υπαρχει σχαρα κατω και κατω απο τη σχαρα βαζω αμμο για πουλια, υπαρχει κοκκαλο σουπιας( που ποτε δεν εχει πλησιασει). Οι κενωσεις του ειναι πρασινωπες

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σε τι κατάσταση ήταν όταν το πήρες;

Επίσης, θα χρειαστούν μερικές φωτογραφίες, μήπως μπορέσουμε να καταλάβουμε τι μπορεί να έχει. Εδώ θα δεις τι είδους φωτογραφίες χρειάζονται.

3. Sissyanth

Sissyanth PB New Member

δυστυχως μολις τωρα ψοφισε.......
    νομιζετε πως ειχε κατι μεταδοτικο?

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κρίμα που πέθανε το καημένο :(
    Το είχες μαζί με άλλο πουλάκι και ρωτάς αν πιθανόν είχε κάτι μεταδοτικό;
    Βέβαια δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι είχε αλλά αν το είχες με άλλα, θα πρέπει να τα παρακολουθείς στενά, ως προς τις κουτσουλιές τους και την γενική φυσική τους κατάσταση.

5. Sissyanth

Sissyanth PB New Member

οχι μονο του ηταν. τα προηγουμενα πουλακια(ενα τιμπραδο που κελαηδουσε υπεροχα και ενα λουγαρο) μου τα εφαγε γερακι....ρωταω αν υπαρχει καποια ασθενεια που μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στο άρθρο αυτό θα κατατοπιστείς πλήρως. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς.

7. Sissyanth

Sissyanth PB New Member

ευχαριστω

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Λυπάμαι πραγματικά.Κρίμα που δεν το πρόλαβες με κάποιο φάρμακο μήπως και σωθεί.

9. lousia

lousia PB New Member

Τα πουλια οταν ειναι στο μπατο του κλουβιου συμαινει οτι δεν εχουν πολλες ωρες ζωης επισης οταν ενα καναρινι σταματησει να κελαιδα και μια μερα ξαφνικα ξεκινισει συνεχομενα ολη την μερα το 70% ειναι να γραφει την διαθικη του

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιατί τόσο απόλυτη??? Διαφωνώ!! Σίγουρα αυτά είναι δείγματα κάποιας ασθένειας, αλλά αν το καταλάβεις εγκαίρως απ τα δείγματα που σου δίνει η αλλαγή της συμπεριφοράς του πουλιού σου και δράσεις άμεσα και σωστά (να το πας σε κάποιον πτηνίατρο ή να το ταίσεις στο χέρι κτλ κτλ) τότε σώνεται!! Και έχω σώσει πολλά πουλιά.. αρκεί να είσαι παρατηρητικός και δραστικός! Μην τα παρατας τόσο εύκολα αν δεις το πουλάκι σου στον πάτο του κλουβιού! ;)

11. lousia

lousia PB New Member

Σκοπος ειναι να το καταλαβεις πριν φτασει στο σταδιο αυτο συμφωνω απολυτα οτι μπορεις να το σωσεις .Κι εγω εχασα ενα δικο μου προσφατα αλλα ειχε κατι εσωτερικο προβλημα και δεν σωνοταν

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολύ σωστά!!! Το προλαβαίνεις πιο εύκολα! Αλλά και στον πάτο να το δεις πάλι υπάρχουν ελπίδες! Αισιοδοξία θέλω!! ;)

13. lousia

lousia PB New Member

Αισιοδοξια μεχρι τελους δεν βοηθισε σχεδον ποτε αλλα αν το καναρινι ειχε την καλυτερη φροντιδα συμφωνω κατι μπορει να γινει.Επισης με την σωστη διατροφη και καλα γονιδια απο τους γονεις (αυτα ειναι τα οπλα του μικρου και αν επιδιωσει θα οφειλεται σε αυτα και την τυχη φισικα)

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό?
    Πως δηλαδή εξηγείται?

15. lousia

lousia PB New Member

Δεν ξερω γιατι αλλα το εχω ζισει ειναι αντανακλαστικο ή ενστικτο το κανουν αρκετα ζωα οταν καταλαβαινουν οτι θα πεθανουν

16. ianos

ianos Daily Active Member

Αυτο με το κελαϊδισμα ειναι ενας ακόμα αστικός μύθος, κάτι ανάλογο του επισης ανυπόστατους κύκνειου άσματος. Εχει επισης άμεση σχέση με τον τίτλο της παλιάς μίνι σειράς: τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας.
    Lousia, τα πουλακια ειναι οργανισμοι που ζουν, αρρωσταίνουν, πεθαίνουν ή γίνονται καλά, αναλόγως με αυτά που τους προσφέρεις, πχ συνθήκες διατροφής, καθαριότητας, με τα γονίδιά τους και με τις συνθήκες του περιβάλλοντος τους.

17. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ίσως να έχεις δίκιο.
    Να μην το γενικεύουμε όμως...
    \Και κυρίως να μην το κάνουμε κανόνα...
    Κανόνες στα ζωντανά πλάσματα δεν υπάρχουν...
    off
    Γράψε αν θέλεις το όνομά σου https://petbirds.gr/account/
    Αν δεν βαρεθείς... κάνε τον κόπο να συστηθείς στη μεγάλη παρέα του petbirds. https://petbirds.gr/forums/Νέο-Μέλος.5/
    Και αν όπως υποθέτω έχεις καναρίνια, εδώ https://petbirds.gr/forums/Γενικά-για-Καναρινια.20/?prefix_id=24 θα μας τα παρουσιάσεις

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  18. lousia

lousia PB New Member

Δεν το κανουν ολα ειχα αρκετα που το εκαναν κι αλλα μπορει να μην τα προσεξα οτι το εκαναν το συγουρο ειναι οτι καταλαβαινουν οτι δεν παει κατι καλα και το εκφραζουν με τον τροπο τους

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  19. lousia

lousia PB New Member

αλλα εχω δει πολλα πουλια κι οχι μονο καναρινια να το κανουν αυτο το πραγμα ακομα και περιστερια τα οποια ηταν αρρωστα να βλεπουν το μερος που ζουν και μετα να μην ξανα πατανε!
    Παθενουν ανακοπη στον αερα ! Και μετα πουπ

Επισεις οχι μονο πουλια και οι σκυλοι και οι λυκοι αλλα οι σκυλοι οταν καταλαβενουν οτι θα …....... Το σκαν και πανε καπου μακρια απο το σπιτικο τους.

Τα παπαγαλακια οταν ειναι αρωστα δεν καθονται στο κλαδι τους δεν διχνουν σημαδια οτι ειναι αρωστα (φυσικο ενστικτο να αποφευγουν να διχνουν αδυναμια)μπροστα στον ιδιοκτητη τους γι αυτο προσοχη !

Ασχετα με το θεμα αλλα χρησιμα δε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...