Είναι καλό άρθρο για δημοσίευση στην αρχική σελίδα;

Συζήτηση με θέμα Είναι καλό άρθρο για δημοσίευση στην αρχική σελίδα;, που ξεκίνησε από dikatgreece, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 22 Ιουν 2008.

Τοάρθροθα βοηθήσει και πρέπει ναδημοσιευθεί στηναρχική σελ?

Η δημοσκόπηση έκλεισε στις 30 Ιουν 2008.
  1. ΝΑΙ να δημοσιευθεί

23 ψήφος(οι)
    100,0%
  2. ΝΑΙ μετά από συμπλήρωση των αναφερομένων μου

0 ψήφος(οι)
    0,0%
  3. ΟΧΙ δεν είναι σκόπιμο

0 ψήφος(οι)
    0,0%
  4. ΟΧΙ είναι λάθος

0 ψήφος(οι)
    0,0%
  1. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Βάζω συνημμένα άρθρο που έγραψα για το θέμα.

2. dikatgreece

Προσπάθησα να βάλω και δημοσκόπιση για το αν είναι καλό άρθρο για δημοσίευση στην αρχική σελίδα αλλά δεν τα κατάφερα. Μήπως ξέρει κάποιος πως;

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πηγαίνεις στη γραμμή εργαλείων του thread και αφού κάνεις κλικ στο Εργαλεία Θέματος, επιλέγεις Προσθήκη Δημοσκοπήσης σε αυτό το Θέμα
    Βέβαια, για να δημοσιευθεί ένα άρθρο στην αρχική σελίδα δεν απαιτείται καμία άλλη προϋπόθεση παρά μόνο να υπάρχει ήδη η κατάλληλη κατηγορία στην οποία θα δημοσιευθεί, καθώς επίσης και το μέγεθος του άρθρου το οποίο θα πρέπει να αποτελείται από περίπου 400 λέξεις min :)

4. dikatgreece

Ευχαριστώ Σταύρο το βρήκα. Συμφωνό μαζί σου αλλά δεν είναι καλύτερα να συμφωνούν και οι υπόλοιποι? Επίσης κάποιος μπορεί να το συμπληρώσει και έτσι να είναι πιο πλήρες.

5. Stavros

Σαφώς και πολύ σωστά το επισημαίνεις. Στο προηγούμενο μήνυμά μου απλώς περιγράφω τη διαδικασία για όποιον επιλέξει την "αρχική σελίδα" ως χώρο για τη δημοσίευση του άρθρου του :)

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κώστα για καποιο λόγο , δεν μου εμφανίζει το συγκεκριμένο αρχείο για να διαβασω το άρθρο σου...:(

7. dikatgreece

Τζωρτζίνα έναι αρχείο συμπιεσμένο με το πρόγραμμα rar επειδή ήταν λίγο μεγάλο λόγω φωτό. Θα σου στείλω αντίγραφο με mail (στείλε pm με την διεύθυνσή σου) . Αν κάποιος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα ας μου στείλει pm.

8. Frania

Frania PB Member

Που καλο και κατατοπιστικο το αρθρο σου Κωστα!Μακαρι ναχαμε τετοια επιλογη και για μερικα ακομη !και φυσικα η δημοσκοπηση θα ..βοηθησει να το δουν περισσοτεροι φιλοι και με αλλο ματι!

9. dikatgreece

Φράνια ετοιμάζω ένα για τις ασθένειες πτερώματος. Απλά περιμένω να έρθει ένα ιατρικό βιβλίο που έχω παραγγείλει για να συμπληρώσω το άρθρο

10. Κώστα πολύ καλό,Μπράβο.
    Τέτοια άρθρα θα πρέπει να δημοσιεύονται για να βοηθούν όσους δεν ξέρουν αλλα και για να συμπληρώνουν τις γνώσεις μας.

11. lunaria

lunaria PB New Member

Πολύ καλό το άρθρο, ..αν και σύμφωνα με αυτό ο γιατρός μου τα έκανε όλα λάθος στη τωρινή περίπτωση του Σκουφάκια :confused:. Έβγαλε το σκληρό κομμάτι που είχε φράξει τον αδένα πιέζοντας με μία τσιμπήδα, το καθάρισε με μπεταντίν ..και για 1 εβδομάδα μας σύστησε θεραπεία με κάποια αντιβίωση και βιταμίνη σε μείγμα σαν σκόνη να του τη βάζουμε στο νερό μέρα παρα μέρα... Τίποτα άλλο! :bad

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Κατάφερα να διαβάσω τελικά το άρθρο σου και το βρήκα πολύ κατατοπιστικό! Συμφωνώ με όσα αναφέρεις μιας και είχα στο παρελθόν 2 φορές παρόμοια κρούσματα. Ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι από το άρθρο σου!

