Είναι κάτι εκτροφείς καναρινιών, σκέτη τρελά

Συζήτηση με θέμα Είναι κάτι εκτροφείς καναρινιών, σκέτη τρελά, που ξεκίνησε από δημητρις113, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 10 Αυγ 2016.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
misalouris
Best Answer misalouris, 10 Αυγ 2016
Δεν υπάρχει κανόνας Δημήτρη για τον καλό ή κακό εκτροφέα πτηνών. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει ως σωστό, κρατάει ως κίνητρο ότι αισθάνεται πως του... Ολόκληρο το Post
  1. Παρακολουθωντας διαφορους εκτροφεις σε διαφορα σεμιναρια που κανανε σε συλογους στο γιουτουπ απο προσωπικες συζητησεις με γνωστουςκαι φιλους που εχουν πουλια διαπιστωσα το εξης οτι αλλα λεει ο ενας αλλα λεει ο αλλος πανω σε διαφορα θεματα που εχουν να κανουν με τα πουλια την διατροφη τους κλπ και οπως ειναι γνωστο ο ελληνας τα ξερει ολα αλοιμονο. Με αποτελεσμα να μπερδευεσαι ποιο πολυ και κατεληξα στο συμπερασμα οτι να ακους μονο ενα ανθρωπο που εμπιστευεσαι και να εχει πραγματικα γνωσεις, Σημερα τυχαια μεσον ενος φιλου συναδελφου ειμουν στο ρεθυμνο και πηγαμε σε ενα εκτροφεα επαθα σοκ
    ειχε καμια 250 πουλια μωσαικου κοκινα και λιποχρωμικα πω πω κατι κλουβια ολοσκουριαστα μεσα στην βρωμα κατι ταιστρες και ποτιστρες συχενοσουν να της βλεπεις του ειπα μου κανει εντυπωση πως ζουνε τα πουλακια σε τετοιο περιβαλον και δεν πεθαινουν τα πουλια μου απαντησε οπως τα μαθεις ειναι και τι μου ειπε οτι τα καλα ζευγαριατα αφηνει και κανουν ολες τις γεννες περνει τα αυγα τους και τα βαζει σε παραμανες και τα μεγαλωνουν ετσι η καλες καναρες αντεχουν οι παραμανες δεν τον νοιαζει οτι και να παθουν ειναι δευτερης κατηγοριας Μου εδινε ενα ζευγαρι κοκινα λιποχρωμικα και τα δυο 60 ευρο δεν τα πηρα δεν εχω χωρο για καραντινα και φοβηθηκα οπως ζουσαν αυτα μην παθουν τιποτα τα δικα μου

2. Best Answer:
    Post #343525 by misalouris, 10 Αυγ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Δεν υπάρχει κανόνας Δημήτρη για τον καλό ή κακό εκτροφέα πτηνών.
    Ο καθένας κάνει ότι νομίζει ως σωστό, κρατάει ως κίνητρο ότι αισθάνεται πως του ταιριάζει και πορεύεται με όσα νομίζει πως του αρκούν. Δεν είναι μάλιστα και πολύ δύσκολο να ανεβάσει video με ότι κάνει άσχετα αν είναι σωστό ή λάθος.
    Όλοι οι άλλοι οφείλουν να έχουν τα μάτια ανοιχτά, την κρίση τους σε υπερδιέγερση, τις ερωτήσεις για τα εκτροφικά προβλήματα περισσότερο από ποτέ πρόχειρες...
    Έτσι σπάνια πέφτει θύμα και συνεχώς ενημερώνεται και μαθαίνει.

4. ianos

ianos Daily Active Member

Λίγο περιορισμένο αυτό. Θεωρω οτι καλα ειναι να ακούμε το περιεχόμενο όσων λέγονται, να μην στεκόμαστε στον τροπο, στο ύφος, και στην πειστικότητα με την οποία λέγονται, να συλλέγονται οι πληροφορίες και να αξιολογούνται.

5. ακουσα σε σεμιναριο εκτροφεα να λεει να μην δινουμε μηλο δεν προσφερει τιποτα και στην συνεχεια να λεει τι τρωμε εμεις οι ανθρωποι που ειναι απαραιτητα το ιδιο και τα πουλια εξω ξερω οτι ενα μηλο την ημερα τον γιατρο τον κανει περα

επισης ελεγε ποτε στην ποτιστρα σκετο νερο παντα να εχει το φαρμακακι

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Αυγ 2016
  6. ianos

Έλα μωρέ, κανένα φρικιό θα ειναι ο εκτροφεας.

