Είναι τα Lutino cockatiel μεγαλύτερα από τα άλλα;

Συζήτηση με θέμα Είναι τα Lutino cockatiel μεγαλύτερα από τα άλλα;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 31 Μαρ 2016.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Καλησπερα!Προκειται να παρω ενα μικρο κοκατιλ λουτινο!Ο εκτροφεας μου ειπε οτι τα λουτινο ειναι απ τα πιο "γιγαντοσωμα" κοκατιλ..Ισχυει αυτο;;Ποσο μεγαλυτερα ειναι σε σχεση με τα υπολοιπα;

2. Γεια,εγώ πιστεύω ότι για να σου το λέει ένας εκτροφέας λογικά θα έχει δίκιο

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σου εξήγησε το λόγο αυτής της ιδιαιτερότητας?

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Μου ειπε οτι ειναι θεμα γεννετικης, οτι αυτο το χαρακτηριστικο εχει η συγκεκριμενη μεταλλαξη.Τωρα πως και γιατι δε μου ειπε..

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, δεν πιστεύω ότι ισχύει.

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κι εγω τωρα που το ψαχνω δεν βρισκω καποια τετοια αναφορα..Κατι για καραφλιτσα διαβαζω, ειναι το κεφαλι τους σε καποιο σημειο γυμνο απο φτερωμα;;Στις φωτο δεν διακρινω κατι τετοιο αλλα διαβαζω πως ειναι κ αυτο χαρακτηριστικο της μεταλλαξης.

7. ianos

ianos Daily Active Member

Το καραφλάκι είναι συχνό σε αυτην την μετάλλαξη, αλλά οχι απαραίτητο, δλδ ναι, τα περισσότερα έχουν, όμως υπάρχουν και μερικά χωρίς.

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αυτό είναι αλήθεια κι είναι αποτέλεσμα της μακροχρόνιας διασταύρωσης λουτίνο με λουτίνο. Να προτιμήσεις πουλάκι που να έχει έναν γονιό άλλο χρώμα εκτός λουτίνο. Μπορεί σαφώς το ίδιο να είναι λουτίνο.

9. Angellion

Angellion PB New Member

Δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά μεγεθους σε κοκατιλ καθώς πουθενά δεν αναφέρθηκε διάφορα σε μέγεθος, πάρα μόνο τον χρωματισμό τους...

10. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Η αληθεια ειναι πως το λουτινακι που πηρα εγω,ενω ειναι πολυ μικροτερο ηλικιακα απο το normal grey που εχω, ειναι οντως μεγαλυτερο σε μεγεθος!
    Ο εκτροφεας μου ειπε οτι αυτο συμβαινει με τα περισσοτερα λουτινο,τωρα δεν ξερω αν συμβαινει αυτο μονο στην δικη του εκτροφη ή αν ισχυει γενικοτερα..Παντως κι εγω δεν βρηκα πουθενα καμια τετοια αναφορα.

11. Angellion

Angellion PB New Member

Τι ηλικία είναι το κοκατιλακι σου?

12. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Τριων μηνων σχεδον.

13. Angellion

Angellion PB New Member

Το άλλο πουλάκι τι είναι κ τι ηλικία?

14. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κοκατιλ normal grey ειναι,ενος ετους κοντα.

15. Angellion

Angellion PB New Member

Αν το πουλάκι που πήρες τωρα, σε ηλικία 3μηνων, είναι μεγαλύτερο από το κοκατιλ που είχες κ είναι σε ηλικία 1 έτους,τότε κάτι δεν πάει καλά,εσύ το βρίσκεις λογικό???

16. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν γνωριζω, τι θα μπορουσε να πηγαινει λαθος;
    Ο εκτροφεας μου ειπε οτι αυτο ειναι λογικο να συμβαινει στη συγκεκριμενη μεταλλαξη.
    Δεν μιλαμε για τεραστια διαφορα αλλα ναι το λουτινο ειναι εμφανως μεγαλυτερο.

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ πάντως όσο και αν το έψαξα, δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Το αντίθετο για κάποιες μεταλλάξεις ναι. Θα το έχω στο νου μου να το κοιτάζω από καιρού εις καιρόν :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...