Είναι δυνατόν μια κανάρα να έκανε έξι αυγά;

Συζήτηση με θέμα Είναι δυνατόν μια κανάρα να έκανε έξι αυγά;, που ξεκίνησε από KLIO_V, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Μαρ 2009.

1. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Είναι δυνατόν μια κανάρα να έκανε έξι αυγά. Θα ζήσουν όλα αν γεννηθούν. Τα έπαιρνα όλα και τα έβαλα την μέρα που έκανε το τελευταίο αυγό. Είναι η δέυτερη γέννα της. Την πρώτη μου έκανε 5 (Αρχές Φλεβάρη).:D

2. sarpijk

sarpijk PB New Member

αν η καναρα ειναι καλη μανα και σε καλη κατασταση δεν θα εχεις προβλημα. Φυσικα αν υπαρχει και ο πατερας να ταιζει τοτε ακομα καλυτερα. Βεβαια το οτι εκανε 6 αυγα δε σημαινει οτι ειναι ολα με σπορο. Με το καλο να βγουν τα πουλακια.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Aν το αρσενικό είναι καλός πατέρας και σύζυγος
    δεν υπάρχει φόβος υποσιτισμού.Το θέμα είναι, αν η φωλιά είναι φαρδιά και ρηχή
    γιατί στην περίπτωση που είναι κλειστή και βαθειά, θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα
    και να τσαλαπατηθούν και να μη γίνεται σωστά ο αερισμός της.
    Αν έχεις άλλο θηλυκό που κλωσάει 2-3 αυγά μπορείς να βάλεις εκεί 1-2
    απο την εξάδα.Προσοχή όμως διότι πρέπει να συμπίπτουν οι ημερομηνίες της εκκόλαψης.

4. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Ευχαριστώ. Από την προηγούμενη γέννα την είδα ότι τα προσέχανε μαζί με τον πατέρα. Οπότε πιστεύω ότι θα βοηθήσει πάλι. Περιμένω να βγούνε.

5. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Δεν έχω άλλη με ίδιες ημερομηνίες. Έχω άλλο ένα ζευγάρι αλλά πρέπει να είναι προβληματικό. Έχω γράψει γι'αυτό σε άλλο θέμα.

6. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Σας στέλνω και μια φώτο. Σε πέντε μέρες περιμένω να βγούν. Άντε να δούμε τι θα βγάλουν.

Συνημμένα Αρχεία:

7. mgerom

Δήνεις στο νερό τους ακόμα συμπληρώματα με κίτρινη απόχρωση ?
    Βλέπω υπερβολικό κίτρινο στην κοτσιλιά. Μήπως έχει υπερκαταναλώσει αυγό ?
    και η χολή δουλεύει υπερωρίες ? Εχεις παρατηρήσει κάτι στην συμπεριφορά του θηλυκού ?
    Τα αυγά φαίνονται "πιασμένα". ;)

8. sennacostas

sennacostas PB New Member

Εγω βλεπω 5 πιασμενα, το εξω δεξια οπως τα βλεπουμε, δεν πρεπει ναχει σπορο.

9. mgerom

Σωστός ο Κώστας.

10. sainer

sainer PB New Member

παιδια πως καταλαβατε απο τη φωτογραφια οτι ειναι "πιασμενα"?δεν εχω ακομη τοση μεγαλη εμπειρια να τα καταλαβαινω με το ματι.

11. vag990

vag990 PB New Member

Αν δεν "ευθύνεται" το φλας για την πιο ανοιχτή απόχρωση του αυγού, τότε θα σου εξηγήσουν οι πιο έμπειροι για το πως το διέκριναν :)

12. Μάλλον επειδή δεν έχει τόσο κυανό χρώμα όσο τα άλλα.

Συνημμένα Αρχεία:

• eggs.jpg
      eggs.jpg
      File size:
      86,5 KB
      Προβολές:
      93
  13. sennacostas

sennacostas PB New Member

Το τελευταιο αυγο ειναι το πιο κυανο στο κεντρο, το εξω δεξια φαινεται πιο διαφανο για αυτο και μαλλον πρεπει ναναι το πρωτο και δεν εχει σπορο. Αυτα κατα προσεγγιση, το καλυτερο ειναι με ωοσκοπηση. Σημαδεψε αν θελεις το εξω δεξια φιλε μου για να δουμε αν ειμαστε σωστοι.

14. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Το κίτρινο στο αυγό ήταν από νεοσσό προηγούμενο και ήταν το πρώτο και δεν πρόλαβα να το βγάλω. Από εχθές το απόγευμα έχουν βγει τρία μεχρι το πρωϊ σήμερα. Το ένα είναι σίγουρα άδειο από ότι έχω δεί. Μου φαίνεται ότι υπάρχει και δεύτερο κλούβιο. Θα δείξει μέχρι αύριο. Έχω μια απορία. Τα αυγά τα έβαλα όλα μαζί την μέρα που έκανε το 6ο αυγό, το πρωϊ. Γιατί δεν βγήκαν όλα εχθές το απόγευμα που βγήκαν τα πρώτα δύο (Το τρίτο βγήκε σήμερα το πρωί) ? Για το διάστημα από το πρωί μέχρι τώρα που γράφω δεν ξέρω αν έχει βγεί και άλλο γιατί είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να ξέρω.

15. KLIO_V

KLIO_V PB New Member

Τελικά έχω 4 καναρινάκια. Το τελευταίο βγήκε εχθές το μεσημέρι. Τα υπόλοιπα 2 αυγά δεν νομίζω να έχουν και μου φαίνεται και δύσκολο αν είχαν να βγούν σήμερα διότι τα αυγά τα έβαλα όλα μαζί την ίδια μέρα. Μάλλον το απόγευμα θα τα σπάσω να δω. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...