Είναι το Σιτελαιο ότι καλύτερο για την γονιμότητα τον αρσενικών;

Συζήτηση με θέμα Είναι το Σιτελαιο ότι καλύτερο για την γονιμότητα τον αρσενικών;, που ξεκίνησε από patilas, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Φεβ 2015.

1. patilas

patilas PB Member

Έχω διαβάσει και έχω ακούσει στο παρελθόν ότι το Σιτελαιο δρα σαν (αναβολικο) στο σπέρμα τον αρσενικών Ισχύει;;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Περιέχει όπως και η φύτρες σταριού βιταμίνη Ε... που βοηθά στην αύξηση της γονιμότητας και των αρσενικών και των θηλυκών.

3. patilas

patilas PB Member

Άρα ισχύει πολύ καλά ευχαριστώ..

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Και πως το χορηγείτε παιδιά; H E απ' όσο ξέρω δεν είναι υδατοδιαλυτή .

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Προσωπικά το χρησιμοποιώ (το σιτέλαιο) ανακατεύοντάς το πολύ δυνατά στο χλυαρό νερό που ρίχνω μετά απο λίγο, στο κους-κους. Δεν δυαλύεται ,αλλά κατανέμεται, σχεδόν ομοιόμορφα.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ο συγκεκριμένος όρος όταν αναφερόμαστε σε βιταμίνες δεν σημαίνει αυτό ακριβώς που εννοείς Μαρία. Η βιταμίνη Ε είναι λιποδιαλυτη, που σημαίνει ότι όταν περάσει στο σώμα χρειάζεται λίπος για να διαλυθεί και να αποθηκευθεί στο συκώτι κυρίως. Έτσι απελευθερώνεται σταδιακά στον οργανισμό όποτε υπάρχει ανάγκη, σε αντίθεση με τις υδατοδιαλυτές που χρειάζονται νερό για να διαλυθούν και παραμένουν στον οργανισμό για όσο διάστημα υπάρχουν τα υγρά μέχρι να αποβληθούν.

7. patilas

patilas PB Member

Α πολύ ωραία και χρήσιμη Παρασκευή αυτή κύριε μακη..θα τ χρησιμοποιησω..

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Δηλαδή αν βάλουμε λίγο σιτέλαιο μέσα στην αυγοτροφή δεν κάνει?? Όπως είναι ωμό! Γιατί πρέπει να το ανακατέψουμε με το νερό?? Δεν κατάλαβα...

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Νομίζω οτι οι παραπάνω παράθεση λύνει την απορία σου!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...