Είναι το κλουβί κατάλληλο για 2 κοκατίλ;

Συζήτηση με θέμα Είναι το κλουβί κατάλληλο για 2 κοκατίλ;, που ξεκίνησε από Γιώργος -, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Σεπ 2009.

1. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Καλησπέρα,θα είθελα να μαθώ εαν το κλουβί είναι κατάλληλο για 2 κοκατίλ,έχει διαστάσεις 60x60x35.Το πήρα με κριτήριο οτι είναι 2πλασιο απο το κλουβί του πετ σοπ στο οποίο ζούσαν πάνω απο 6 κοκατίλ.Επίσης είδα σε μια αμερικάνικη σελίδα "Πώς να φτίαχνεις φωλία για κοκατίλ".Έτσι έφτιαξα την δικία μου.Θέλω να μου πείτε εαν την εξοπλίσω κατάλληλα(Πατήθρες και πριονίδι)θα μπορεί να χρησιμοποιθεί?

Συνημμένα Αρχεία:

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

60χ60χ35, εε;
    Εμένα μου φαίνεται μικρό για 2 κοκατίλ. Ιδιαίτερα το πλάτος του είναι μικρό ακόμα και μόνο για ένα κοκατίλ, δεδομένου οτι κανονικά χρειάζονται τουλάχιστον 45 εκατοστά πλάτος.
    Για 1 κοκατίλ όμως είναι υπέροχο!

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Θα συμφωνησω με τη Μαρια για τις διαστασεις, ισως οριακα ειναι ενταξει. Ομως η φωλια απο χαρτοκουτο ειναι εντελως ακαταλληλη. Ειναι υποθεση λεπτων να την κανουν χαρτοπολεμο και να τα ψαχνεις. Επισης ειναι πολυ ρηχη. Ακομη μπορει να βραχει κατα λαθος η να μουλιασει απο κουτσουλιες και να διαλυθει. Κυκλοφορουν φωλιες και στο εμποριο και δεν ειναι τοσο ακριβες.

4. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

ευχαριστώ παιδία.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

γειά σου κι απο μένα, τα των διαστάσεων στα είπαν τα παιδιά εγώ απ την εμπειρία μου με δύο κοκατίλ που πήρα πρόσφατα και τα έχω σε προσωρινό μέχρι να τους πάρω το κατάλληλο, να σου πω πως διαπίστωσα πως αν δεν υπάρχει κάγκελο ανάμεσα στον πάτο και το κλουβί λερώνονται πολύ οι ουρές τους.

6. manos74

manos74 PB New Member

συμφωνω και με τον ανεστη γιατη η χαρτοκουτα θα διαλισει αμεσος και με την μαρια γιατι θα λερονωνται τα ποδια και κατ επεκταση τα ξυλαρακια τους

7. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Ωρέα ευχαριστώ αλλα δεν κατάλαβα τι εννοεί η μαρία.Όποτε μπορείς να μου το εξηγήσεις ευχαριστώ :D

8. Mpikis

Mpikis PB New Member

Το χαρτοκουτι αν και λίγο μικρο..δείχνει οτι εχεις μερακι και θα τα προσέχεις τα πουλάκια..Μπράβο σου!
    Λοιπον λιγο μεγαλυτερο κλουβι για να εινια πιο ανετα και φωλια..προσεχε..ΞΥΛΙΚΗ ΓΙΑ ΚΟΚΑΤΙΛ..κάποιοι δινουν την μικρη για κοινα παπαγαλάκια...

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εδω http://www.culpret.gr πηγενε στις φωλιες και δες μια μεγαλη ξυλινη πουνα σε βολευει...ισως βρεις και σε πετ σοπ...αν οχι μπορεις να την παρεις και απο εκει...

αυτη και κοματια θα οσυ την κανουν...και πολυ πιθανο να βρεςι ακνενα αυγο ή νεοσσο στον πατο του κλουβιου...

το κλουβακι ειναι μικρο...ειδικα το πλατος...θα βρησκουν τα φταρα τους οταν τα ανοιγουν..

10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

φαντάζομαι δεν κατάλαβες τι είπα εγώ γιατί η άλλη Μαρία ήταν πιο σαφής.
    Τα σωστά κλουβιά για παπαγάλους έχουν ανάμεσα στον πάτο (το συρταρωτό σημείο που πέφτουν οι κουτσουλιές) και το κυρίως κλουβί κάγκελα. έτσι τα πουλάκια όταν κατεβαίνουν στο έδαφος δεν λερώνουν τις ουρές και τα πόδια τους με κουτσουλιές (γιατί μικρό ποσοστό κουτσουλιών πέφτουν πάνω στα κάγκελα. ελπίζω να το εξήγησ καλά. Πάντως αν δεις το άλμπουμ μου, το κλουβί με τις ροζέλλες έχει κάγκελο ενώ αυτό με τα κοκατίλ δεν έχει

11. Γιώργος -

Γιώργος - PB New Member

Μου το εξήγησες παρα πολυ ωρέα...Και σε ευχαριστώ οποτέ το καινούργιο κλουβί να έχει σχάρα.Κατάλαβα, ευχαριστώ πολυ :D Σας ευχαριστω όλους για την βοήθεια και εσένα Αλέξανδρε για τα καλά σου λόγια :)

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Επισης να συμπληρωσω κι εγω(ισως το ξερεις)οτι οταν βαλεις μεσα το ζευγαρακι σου,μην τους εχεις κατευθειαν φωλια!
    Πρωτα περναν απο καραντινα,μετα τα δυναμωνεις με σωστη διατροφη και συνηθιζουν εσενα και το καινουριο τους σπιτι και αργοτερα αν το επιτρεπει και η ηλικια τους και η υγεια τους προχωρας σε αναπαραγωγη!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...