Και παλι συγχαρητήρια!

13. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Για το άρθρο δεν μπορώ να πώ τίποτα μιας και ψήφησα και είναι καταπληκτικό. Θα κανω μια παρατήρηση όμως: 206 εμφανίσεις και 18 ψήφους από 2073 μέλη! Τόσο ενδιαφερόμαστε όλοι για την υγεία των φίλων μας?? Ή απλά γράφουμε οτι να ναι για να περνάει η ώρα? Συγνώμη για το off topic

Φιλικα

14. Stavros

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι και για ποιο λόγο πρέπει να ψηφίσω και προφανώς μαζί με εμένα πολλοί περισσότεροι. Αν το άρθρο είναι χρήσιμο (δεν έχω καμία αμφιβολία γι' αυτό), θα βοηθήσει ούτως ή άλλως. Να ψηφίσω όμως τι, αν πρέπει να δημοσιευθεί στην αρχική σελίδα ή εδώ που είναι; Δηλαδή αν δημοσιευθεί στην αρχική σελίδα θα είναι πιο χρήσιμο; Θα βοηθήσω περισσότερο τα πουλιά μου μέσω αυτού του άρθρου επειδή το διάβασα στην αρχική σελίδα και λιγότερο επειδή το διάβασα εδώ; :confused:

Αυτό που είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου και αναγκάζομαι να επαναλάβω είναι, ότι δεν μπορεί να καθορίσει κανείς το που θα δημοσιευθεί ένα άρθρο παρά μόνο ο συντάκτης του. Όπως εξήγησα μάλιστα, ο ίδιος ο συντάκτης έχει το δικαίωμα και τη δυνατότητα να επιλέξει το που θέλει να δημοσιευθεί το άρθρο του μέσω αυτοματοποιημένης διαδικασίας, χωρίς καν να χρειαστεί να μου στείλει το άρθρο με e-mail για να το ανεβάσω, εφόσον επιθυμεί να δημοσιευθεί στην αρχική σελίδα. Δίνεται κάθε επιλογή δηλαδή για το χώρο δημοσίευσης στο συντάκτη, αρκεί να υπάρχει η αντίστοιχη θεματική κατηγορία στην περιοχή που θα επιλέξει να δημοσιευθεί το άρθρο του.

Επομένως για ποιο λόγο να ψηφίσω και ποια επιλογή να διαλέξω; Ποιος είμαι εγώ για να κρίνω αν ένα άρθρο είναι καλό ή κακό; Ποιος είπε ότι στην αρχική σελίδα είναι δημοσιευμένα μόνο καλά άρθρα. Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι στους υπόλοιπους χώρους τα άρθρα είναι κακά; :confused:

15. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν το μύνημα μου ήταν τόσο προσβλητικό και τόσο εκτός θέματος παρακαλώ να το σβήσετε. Μια απλή παρατήρηση ήταν. Τίποτα παραπάνω.
    Φιλικά

16. jk21

jk21 PB Member Article Writer

γρηγορη το αρθρο το ειχα διαβασει ειναι πολυ καλο αλλα την δημοσκοπηση δεν την προσεξα.πριν λιγο το ψηφισα αλλα οπως ειπε και ο σταυρος δεν καταλαβα την αναγκαιοτητα της γιατι και εγω οταν καποια στιγμη ρωτησα μεσω pm τον σταυρο αν μπορουσα να του στειλω την συνταγη αυγοτροφης σαν αρθρο να την εγκρινει κατευθειαν την αποδεχθηκε (πριν καν την στειλω)και μου ειχε πει οτι ο χορος εδω ειναι δικος μας να παρουσιαζουμε οτι εχουμε(παντα βεβαια μεσα στους κανονες της ιστοσελιδας).

