Είναι καλή η αυγοτροφη manitoba pate gold;

Συζήτηση με θέμα Είναι καλή η αυγοτροφη manitoba pate gold;, που ξεκίνησε από napolitanos-10-, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Μαϊ 2015.

1. napolitanos-10-

napolitanos-10- PB New Member

καλημερα σας,εχει κανεις υποψην του αν η manitoba pate gold...ειναι καλη αυγοτροφη;

2. billdere

billdere PB Member

Καλημερα!
    Πανω κατω ολες οι αυγοτροφες ειναι ιδιες απο εταιρεια σε εταιρεια..
    Δεν εχω δοκιμασει ποτε αυτην που λες εσυ. Εχεις σκεφτει να φτιαξεις μονο σου αυγοτροφη?
    Εγω χρησιμοποιω Orlux Gold Patee Για Καναρινια 1kg αυτην εδω της Versele-laga.. και βλεπω οτι φευγει γρηγορα σχετικα και πουλαει..

3. napolitanos-10-

μονος δεν θελω να φτιαξω,εχω λιγα καναρινια και δεν αξιζει τον κοπο,καποιος που να ξερει ας απαντησει....ευχαριστω.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όλες είναι καλές. Για να πάρεις πιο συγκεκριμένη απάντηση, θα πρέπει να μας πεις ποιες είναι οι απαιτήσεις σου από την αυγοτροφή ώστε να μπορέσει κάποιος να απαντήσει. Αλλιώς, δεν υπάρχουν και πολλές διάφορες όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Στην μπροστινη σελιδα που εχει ολα τα φορουμ, υπαρχει στα δεξια μια στηλη που λεγεται tag cloud. :) Εκει υπαρχουν ετικετες με τα πιο συχνα ερωτoυμενα θεματα.

Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Υποψιάζομαι πως χρειάζεσαι επικουρικά την αυγοτροφή για τα πουλιά σου και όχι για αναπαραγωγικούς σκοπούς..
    Οι "πατέ" αυγοτροφές θεωρούνται καλές μια και δίνονται όπως είναι χωρίς κάποια επιπρόσθετη διαδικασία παρασκευής.
    Συνεπώς και καλή ως "μάρκα" είναι και καλή για τη χρήση που θέλεις.
    Απλά να φροντίσεις να αγοράζεις μικρές ποσότητες γιατί υπάρχει πρόβλημα στην αποθήκευσή της από τη στιγμή που θα ανοιχτεί η συσκευασία της.

Υ.Γ. μπορεί κάποιος που δεν γνωρίζει τη διαφορά τους να διαβάσει Αυγοτροφη Ξηρη ή Πατε

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  7. napolitanos-10-

την θελω για ζευγαρια κ νεοσσους....οσο για την αποθηκευση γιαννη τη βαζω στο ψυγειο απο τη στιγμη που την ανοιξα,κ στις αυγοθηκες την αφηνω 1 ημερα...σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Στις περίπου 15 και πλέον αναζητήσεις που έκανα για να βρω το ποσοστό πρωτεΐνης που περιέχει, διαπίστωσα ότι δεν αναφέρεται πουθενά. Εάν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει. Διαφορετικά απέφυγε την. Η πρωτεΐνη είναι αυτό που χρειάζεσαι κυρίως στην αναπαραγωγή και την ανατροφή των νεοσσών. Αν είναι τόσο δύσκολο να μάθεις την περιεκτικότητα της, καλύτερα να βρεις μια άλλη μάρκα που δεν φοβάται να τα πει.

9. napolitanos-10-

γραφει οτι εχει αυγο σταυρε...αρα εχει πρωτεινη....εχω μπροστα μου τη συσκευασια.

10. misalouris

Σε τι ποσοστό?

Για να προσδιοριστεί η πρωτεΐνη της

11. napolitanos-10-

1 τοις εκατο αυγα και παραγωγα αυτων,και φυτικες προτεινες δεν γραφει ποσοστο...

12. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν δεν γράφει δεν έχει αξιόλογο και σταθερό ποσοστό πρωτεΐνης.
    1% αυγό είναι τίποτα, αυτό δίνει πολύ μικρότερο ποσοστό πρωτεΐνης, οι σπόροι έχουν παραπάνω. Είναι ακατάλληλο προϊόν για αναπαραγωγή και πτερόρροια όπου θέλεις μια δυνατή αυγοτροφή (eggfood) με μεγάλα ποσοστό πρωτεΐνης (>15%).Κακώς την πουλάνε σαν αυγοτροφή ενώ δεν είναι.

13. misalouris

Με ένα τις εκατό αυγό δεν είναι αυγοτροφή αλλά τροφή σκέτη... με μυρουδιά αυγού...

14. napolitanos-10-

σας ευχαριστω..

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...