Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να έχει πτερόρροια αυτήν την εποχή;

Συζήτηση με θέμα Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να έχει πτερόρροια αυτήν την εποχή;, που ξεκίνησε από alexandros04, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 23 Μαρ 2016.

Myra
Best Answer Myra, 27 Μαρ 2016
Το καναρίνι μου είναι αρσενικό. Το πρωί το βγάζω Εξω τα βράδια μέσα. Ειναι χρώμα πορτοκαλί προς Κόκκινο. Δεν ξέρω ράτσα. Και δεν νομίζω να έγινε κάτι... Ολόκληρο το Post
  1. alexandros04

alexandros04 PB New Member

Γεια σας παιδια.Είναι φυσιολογικό το καναρίνι μου να εχει πτερωροια αυτην την εποχή ?.
    Επησεις βλέπω τα πορτοκαλοκκοκινα φτερά πού ρίχνει παρατηρήσα πως έχουν και άσπρο μιπος Είναι βαμμένο με ειδικές τροφές ;.
    Αυτή απο το πεστ σοπ μου ειπαι πως Είναι φυσιολογικό το χρομα του δηλαδή δικό του.
    και τι διατροφή χρειάζεται για το καινούργια φτερά που θα βγάζει?'
    Αυτα παιδιά Ευχαριστώ.

2. Best Answer:
    Post #314596 by Myra, 27 Μαρ 2016
  3. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Καλησπερα τι χρωμα ειναι το πουλακι η τι ρατσα αν γνωριζεις?
    Δεν ειναι φυσιολογικο να εχει πτεροροια τετοια εποχη.
    Που το εχεις το καναρινι μεσα εξω?

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν είναι φυσιολογικό, όχι. Διάβασε αυτό. https://petbirds.gr/articles/Παθολογική-Πτερόρροια-των-Πτηνών.81/

Εδώ https://petbirds.gr/articles/Η-πτερόρροια-των-πουλιών.97/

5. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Αν ειναι μπροστα στην κοιλια μονο ειναι απολυτως φυσιολογικο να χανει πουπουλα (δεν ειναι πτερορροια). Συμβαινει γιατι ετοιμαζεται να γεννησει και να κλωσσησει και αδειαζει λιγο εκει μπροστα για να αισθανεται καλυτερα. Αν ειναι μονο εκει το θεμα οτι χανει πουπουλακια τοτε ριξε αρσενικο μεσα αμεσως

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι ταίζεις το καναρίνι? Σε τι χώρο το έχεις? Με τι θερμοκρασία και με πόσες ώρες ημερήσιου φωτισμού? Μήπως έγινε κάτι που το στρέσαρε πολύ?

7. alexandros04

Το καναρίνι μου είναι αρσενικό.
    Το πρωί το βγάζω Εξω τα βράδια μέσα.
    Ειναι χρώμα πορτοκαλί προς Κόκκινο.
    Δεν ξέρω ράτσα.
    Και δεν νομίζω να έγινε κάτι να στρεσαρε.
    Αφού δεν είναι φυσιολογικό εγω τι πρέπει να κάνω τώρα :/

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Τα μεσα εξω δεν κανουν καλο. Εχει διαφορα θερμοκρασιας η οποια μπορει να το αρρωστησει.. αφηε το μονιμα μεσα και παρακολουθησε τις επομενες ημερες. Δινε του αυγο σφιχτοβρασμενο και χορτα λαχανικα περα απο τους σπορους. Εφοσον χανει φτερακια θα χρειαστει πλουσια διατροφη.

Myra, 27 Μαρ 2016
    Best Answer
  9. alicedros

alicedros PB Supporter

Για αυτό χάνει τα φτερά του. Το μέσα - έξω το στρεσάρει και έχει παθολογική πτερόροια. Μέσα στο σπίτι σε σταθερό σημείο με σταθερή θερμοκρασία, σε ήσυχο χώρο, μα καθαριότητα και καλή διατροφή να ηρεμήσει και να σταματήσει να χάνει φτερά. Μην τα αμελήσεις όσα σου λέμε... Η παθολογική πτερόροια δεν είναι καλό!

10. alexandros04

ενταξη παιδια σας ευχαριστω πολυ :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...