Είναι επικίνδυνη η αιθαλομίχλη στην υγεία των πτηνών;

Συζήτηση με θέμα Είναι επικίνδυνη η αιθαλομίχλη στην υγεία των πτηνών;, που ξεκίνησε από psysonic, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Δεκ 2014.

1. psysonic

psysonic PB New Member

Γνωρίζει κανείς αν το νέφος της αιθαλομίχλης είναι επικίνδυνο για την υγεία των πτηνών; Τις τελευταίες μέρες,στην Αθήνα τουλάχιστον,το φαινόμενο είναι πολύ έντονο και ανησυχώ για το καναρίνι που ζει έξω στο μπαλκόνι.Μήπως πρέπει να μπαίνει μέσα όταν είναι πολύ έντονο;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με την λογική, αφού ανακοίνωσαν ότι είναι επικίνδυνο για τα μικρά παιδιά και τους πάσχοντες από αναπνευστικά κτλ. σε πουλιά τόσο ευαίσθητα ειδικά στο αναπνευστικό όπως τα καναρίνια, το θεωρώ πολύ επικίνδυνο.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έχει δίκιο η Μαρία.
    Τα καναρίνια χρησιμοποιήθηκαν από τους εργάτες των ορυχείων πρώτα στην περιοχή του Harz (Γερμανία) ως σύστημα "ασφαλείας" για περιπτώσεις δηλητηριωδών αερίων μέσα στις στοές. Με το υπερευαίσθητο αναπνευστικό τους σύστημα προειδοποιούσαν τους εργάτες χάνοντας αυτά τη ζωή τους.
    Αν λοιπόν οι συγκεντρώσεις είναι μεγάλες σε σημείο συναγερμού για τους ανθρώπους... γι' αυτά έχει ξεπεραστεί κάθε όριο...
    Η φωτογραφία είναι από την εποχή που τα καναρίνια χρησιμοποιούταν σαν "ανιχνευτές" αερίων και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "SCIENCE ILLUSTRATED"
    kanarinia.jpg
    Να ρωτήσω όμως κάτι... για ποια περιοχή της Αθήνας μιλάς?
    πηγή

4. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Πέρσυ...έχασα 5 πουλιά (καρδερίνες και καναρίνια)...όταν ένα βράδυ δεν έβλεπες στα πέντε μέτρα.

5. psysonic

psysonic PB New Member

Αναφέρομαι για τη Ριζούπολη (Άνω Πατήσια κοντά).Αναρωτιόμουν γι'αυτόν ακριβώς το λόγο,την ευαισθησία τους και συγκεκριμένα θυμόμουν αυτό με τους εργάτες των ορυχείων από ένα βιβλίο που είχα διαβάσει

Βασίλη σε ποια περιοχή εσύ;

6. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Κοντά είμαστε.

Αθήνα Κέντρο (Στ. Λαρίσης)

7. misalouris

Καλά εσύ εκεί δε χρειάζεσαι την αιθαλομίχλη...

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Θα σου φαίνεται πως θα είμαι μέσα στο μπετό και στο καυσαέριο...αλλά δεν είμαι έτσι.

Οταν έχει καθαρή ατμόσφαιρα ειδικά τον Χειμώνα απ το σπίτι βλέπω θάλασσα.

Είμαι πολύ ανοιχτά Γιάννη.

9. misalouris

Καλό αυτό... όταν έρθω για καφέ ... θέλω να βλέπω θάλασσα.

10. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Και τότε θα τα πληρώσεις όλα.

Μ έχεις πρήξει με τις παραβιάσεις του Φόρουμ και συ και η Μαριώ........χαχαχαχα

:p

11. misalouris

Χαχαχα... σε κάποιον έπρεπε να μάθω... κι εσύ ήσουν ότι καλύτερο.

12. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Φταίω γω τώρα να σου κάνω αναφορά στον capten που νιώθω ....πειραματό-ζωο ?

ε ?

χαχαχαχαχα

Αντε να χαθείς....:p

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψιλοπράγματα :)

14. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Φοιτητής ήμουν κοντά Λαρίσης με Παιωνίου, πολύ μαυρίλα βρε παιδιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...