Παρουσίαση Εγω, η κοπέλα μου και το Cockatiel μας

Συζήτηση με θέμα Εγω, η κοπέλα μου και το Cockatiel μας, που ξεκίνησε από indyone, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Αυγ 2008.

1. indyone

indyone PB New Member

Σήμερα... και μετα από αρκετό καιρό αποφασίσαμε να αγοράσουμε έναν παπαγάλο. Δεν θέλαμε κάποιον μεγάλο αλλά ουτε και πολύ μικρό, και συγχρόνως έναν έξυπνο και φιλικό παπαγάλο. Μέσα από αυτό το forum είδαμε ότι μας ταιριάζει περισσότερο ένα cockatiel. Μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα petshops, βρήκαμε σε ένα γνωστό για την περιοχή, petshop στο Γαλάτσι, ένα πολύ όμορφο cockatiel, το οποίο όπως μας είπαν είναι ένα όχι και τόσο συνηθισμένο mutation του cockatiel. Έχει και δαχτυλίδι, το οποίο δείχνει ότι γεννήθηκε μέσα στο 2008!
    Αγοράσαμε λοιπόν και ένα πολύ μεγάλο κλουβί, παιγνίδια, φαγητό κ.α. και τώρα ηρεμεί τις πρώτες ώρες μαζί στο δωμάτιο μου... ωπ! μόλις κοιμήθηκε!

Έχω παραθέση και φωτογραφίες! Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να καταλάβετε τι mutation είναι...

Συνημμένα Αρχεία:

2. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Ειναι φιλικο, δεν δαγκανει...
    Μπορειτε να το βγαλετε εξω...ειναι ηρεμο...

3. indyone

indyone PB New Member

Όχι μας φοβάται ακόμα... είναι μερικές ώρες που είναι μαζί μας! Δεν περιμένω να μας αφήνει να το πλησιάζουμε τόσο νωρίς. Σύνήθως απομακρύνεται, αλλα δεν κάνει σαν τρελό, όταν το πλησιάζουμε.

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

πολυ ομορφο ειναι!αφου εχει δαχτυλιδι γραψε αυτα που λεει πανω για να σου πουν αυτοι που ξερουν τον εκτροφεα κτλ ωστε να επικοινωνησεις μαζι του να σου πει ακριβως τι ειναι!

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Καλώς ήρθατε στην παρέα. Νομίζω ότι η μεταλαξή του είναι Whiteface Cinnamon Pearl. [​IMG] και [​IMG]

Φιλικά

6. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Μην ανησυχεις σε λιγο καιρο θα σας συνηθησει και θα γινει ποιο ηρεμο...

7. indyone

indyone PB New Member

8. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Eίναι πολύ όμορφος! Να τον χαίρεσαι. Με προσπάθεια, υπομονή, ενδιαφέρον και αγάπη μπορείς να το ηρεμήσεις το παπαγαλάκι. Άλλωστε τα κοκατίλ είναι φιλικά και κοινωνικά πουλιά. Δώστου λίγο χρόνο και όλα θα πάνε καλά

9. aggel

aggel PB New Member

να σας ζησει το κοκατιλακι σας

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πολυ ομορφο!:D
    Το πουλακι θα εχει στρες, απο την αλλαγη περιβαλλοντος και την μεταφορα. Πολυ σωστα κανετε και του δινετε χρονο να προσαρμοστει στις καινουριες συνθηκες ζωης του, με υπομονη και αγαπη ολα θα γινουν!:)
    Να σας ζησει!

11. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Νομίζω οτι η μετάλαξη είναι... όμορφη!
    Να το χαίρεσται!

12. indyone

indyone PB New Member

Διαβάσαμε τα στοίχεια του cockatiel μας από το δαχτυλίδι... αλλά δυστυχώς όσο και αν ψαξαμε στο διαδίκτυο δεν βρήκαμε κάτι σχετικά με αυτό! Μηπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει; Επίσης μήπως υπάρχει κάποιο website που να παρέχει αυτές τις πληροφοριες;

Το δαχτυλίδι γράφει: 162 BM A0B 08 N 182

13. είναι απλά τέλειος...

14. indyone

indyone PB New Member

Σας ευχαριστούμε παρά πολύ για τα πολύ καλα σας λόγια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...