Είναι τοξικοί οι σπόροι μήλου;

Συζήτηση με θέμα Είναι τοξικοί οι σπόροι μήλου;, που ξεκίνησε από ianos, στο Forum 'Φάρμακα - Συμπληρώματα' του PetBirds, 12 Φεβ 2016.

Sissy
Best Answer Sissy, 12 Φεβ 2016
Θέμα τοξικότητας των σπόρων είναι... http://birds.about.com/od/feeding/tp/poisonousfoods.htm Ολόκληρο το Post
  1. ianos

ianos Daily Active Member

Διάβασα στο άρθρο για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να ... Σκοτώσουμε τα πουλιά μας, οτι πρέπει να αφαιρούμε τους σπόρους απο τα μήλα και τα κουκούτσια απο τα κεράσια. Το θέμα είναι μην πνιγούν τα πουλιά η υφίσταται τοξικότητα των σπόρων;

2. Best Answer:
    Post #308516 by Sissy, 12 Φεβ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι αυτό έχω διαβάσει και αλλού. Είναι μια άμυνα του φυτού, που προστατεύει την διαιώνιση του είδους του.

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Sissy, 12 Φεβ 2016
    Best Answer
  5. maria p

Ναι, έχουν υδροκυάνιο, όπως και των βερίκοκων που λένε να καταναλώνουμε (με μέγιστο αριθμό όχι πάνω από 7 ημερησίως), ως αντικαρκινικά.

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις ''ξέρω'' πως αυτοί οι σπόροι έχουν κυάνιο. Αν τα πουλιά δεν πιουν νερό δεν θα πάθουν δηλητηρίαση, αν πιουν τότε θα δημιουργηθεί υδροκυάνιο και πεθαίνουν από δηλητηρίαση.....(με κάθε επιφύλαξη)

7. maria p

Τότε να πω κι εγώ πως επίσης δεν έχω ειδικές γνώσεις :)

8. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

ίσως και απο τα υγρά που έχει το στομάχι τους να φτανει να γίνει η ενωση .

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι σπόροι του μήλου περιέχουν κυάνιο, έτσι λέγεται τουλάχιστον. Εγώ δεν έχω βγάλει ποτέ σπόρο από τα μήλα όταν τα τρώω αλλά από την άλλη, εγώ δεν έχω και το ίδιο βάρος με ένα καναρίνι.

Μια ουσία η οποία δεν προκαλεί τίποτα σε έναν άνθρωπο λόγω της μάζας του, μπορεί να σκοτώσει ένα πουλάκι, γι' αυτό και πιστεύω ότι αναφέρονται στη λίστα, μιας και το κυάνιο στην κατάλληλη δόση μπορεί να σκοτώσει ακόμη και τεράστια ζώα.

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Η αναλογία βάρους μεταξύ ανθρώπου-πτηνού είναι το βασικότερο όλων.

Σε σχέση με τους ανθρώπους παίζουν ρόλο και πολλά άλλα...η ζάχαρη θεωρείται άριστο αντίδοτο στο κυάνιο (άσχετο, κερνάω!φτιάχνω λικέρ πικραμύγδαλο:D ) πχ απέτυχε απόπειρα δολοφονίας του Ρασπούτιν διότι έβαλαν κυάνιο μέσα σε γλυκά και γλυκό κρασί...
    πηγή

11. M.G

M.G PB New Member

Πόσο κομμάτι σπόρου, μπορεί να περιέχει μια φέτα μήλου (το οποίο είναι φουλ στα ζάχαρα);
    Αν πρέπει να ανησυχούμε για κάτι, σε σχέση με τα μήλα, είναι τα υπολείμματα από τα υπεράριθμα ραντίσματα.
    No panic;).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...