Είναι η συμπεριφορά των lovebirds μου ένδειξη ζευγαρώματος;

Συζήτηση με θέμα Είναι η συμπεριφορά των lovebirds μου ένδειξη ζευγαρώματος;, που ξεκίνησε από birdgirl, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Αυγ 2014.

1. birdgirl

birdgirl PB New Member

Για σας εχω παρει εδω και 3 μηνες 1 ζευγαρι lovebirds ηταν μικρα οταν τα πηρα τους εμεναν μερικα φτερα να βγαλουν ακομα.Χθες το αρσενικο ανεβηκε πανω συο θυληκο και την τσιμπησε εκει που ζευγαρωνουν το ιδιο και σημερα.Επισης σημερα κυνηγαει τη θυληκια για να ανεβει πανω της αυτο το κανουν για να παιξουν???

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εφόσον είναι τόσο μικρά ακόμα, μάλλον είναι παιχνίδι. Δηλαδή υπολογίζεις ότι είναι περίπου 5 μηνών;

3. birdgirl

birdgirl PB New Member

Εξι με εξι και μισο

6-7 καπου εκει

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν είναι και απίθανο να είναι ερωτικό παιχνίδι. Περίμενε παρατηρώντας, καθώς η εποχή δεν είναι και πολύ κατάλληλη.

5. birdgirl

birdgirl PB New Member

6. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Απο τη μια η εποχη που δεν ειναι καταληλη απο την αλλη το μικρο της ηλικιας τους,θα ελεγα πως ειναι επικυνδινο να ζευγαρωσουν 3 με 4 μηνες ακομα υπομονη μια καλη τρωφικη προετοιμασια και αστα μετα να κανουν μια γερη πανω απολα οικογενεια:)

7. birdgirl

birdgirl PB New Member

τι ενοεις ειναι επικυνδινο γιατι σημερα εδω και μια ωρα το σρσενικο προσπαθει να ανεβει παλι πανω στο θυληκο

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορει να δειχνουν σεξουαλικη συμπεριφορα απο τωρα αλλα δεν ειναι καθολου καλη ηλικια για ζευγαρωματα. Ειδικα για το θηλυκο σου μπορει να αποβει πολυ επικινδυνο ως και μοιραιο. Σκεπαζε τα να κοιμουνται νωριτερα απ'οτι νυχτωνει σε δωματιο χωρις τεχνητο φως για 10-12 ωρες (εως και 14 ωρες αν δεν σταματαει η συμπεριφορα αυτη) και κοψε την αυγοτροφη και τις βιταμινες αν δινεις. Εγω θα εδινα μονο σπορους και ενα λαχανικο καθε δευτερη ημερα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...