Είναι οντως παχια τα gloster μου;

Συζήτηση με θέμα Είναι οντως παχια τα gloster μου;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Ιουν 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Και τα δυο μου γκλοστερ ειναι αρκετα ευσωμα, η θηλυκια μου ομως ειναι τετραπαχη! Βεβαια, ειναι φουλ στα πουπουλα.Εσεις τι λετε, ειναι φυσιολογικο για ενα γκλοστερ να φαινεται παχυ λογω του πυκνου φτερωματος της ρατσας, ή ισως εχει λιπος;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ένας από τους τρόπους που μπορεί να απαντήσει κανείς στην ερώτηση σου, είναι να έχει ξεκάθαρη άποψη σχετικά με την εικόνα της κοιλιάς των πουλιών. Διαφορετικά, ένα "φουσκωτό" πουλί δεν είναι απαραίτητα υπέρβαρο.

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Να τα βγαλω φωτο δηλαδη ε..Πριν λιγο εκαναν μπανιο, να τα βγαλω τωρα ή να περιμενω να στεγνωσουν;

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Βρεγμένα θα φαίνεται καλύτερα η κοιλιά τους.

5. Stavros

Ακόμη και να είναι όντως υπέρβαρα, δεν χρειάζεται να αντιδράσεις αμεσα. Όταν σου δοθεί η ευκαιρία, μπορείς εκτός των άλλων να βγάλεις μια φωτογραφία την κοιλιά τους με παραμερισμένα τα πούπουλα για να σου πούμε τη γνώμη μας.

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Oύτε καν φωτογραφία δεν χρειάζεται ..Όταν υπάρχει λίπος στο στήθος η στην κοιλιά, φαίνεται ..είναι κίτρινη η συγκεκριμένη περιοχή.Αν είναι ''στεγνό'' το πουλί, πάλι είναι ευδιάκριτο.

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εδω ειναι η θηλυκια
    Καλα την εβγαλα; Δεν μπορεσα να βγαλω καθαρες φωτο κουνιοταν συνεχεια:(

εδω μηπως φαινεται πιο καθαρα..

Συνημμένα Αρχεία:

8. Stavros

Από αυτές τις φωτογραφίες είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τι συμβαίνει. Από αυτό το λίγο που φαίνεται, δεν βλέπω πρόβλημα παχυσαρκίας.

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εχει λιγο κιτρινο στην κοιλια παντως..Θα προσπαθησω να βγαπω αργοτερα πιο καθαρες, ισως με φλας

10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Το λίγο να μη σε απασχολεί ...Αν και δεν είναι καθαρό, συμφωνώ με το Σταύρο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...