Είναι "μαύρο κόκκινο έντονο" ή οχι;

Συζήτηση με θέμα Είναι "μαύρο κόκκινο έντονο" ή οχι;, που ξεκίνησε από possidi, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 2 Μαϊ 2009.

1. possidi

possidi PB New Member

Καλημέρα και καλό μήνα!

Θα ήθελα να μου πείτε τι ράτσα είναι ο μικρός μου φίλος. Μου είχε πει ο κύριος Μάκης πριν από μερικές μέρες ότι μάλλον είναι "μάυρο κόκκινο έντονο" και μου ζήτησε να ανεβάσω μια φωτό κοντινή. Η παρακάτω φωτο είναι ό,τι καλύτερο μπορούσα και ελπίζω να βοηθήσει...

Ευχαριστώ πολύ,

Mak!s

Υ.Γ. Πότε να ξεκινήσω να χορηγώ χρωστικές "βοήθειες"; Απ' ότι κατάλαβα από τα άρθρα που ξεκοκάλισα μέχρι τώρα, με το που αρχίσει να ρίχνει τα φτερά του-σωστά;

Συνημμένα Αρχεία:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Aπο ράμφος και πόδια (μαύρα) ενισχύεται η εντύπωση για μαύρο κόκκινο έντονο.
    Θα πούμε, όταν έρθει η ώρα, για παρασκευή αυγοτροφής με ράσκ πατζαρόζουμο,
    καροτάκι,πάπρικα. Τι "φαγώθηκες" με τις χρωστικές :) Σιγά- σιγά όλα στην ώρα τους.

3. possidi

possidi PB New Member

κύριε Μάκη,

Δε φαγώθηκα...απλά ως νέος φοβάμαι μήπως κάνω λάθος σε κάτι...Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Καλημέρα

4. sainer

sainer PB New Member

επειδη και εγω εχω αρκετα τετοια πουλια σου λεω οτι ειναι black red intensive.στα μικρα που μου εχουν κανει θα αρχησω να τους δινω χρωστικες λιγο πριν την πτερορροια και μεχρι το τελος της.εσενα μικρα σου εχουν βγαλει?

5. possidi

possidi PB New Member

Γεια σου sainer,

Εγω έχω μονο ένα καναρίνι [το συγκεκριμένο] και σκέφτομαι σε βάθος χρόνου να πάρω ίσως και ένα θυληκό για να τα ζευγαρώσω . Αυτό όμως θα γίνει αφού αρχίσω να νιώθω πλέον σιγουριά και περισσότερη εξοικείωση με τον κόσμο των μικρών μας φίλων. Είναι νωρίς ακόμα για μένα...

6. sainer

sainer PB New Member

ok.ετσι κι αλλιως για φετος δεν θα προλαβεις οποτε εχεις δικιο.αν διαβασεις καλα τα διαφορα θεματα θα εισαι ετοιμος του χρονου!στο καναρινι που εχεις εσυ καλυτερα να μη βαλεις χρωστικες...απλα χρησιμοποιησε φυσικους τροπους βαψιματος.τα μικρα θελουν χρωστικη που βγαινουν με χρωμα καφε μαυρο.ειναι πολυ καλη ρατσα και να ασχολειθεις με αυτη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...