Είναι μύθος η πίστη και η αφοσίωση ζευγαριού στα περιστέρια;

1. George98

George98 PB Active Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Είναι μύθος η πίστη και η αφοσίωση ζευγαριού στα περιστέρια;.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Είναι μύθος η πίστη και η αφοσίωση ζευγαριού στα περιστέρια;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύ όμορφα όσα γράφεις...
    Πραγματικά δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιο συναισθηματικό φορτίο στα περιστέρια..
    Ευχαριστώ πολύ...

3. Αναρωτιέμαι... για τους ανθρώπους πώς νιώθουν;

4. George98

τι εννοείς ?

5. Εννοώ πως γράφεις πολύ ωραία τα συναισθήματα των περιστεριών:thumbsup:,
    αλλά απορώ πως νιώθουν εάν μένουν και δεθούν με έναν άνθρωπο.

6. George98

Να συμπληρώσω ότι Η λέξη περιστέρι προέρχεται από την αρχαιοελληνική λέξη περιστερά, η οποία με τη σειρά της προήλθε μάλλον από την σημιτική φράση perah Istar (το πτηνό της Ισταρ, θεότητας ανάλογης προς την ελληνική Αφροδίτη) λογο της μεγάλης αγάπης που έχουν μεταξύ τους τα ζευγάρια.

Βικιπαίδια

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πανέμορφα και σαν πουλιά... εκφραστικά μάτια... όμως ας μην μπερδεύουμε τα καλά ζώα με τους ανθρώπους...

8. George98

επειδή μένουν πολλά μαζί και ποτέ μόνα τους με τον άνθρωπο δεν νομίζω να μπορεί να συμβεί τέτοιο δέσιμο...

9. Σίγουρος;

10. George98

αυτό απο μονο του δεν σημαίνει τίποτα αλλά εγω προσωπικά δεν ξέρω ανθρώπους που να έχουν περιστέρια έτσι μέσα στο σπίτι τους οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Βλεποντας τα περιστερια σχεδον παντα σε μεγαλα κοπαδια, πιστευω αυτη ειναι η φυση τους και δεν αντικαθισταται απο την σχεση με τον ανθρωπο.. αλλα φυσικα δεν αποκλεοεται τιποτα, ισως αντλαμβανεται σαν κοπαδι τους ανθρωπους ενα πουλι το οποιο μεγαλωσε ετσι..

Γιωργο εξαιρετικο το θεμα σου.

12. George98

βρε και εγώ είχα τέτοιο πουλί που να κάθεται να το χαιδεύω έτσι ! αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι και όπως όλα τα άλλα πουλιά μεσα στο κοπάδι ! (έχω δει περιστέρι ενός φίλου μου αμέσως μόλις τον δει να έρχεται να ανεβαίνει στο χέρι του απο μόνο του)

επίσης το πουλί στο βίντεο :

έχει θεματάκια... ταΐζει τα δάχτυλα του ιδιοκτήτη του... :confused: σε λίγο θα αρχίσει να τον ζευγαρώνει κιόλας :p

13. Άρα τον νομίζει για κοπάδι του.
    Αυτό που λέω είναι ότι ο άνθρωπος μπορεί να αντικαταστήσει το κοπάδι των περιστεριών απλά όχι τόσο καλά.
    Τώρα για το πουλί στο βίντεο...:confused::confused::confused::confused::confused:

14. George98

απο ότι φαίνεται ναι αλλά σπάνια όχι όπως οι παπαγάλοι και μην ξεχνάτε οτι :

15. Γιατί βρε τόνισες το ''προς αποφυγή παρεξηγήσεων'';
    Παρεξηγήθηκε κανένας;
    Αφού το λες εσύ που έχεις περιστέρια...σαφώς ξέρεις καλύτερα:thumbsup:!!!

16. George98

εγω ήθελα να το κάνω μικρό όπως πάνω αλλά κάτι πήγε στραβά... :faceplm

17. Δε βαριέσαι...:thumbsup:

18. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Αρα Γιωργο η απαντηση ειναι ευκολη.Ειναι πιστα και δεμενα σαν ζευγαρι.Τα υπολοιπα αφορουν τις εξαιρεσεις.Εκεινο που θυμαμαι επισης ,οτι πιο πιστα ειναι τα θηλυκα,Τα αρσενικα (οπως ειναι φυσικο αλλωστε)ψαχνονται λιγακι.Δηλαδη αμα τους κατσει η θηλυκια δεν θα πουνε οχι.Σωστα?

19. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Marilenaki βάλε video με το περιστέρι σου που τόσο αγαπώ! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...