Είναι απλό καναρίνι ή είναι κάποιο άλλο είδος;

Συζήτηση με θέμα Είναι απλό καναρίνι ή είναι κάποιο άλλο είδος;, που ξεκίνησε από Θανος Κ., στο Forum 'Γενικά για Καναρίνια' του PetBirds, 19 Αυγ 2014.

1. Μπορειτε να μου πειτε αμα ειναι κιτρινο καναρινι ή ειναι καποιο αλλο ειδος ο tweety γιατι εχει μαυρο κεφαλι

2. misalouris

misalouris PB Supporter Article Writer

Είναι ένα πανέμορφο κοινό καναρίνι....κουκλάκι με μαύρο μπερέ...

3. Και το αλλο που καθετε στην φωλεια κοινο ειναι;

4. misalouris

Μάλλον δεν βοηθούν οι φωτογραφίες... μοιάζει λίγο περισσότερο χιονέ αλλά ναι απλό καναρινάκι... κουκλιτσα αν θες τη γνώμη μου. Κοκκινίζει λίγο ή έτσι το κάνει η φωτό

5. Αν μπορεσω θα βγαλω και αλλες φωτο με την θυλικια για να μου πειτε

6. misalouris

Ασφαλώς ... και ναι.

7. ΩΡΑΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

<dead link>

πες μου τρ αμα μπορεις

8. misalouris

Η αίσθηση που έχω είναι οτι πρόκειται για κίτρινο καναρίνι που κάποια στιγμή πριν την πτερόρροια έφαγε κόκκινη χρωστική. Πιθανολογώ σαν αυτές του εμπορίου που τις ονομάζουν βιταμίνες

9. δεν εχω δωσει χρωστικη...

μονο αυγοτροφη σπορους και λιγο αυγο

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Εμένα η θηλυκια μου κάνει για μωζαικ.

Υ.Γ.: βρε Θάνο μου μην τα ενοχλείς τώρα που είναι με έναν νεοσσό μιας ημέρας. Απόλυτη ηρεμία και ησυχία θέλουν αλλιώς μπορεί να σταματήσουν να ταΐζουν και να μη ζήσει το μικρό! Επειδή ξέρω πως δε θες να γίνει κάτι τέτοιο, μην τα πειράζεις, μην τα βγάζεις φώτο και ο,τι κάνεις με ήρεμες κινήσεις και πάρα πολύ διακριτικά! Το μόνο που θα κάνεις καθημερινά είναι θα αλλάζεις το νερό της ποτιστρας, θα βάζεις αυγό βραστό το οποίο θα αφαιρείς μετά από 5-6 ώρες και θα τσεκάρεις αν οι ταιστρες έχουν σπόρους. 10 λεπτά υπόθεση και τίποτα άλλο!

11. Οκ ευχαριστω

12. misalouris

Να τα έχεις σε θερμοκρασίες μικρότερες των 30-32 βαθμών και όχι σε άμεση επαφή με τον ήλιο.

13. Κι εμένα για κοινά μου μοιάζουν... Πάντως, θα σου δώσουν κατά πάσα πιθανότητα πολύχρωμους απογόνους! Σαν τα δικά μου...
    Πρόσεχέ τα, κράτα τα σε ηρεμία και όσο γίνεται όχι σε πολύ ζεστό μέρος και χωρίς ρεύματα αέρα...
    :)

14. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

15. Πανέμορφα και κυριολεκτικά μοναδικά πουλιά. Πραγματικά άυτό με το καπέλο του έχεις βγάλει όνομα, ή χρειάζεσαι νονό να το βαφτίσει, χα χα χα... Αν θες νονό εδώ είμαι. Κάτι σε "Rambo" θα του ταίριαζε!

Φόρτωση...