ανεξαρτητα απο ολα αυτα η δουλεια του φιλου ειναι παρα πολυ καλη

17. dikatgreece

Παιδιά συγνώμη που δεν απάντησα στα μυνήματά σας πιο νωρίς αλλά ήμουν εκτός Αθηνας χωρίς internet. Επειδή βλέπω όι η δημοσκόπιση που έβαλα "άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου" θα ήθελα να επισημάνω ότι:
    * Συμφωνώ με τον Σταύρο ότι ο γράφων ένα άρθρο μπορεί να το δημοσιεύσει όπου θέλει στο φόρουμ και να γράψει αυτό που νομίζει σωστό.
    * Πιστεύω όμως ότι στην Αρχική σελίδα που υπάρχουν αρκετά άρθρα για διάφορα θέματα ( φάρμακα, ασθένειες κτλ ) θα πρέπει να είναι σωστά, καθόσον αποτελούν τη βιτρίνα του σαιτ και μία πηγή γνώσης. Διαβάζωντας κάποιος ένα άρθρο από αυτό το σημείο του σαιτ δεν αξιολογεί τον γράφοντα το άρθρο αλλά το ίδιο το σαιτ. Γιαυτό
    πιστέω ότι πριν δημοσιευθεί κάτι στην "Αρχική σελίδα /Θέματα" θα πρέπει να είναι πλήρες και να έχει τη σύμφωνη γνώμη των μελών του φόρουμ.

Τώρα αν η δημοσκόπιση δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα παρακαλώ Σταύρο κλείστη και διέγραψέ την αν θες.

Ντιάνα η υγεία του πτηνού είναι καλά;

Ξέρει κάποιος αν ενδύκνειται η αφαίρεση του πηγμένου υλικού του αδένα ή υπάρχει πιθανότητα να πληγωθεί ο αδένας και δε θα έπρεπε να γίνεται κάτι τέτοιο;

18. lunaria

lunaria PB New Member

Ναι..η υγεία του πάει έως τώρα πάρα πολύ καλά. (Εάν θες δες το πόστ εδώ https://petbirds.gr/threads/5209/).
    Για το αν ενδείκνυται ή όχι δεν ξέρω. Αυτό το άρθρο όμως λέει ότι δεν ενδείκνυται.
    Στη περίπτωσή μου όμως... μάλλον καλό του έκανε. Ίσως να χρειάζεται εμπειρία από τον γιατρό για να το κάνει σωστά και να μην δημιουργήσει μόλυνση. :confused:

19. Stavros

Βρε παιδιά γιατί όταν υπάρχει διαφορετική άποψη να έχουμε την εντύπωση ότι πρόκειται για καβγά; :)
    Δεν είναι ακριβώς έτσι, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. :) Τι θα πει σωστό; Ποιος θα κρίνει αν είναι σωστό; Κανείς μας δεν είναι επιστήμονας του είδους για να κρίνει αν το σύγγραμμα είναι σωστό. Εμπειρίες γράφουμε οι οποίες συνοδεύονται από θεωρητικές γνώσεις που συλλέγουμε από διάφορες πηγές. Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν κρίνεται το PB για κάτι που υπογράφει ένα άτομο, αλλά το ίδιο το άτομο, είτε πρόκειται για ποστ, είτε για άρθρο, είτε βρίσκεται στο φόρουμ, είτε στην αρχική σελίδα.

Δεν τίθεται θέμα βιτρίνας του site. Τουλάχιστον εμένα προσωπικά δε με απασχολεί αυτό το θέμα. Αν νομίζετε ότι κάποιοι χώροι είναι περισσότερο εκτεθειμένοι στους αναγνώστες, τότε ίσως να είναι λίγο μεγαλύτερη η ευθύνη για αυτόν που γράφει το άρθρο προκειμένου να μην εκτεθεί περισσότερο εφόσον υπάρχουν αστοχίες. :)

Όλοι οι χώροι είναι για όλους αρκεί το άρθρο τους να είναι προσωπικό (όχι κλεμμένο), να υπάρχει η κατάλληλη κατηγορία για να δημοσιευθεί και να μην είναι καμιά τρελή ιδέα του τύπου: "Αποδοτικές μέθοδοι συλλήψεις καρδερίνων", "Μούτοι" και άλλα τέτοια φαιδρά. :D

Υ.Γ.
    Θα ήθελα να πω με την ευκαιρία ότι δεν διαγράφεται τίποτα επειδή αρέσει ή δεν αρέσει σε οποιονδήποτε. Ο μόνος λόγος που μπορεί να διαγραφεί κάτι, είναι όταν παραβαίνει κάποιο κανόνα και όταν ο κανόνας αυτός προβλέπει τη διαγραφή.

20. dikatgreece

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση Σταύρο και συγνώμη για την αργοπορία απάντησής μου (λόγω φόρτου εργασίας).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...