Είναι συνέχεια στο πάτο του κλουβιού

Συζήτηση με θέμα Είναι συνέχεια στο πάτο του κλουβιού, που ξεκίνησε από kimi, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 25 Αυγ 2008.

1. kimi

kimi PB New Member

Η κανάρα μου εδω κ μήνα κάθεται συνέχει στο πάτο του κλουβιού κ πάντα στη συγκεκριμένη γωνία. Γιατί αραγε το κάνει αυτό; :confused:

2. Από υγεία και όρεξη πώς τη βλέπεις?

3. kimi

kimi PB New Member

Kαλα ειναι κ τρωει κ νερακι πινει κ τσιτσιριζει. Μονο το χρωμα της εχει χασει!

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καθεται εκει με τις ωρες? Η πηγαινει καθεται λιγο και φευγει? Οι κουτσουλιες της ειναι κανονικες? Η αναπνοη της? Το κανει συγκεκριμενη ωρα της ημερας?:confused:

Εαν συνεχισει αυτη τη συμπεριφορα καλο θα ειναι να τη δει ενας πτηνιατρος!;)

5. Πόπη Μπού

Πόπη Μπού PB New Member

PetBirds Forum - Ανακοινώσεις στο Forum : Ασθένειες - Τραυματισμοί Καναρινιών

έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο?:)

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

το κανουν και εμενα τα Lovebirds που δεν τους εχω βαλει φωλια!εγω αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχουν ορεξη να ζευγαρωσουν γιατι πανε υλικα εκει!παιζει να χει καμια σχεση με εσενα αυτο?

7. kimi

kimi PB New Member

Δεν το κανει συνηθισμενες ωρες. Οποτε την πιανει Τρωει κ πινει κανονικα. Και οι κουτσουλιες της ειναι καλες. Κανει συνεχεια ουικ κ ουικ. Ισως να ειναι αυτο που λεει κ ο Φωτης, απο τοτε που τη χωρισα με τον αρσενικο εχουν πεσει σε καταθλψη. :D

8. nikosk

nikosk PB New Member

Γιατί τότε δεν βάζεις τα κλουβία δίπλα-δίπλα ώστε να έχουν μια μεγαλύτερη επαφή.

9. kimi

kimi PB New Member

Θα ειναι καλυτερα να τα εχω διπλα διπλα; Ή θα μεγαλωσει η καψουρα τους κ θα εχω αλλα;!

10. nikosk

nikosk PB New Member

Πρώτα από όλα είναι πυρωμένα;
    Εγώ τα δικά μου τα έχω σε κλούβες 5-6 πουλιά αρσενικά και θηλυκά μαζί σε κλούβα 75Χ45Χ45

11. kimi

kimi PB New Member

Οχι δεν ειναι. Την εχω μονη της σε κλουβι. Χρειαζεται ξεκουραση απο τις γεννες.

12. nikosk

nikosk PB New Member

Προσωπικά νομίζω ότι πλέον θα μπορούσαν να είναι μαζί σε περίπτωση που δεν κάνουν απόπειρες να ζευγαρώσουν και δεν μαλώνουν, αν τώρα τα έχεις χωριστά θα μπορούσες να τα βάλεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν να βλέπουν το ένα το άλλο. Θα κάνει και καλό στον αρσενικό.
    Ούτως ή άλλως δεν αξίζει η ζωή και χωρίς λίγη καψούρα η πολύ βλάπτει σοβαρά την υγεία

13. nikosk

nikosk PB New Member

Τελικά τι έγινε με τα πουλιά βρήκες καμιά άκρη;

14. kimi

kimi PB New Member

Tα εβαλα διπλα διπλα, αλλα μη φανταστεις πολλα πργματα. Παντως τεοια καψουρα δε τη περιμενα. Μπορει η καναρα να το εχει κ χουι να ειναι στο πατο του κλουβιου :)

15. aggel

aggel PB New Member

βγαλε τα καμια φωτο ή κανενα βιντεακι να τα δουμε αντε τον μαρτη καλο ζευγαρωμα κια καλους απογονους!

16. Dinita

Dinita PB New Member

Είναι συνέχεια στον πάτο του κλουβιού

Λοιπόν, τα αγαπόρνις προφανώς την ήθελαν τη φωλίτσα! ;)
    Οποιος είπε ότι κάθονται κάτω στον πάτω γιατί θέλουν να ζευγαρώσουν, μάλλον είχε δίκιο. Το ένα από τα δύο, αυτό που ονομάσαμε Verdi μπήκε στην φωλιά και κάθεται εκεί συνέχεια! Προφανώς είναι το θηλυκό, έτσι; Το άλλο, που λέγεται Puccini, πάει κι έρχεται μέσα- έξω και στο ράμφος του κουβαλάει τροφή για το άλλο πουλί που είναι μέσα.
    Επίσης, τους έριξα ξεραμένα βότανα, είχα λουϊζα και τσάϊ του βουνού, στον πάτο του κλουβιού. Ο Puccini τα μαζεύει λίγο - λίγο με το ράμφος και τα πάει στην φωλιά.
    Με εκπλήσσει το πόσο γρήγορα προσαρμόστηκαν! Τελικά το θηλυκό πρέπει να είναι αυτό που κάθεται μέσα στην φωλιά, αλλά θα ήθελα να βεβαιωθώ, εσείς ξέρετε ασφαλώς περισσότερα από μένα. Ομολογώ τελεία άγνοια...
    Είναι πάντως, θεϊκά, εκπληκτικά πλάσματα! :)

17. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Είσαι στο Φόρουμ των καναρινιών Ντίνα.!

18. Dinita

Dinita PB New Member

Το βαρόμετρο με πείραξε μάλλον
    Πρέπει να προωθηθώ αλλού...
    Ευχαριστώ όλους για την υπομονή σας...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...