Είναι ανθυγεινο να έχω τον παπαγάλο μου στο δωμάτιο;

Συζήτηση με θέμα Είναι ανθυγεινο να έχω τον παπαγάλο μου στο δωμάτιο;, που ξεκίνησε από antonis-7-, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Φεβ 2015.

1. antonis-7-

antonis-7- PB New Member

Είναι ανθυγεινο να έχω τον παπαγάλο μου στο δωμάτιο μου?(καθαρίζω το κλουβί καθημερινά)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι παπαγάλο έχεις Αντώνη; Σε γενικές γραμμές όχι, εφόσον τηρείται σχολαστική καθαριότητα. Υπάρχουν κάποιοι παπαγάλοι όπως τα cockatiels που παράγουν αρκετή λευκή πούδρα. Μ' αυτούς τον χειμώνα που τα παράθυρα ανοίγουν για λίγη ώρα μόνο καθημερινά, μπορεί κάποιος να έχει ένα θεματάκι.

3. antonis-7-

antonis-7- PB New Member

Cockatiel exw

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πρέπει τότε να είσαι σχολαστικός , να καθαρίζεις και τα κάγκελα του κλουβιού με ένα wettex καθημερινά με ένα πέρασμα για να μην σωρεύεται η σκόνη πάνω τους και την αναπνέεις.
    Επίσης να το κάνεις ντουζάκια με ψεκαστήρι δύο φορές τουλάχιστον την εβδομάδα, σε πρωϊνή ώρα να προλαβαίνει να στεγνώσει μέχρι τον ύπνο το βράδυ και να μην έχεις ανοιχτά ρεύματα και σου κρυώσει.
    Υ.Γ. Μην γράφεις greeklish, απαγορεύεται από Όροι Χρήσης - Κανόνες Λειτουργίας | PetBirds .

5. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

Ολα είναι σχετικά, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλος ππχ εχει αναπνευστικά θέματα με τη σκόνη που παράγουν ορισμένα είδη. Το κοκατιλ δεν είναι και σαν τους ζάκο που βγάζουν πολύ σκόνη αλλα ούτε και σαν το καναρίνι.

Γενικά η λογική λεει οτι ανθρωποι και ζώα δεν πρέπει να είναι στο ιδιο δωμάτιο.

τουλ μπορείς να το εχεις ολη μέρα εκεί και τη νύχτα να το βάζεις σε κάποιο μπάνιο ή WC.

μπορείς και να το έχεις και ολη μέρα μαζί σου και αν σου δημιουργήσει καποιο θέμα η ενόχληση το αλλάζεις αλλα δεν είναι κατι ξεκάθαρο να σου πούμε ναι απαγορεέυτε η οχι.

6. sarpijk

sarpijk PB New Member

Exω εδω και τρια χρονια κοκατιλ στο υπνοδωματιο. Καθε μερα καθαριζω το κλουβι. Μαλιστα ενα κολπακι που εμαθα προσφατα- καθε πρωι πριν αλλαξω εφημεριδα ψεκαζω το χαρτι με ενα βαποριζατερ και ετσι η σκονη δεν πεταει μεσα στο δωματιο.

Εαν δεν εισαι αλλεργικος στην πουδρα που βγαζουν δεν υπαρχει προβλημα.

7. antonis-7-

antonis-7- PB New Member

Εδώ και 2 βδομάδες που τον έχω δεν έχω κάποιο πρόβλημα καθαρίζω και εγώ καθημερινά βλέπω κάποια πουπουλακια που και που να πω την αλήθεια αλλά τρ ειδικά που έχει κρύο δεν τον βγάζω από το δωμάτιο μου για να τον πάω σε αλλα (είναι το πιο ζεστό)

8. Nbah

Nbah PB New Member

Εάν Αντώνη είσαι σίγουρος οτι ο παπαγάλος σου είναι απολύτως υγιής, τότε ναι... είναι άκρως ανθυγιεινό.... για τον παπαγάλο... :D
    Πέρα απο την πλάκα, άν δεν έχεις αναπνευστικά προβλήματα - άσθμα κλπ. ή κάποια αλεργία, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. Εγώ είχα χρόνια ελεύθερο κοκατιλάκι στο δωμάτιο, το οποίο όταν χτύπαγε το ξυπνητήρι ερχόταν στο μαξιλάρι και μου τσίμπαγε τα αυτιά και τραβούσε τα μαλλιά.. ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αρκεί να κρατάς το δωμάτιο καθαρό και να το αερίζεις συχνά....

9. antonis-7-

antonis-7- PB New Member

Ποσο ζηλεύω εμένα είναι άγριος το μόνο που έχω καταφέρει είναι να βγαίνει από το κλουβί να κάθεται πάνω στην σκεπη του κλουβιού και να του δίνω ηλιόσπορους συο ράμφος πέρα απ αυτό ουτε λόγος για να αναιβει στο δάχτυλο φοβάται παρα πολυ

10. Nbah

Nbah PB New Member

λάθος τακτική ακολουθεις τότε... θεωρεί το χώρο του δωματίου δικό του και δεν έχει λόγο άμεσα να εξοικιωθεί μαζί σου... πρώτα πρέπει να συνηθήσει το χέρι σου μέσα στο κλουβί, να εξοικιωθεί με τα χάδια μέσα πάντα και κατόπιν μόλις αρχίσει απο μόνος να ανεβαίνει στο χέρι, να τον βγάζεις εσύ έξω... αλλιώς θα το παίζει αναρχοαυτόνομος μια ζωή.. δεν είναι κακό βέβαια, αλλά απο ότι κατάλαβα δεν είναι και αυτό που θέλεις....

Υ.Γ. δεν διευκρίνησα προηγουμένως, οτι το δικόμου κοκατιλάκι ήταν από δική μου γέννα και το ανέλαβα και το χώρισα από τα άλλα αμέσως μόλις βγήκε απο τη φωλιά (''απογαλακτίστηκε'') και όπως καταλαβαίνεις του ήταν πιο εύκολη η εξοικείωση μαζί μου...

11. antonis-7-

antonis-7- PB New Member

Και μένα απ ότι μου είπε ο εκτροφέας είναι 71 ημερών αλλά δυσκολεύομαι αρκετά έχω εξημερωσει παλιότερα κοκατιλ ενήλικο απο πετ σοπ με μεγαλύτερη ευκολία

Μοιραστείτε

Φόρτωση...