Είναι τα ringneck ή parrotlet κατάλληλα για μενα;

Συζήτηση με θέμα Είναι τα ringneck ή parrotlet κατάλληλα για μενα;, που ξεκίνησε από Ελευθερια Ρ, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 11 Αυγ 2015.

1. Ελευθερια Ρ

Ελευθερια Ρ PB New Member

Οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα, τα δυο παπαγαλακια μου το εσκασαν με αποτελεσμα να μεινω χωρις κατοικιδιο πραγμα που δεν αντεχω!:(Ετσι λοιπον ,μιας και δεν μου παει η καρδια να ξαναπαρω παπαγαλακι budgie, εκανα μια μικρη ερευνα και σκεφτηκα οτι ισως ενας παπαγαλος ringneck η ενα parrotlet να ειναι καταλληλο για να μου κανει παρεα! Γνωριζω οτι και τα δυο ζουν αρκετα χρονια, ομως δεν καταφερα να βρω ενδεικτικες τιμες ουτε εκτροφεις. Δεν ξερω...τι λετε ειναι καποιο απο αυτα τα δυο πουλια κατταλληλο για μενα;:):D:D

2. Τα parrotlet είναι μικρά ενεργητικα παπαγαλακια που μπορούν να μάθουν πολλές λέξεις ενώ τα ringneck είναι πιο ήρεμα γενικά παρόλο που δεν μιλάνε ή τραγουδούν τόσο καλά μπορούν να μάθουν κόλπα και να γίνουν οι πιο καλοί σου φίλοι. Τώρα είναι ή δική σου απόφαση.
    Για τιμές φτηνότερα τα parrotlet.
    Υ.Γ. εγώ προτιμώ τα ringneck από τα 2.

3. George98

George98 PB Active Member

μην το λες απο ότι βλέπω στο youtube οι ringnek που μιλάνε δεν είναι λίγοι (στα βίντεο με παπαγάλους στάνταρ έχει 2-3 ρίνκνεκ που μιλούν) τωρα αν θές να μιλάει τέλεια πρέπει να πάρεις african grey ή έστω amazon

4. Λέω απλά πως τα parrotlet είναι σαφώς καλύτεροι ομιλητές.

5. Maria01

Maria01 PB New Member

παντως αν βρεις ringneck πες μου και εμενα ενδιαφερομαι για ενα ακομα μωρο παπαγαλακι αλλα μεγαλου μεγεθους :p

6. Ελευθερια Ρ

Eυχαριστω παιδια,:) να ρωτησω κατι ακομα, γνωριζει καποιος καποιον εκτροφεα για τουλαχιστο ενα απο τα δυο αυτα ειδη;
    Υπαρχει καποιος που να εκτρεφει στο φορουμ ρινκγνεκ η παροτλετ:);

7. Συγγνώμη εγώ δεν γνωρίζω.... Καλή τύχη.

8. Ελευθερια Ρ

Τελικα ολη η οικογενεια μου συμφωνησεε οτι καλυτερο για μας ειναι το παρροτλετ. Εχω ηδη ψαξει σε διαφορες ιστοσελιδες και βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα. Απο απογευμα θα αρχισουμε να παιρνουμε τηλεφωνα!:D

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλή επιλογή τότε....

10. George98

George98 PB Active Member

ελπίζω να βρεις γρήγορα ενα υγείες πουλάκι :)

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις!
    Θα πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου πως αγοράζοντας ένα parrotlet ταϊσμένο στο χέρι, οι ανάγκες του είναι οι ίδιες με ενός μεγάλου παπαγάλου.;)

12. Ελευθερια Ρ

Εννοειται πως θα προσεχω!:D:D:D
    Θα εχετε τα νεα μου απο απογευμα!
    Ανυπομονω!:D:D:D:D:D:D

13. Ελευθερια Ρ

ΜΙλησε η μητερα μου με εναν εκτροφεα parrotlet, και απ' οτι φενεται θα αποκτησουμε ενα σε κανα 2μηνο, γιατι αυτη τη στιγμη δεν εχει διαθεσημα μικρα! Αλλα δεν με πειραζει! Το καλο απαιτει υπομονη, σωστα; :D

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σωστά...
    Υπομονή και πολύ ψάξιμο!!!

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Υπομονή λοιπόν! Απλά το καλύτερο θα ήταν να πάτε από κοντά να δείτε τους χώρους του εκτροφέα και σε τι συνθήκες μεγαλώνει το μικρό σας! ;)

16. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Σε τι τιμη το βρηκες??

17. Ελευθερια Ρ

120 ευρω συγγνωμη τωρα ειδα το μυνημα!

Λοιπον μετα απο 2 μηνες αναμονης, ο εκτροφεας με παιρνει τηλεφωνο για να μου ανακοινωσει οτι το parrotlet ειναι σχεδον ετοιμο για να μετακομισει στο σπιτι μας! Σε περιπου 2-3 εβδομαδες θα παμε στην Αθηνα για να το παραλαβουμε! Τελεια! Να και μερικες φωτογραφιες του! (αντε να περνανε οι δυο εβδομαδες σιγα σιγαα...:D:D:D:D)

Συνημμένα Αρχεία:

18. Flock

Flock PB New Member

Είναι λίγο ακριβω 120 € νομιζω

19. Ελευθερια Ρ

Η τιμή προέκυψε από το ότι το παπαγαλακι είναι ταισμενο στο χέρι και ήμερο! Ο εκτροφέας θα μπορούσε να μου δώσει από ότι μου είπε, ένα άγριο το οποίο θα κόστιζε 40€ αλλά δεν νονιζω αυτό να με συμφέρει!:thumbsup:

20. gianniskid

gianniskid PB New Member

120 δεν κανουν ουτε τα κοκατιλ που ειναι και μεγαλα ,γνωμη μου ειναι οτι παρα ειναι τσιμπιμενη η τιμη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...