7. οχι τον παρουσιασανε σε συλογο απο τους μεγαλυτερους ελεγαν μην πω ο μεγαλυτερος εκτροφεας στην ελλαδα και ελεγε ο ιδιος οτι βγαζει το χρονο 1100 πουλια και την περιοδο της αναπαραγωγης του στοιχιζει 10000 ευρω ελεγε και σωστα πραγματα αλλα μερικα δεν τα καταλαβα οπως οχι μηλο και συνεχεια φαρμακα και συνεχεια ασβεστιο

8. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Για όλα όσα είπατε ο χρυσός κανόνας είναι : τα λόγια ρίναι φτώχια , οι πράξεις μετράνε!!!

9. βεβαια το δικαιολογουσε ελεγε πχ τα πουλια απο τις 5 το απογευμα κουρνιαζουν και δεν κατουρανε μεχρι το πρωι αν δεν τους δωσουμε φαρμακο θα αρωστησουν

ετσι τα λογια τα περνει ο ανεμος οι πραξεις μενουν αλλα οταν δεν ξερεις προσπαθεις να μαθεις καποια πραγματα και αμα ακους πολλους αντι να μαθεις μπερδευεσαι

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Αυγ 2016
  10. ianos

Τί θα πάθουν είπε;

11. ειπε διαφορες αρωστιες κοκιαση δεν θυμαμε πως την ειπε εγω τα ειδα στο γιουτουπ δεν ειμουν παρων εδω τα βλεπω διαφορους συλογους που καλουν ατομα για σεμιναρια ειπε και παρα πολλα σωστα πραγματα για την δικια μου κριση ειπε πχ μην πατε ποτε σε κτηνιατρο αν δεν εχει ειδικο γιατρο πτηνιατρο χασατε το πουλι ειναι ασχετοι με τα πουλια οι κτηνιατροι

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν οι κλίμακες.
    Είναι τώρα σαν εμείς με το ένα άντε 2-3-4 καναρίνια, να έχουμε το ίδιο σκεπτικό και τις ίδιες ανάγκες με αυτόν που βγάζει 1000 καναρίνια τον χρόνο και φυσικά στόχος του είναι να βγάζει 1500.
    Είναι σαν να μιλάει η γριά Μαρουλιώ στο χωριό με τις τρεις κότες για την διατροφή της κότας με την ΒΟΚΤΑΣ.
    Πόσο θα ζήσουν τα δικά του πουλιά και πόσο θέλουμε εμείς να ζήσουν τα δικά μας;

Όσο για τον πρώτο Δημήτρη, μην το ψάχνουμε, ένας απλός βρωμύλος είναι.

13. σωστο αυτο που λες μαρια αν εχει ξοδεψει ενα καρο χρηματα αυτος ειχα 2000 πουλια εχει ελεγε 200 κλουβες και 6 ατομα προσωπικο να τις καθαριζουν το ταισμα το κανει ο ιδιος και καθε χρονο παει βελγιο και ιταλια και τα πουλια του τα πουλα πανακριβα λεμε για τρελα ποσα

14. eva vrs

eva vrs PB Member

Καλα αν ακουγαμε τον καθε ασχετο αστα να πανε....και εγω ξερω εναν που εχει εσωτερικη εκτροφη και ακουστε παιδια τι κανει....καθαριζει ανα δυο μηνες τα πουλια που εχει τα αφηνει λεει να τρωνε τις κουτσουλιες τα ταιζει συχνα ωμο κυμα και γυρω.....παιδια ο ανθρωπος δεν παει καθολου καλα...και μετα αναρωτιεται γιατι παιθενουν τα πουλια του τοσο γρηγορα... μετα σου λεει κανει κ σεμιναρια....ελαιος ελαιος

Τελευταία επεξεργασία: 10 Αυγ 2016
  15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιατί δεν βάζεις αυτές τις πηγές, τουλάχιστον τα βίντεο του Youtube στα οποία αναφέρεσαι, για να έχουμε και εμείς μια ιδέα για ποιες περιπτώσεις μιλάμε;

16. maria p

Ευχαριστούμε Δημήτρη έχει μισή ώρα διάρκεια και τώρα τρέχουμε, θα το τιμήσουμε το βράδυ :)

17. maria p

Αυτό το έχω κάπου ξαναδεί.
    Νομίζω πως εκτροφείο περιμετρικά της πισίνας, με συνεχή υγρασία, εξάτμιση χλωρίου κτλ, πρέπει να λειτουργεί αρνητικά για τα πουλιά.

18. μαρια αυτος βγαζει το χρονο πανω απο 1000 πουλια και εχει τις καρδερινες μαζι με καναρινια και τα πουλα και πανακριβα αμα θα ακουσεις τιμες θα σοκαριστεις

19. maria p

Δεν τον ξέρω Δημήτρη μου τον άνθρωπο κι αυτοί που τον ξέρουν, μην φανταστείς πως θα πουν την γνώμη τους. :)

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...