Είναι ένδειξη ότι οι καρδερίνες ταίριαξαν ως ζευγάρι;

Συζήτηση με θέμα Είναι ένδειξη ότι οι καρδερίνες ταίριαξαν ως ζευγάρι;, που ξεκίνησε από NIKOS-, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 12 Απρ 2015.

1. NIKOS-

NIKOS- PB New Member

Εβαλα δυο καρδερινες στο ιδιο κλουβι την μια την αρσενικη την εχω 3 χρονια ηρεμο πουλι ,φωναζει (παστλακιζει) και ψοφαει για κουβεντα. Και η θηλυκια μου πολυ ηρεμη και της αρεσει η κουβεντα. Απο σποντα τα εβαλα στο ιδιο κλουβι για να καθαρισω και να φρεσκαρω το αλλο. Και τα δυο πουλια ηρεμα εκατσαν στο ιδιο κλαδακι και εκαναν σαν να φιλιουνται. Το εκαναν ηρεμα δεν μου κανει για τσακωμο και το εκαναν σε καθε ευκαιρια . Μετα εφτιαχναν τα φτερα τους. Και πανω στο τεταρτο εκαναν αυτο το χαριτομενο ηχο για τους γνωστες (τσιπλιτ) :) μια η μια και μια η αλλη! Λεει κατι αυτη η συμπεριφορα ?

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Ναι, ταίριασμα. Αν δεις την αρσενική να της κελαηδάει κουνώντας αριστερά δεξιά την ουρά της, είναι και έτοιμη για αναπαραγωγή. Άστα μαζί και αν τα δεις όπως γράφεις και ταίζονται βάλε φωλιές και νήμα.

3. NIKOS-

NIKOS- PB New Member

Αυτο το κανει το θηλυκο. τσακωνοντουσαν κ τους εβαλα το χωρισμα , το αρσενικο εχει κατεβασει τα φτερα τρωει συνεχεια και εχω την εντυπωση οτι την ταιζει

4. Paianas

Πιο πάνω άλλα έγραφες ρε Νικόλα ...η την ταίζει η τσακώνονται ...και τα δύο δε γίνονται ...ψιλοπροστριβές πάντως δεν θεωρούνται τσακωμός .

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Σε τι κλουβί τα έχεις??? Η καρδερίνα γενικότερα θέλει χώρο για να ζευγαρωσει...

6. NIKOS-

NIKOS- PB New Member

Τους εβαλα το χωρισμα και με καθε ευκαιρια φιλιουντε. Προσπαθω να ανεβασω βιντεο και δεν μπορω :( . σε γευγαρωστρα τα εχω .

7. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Το...ότι ταίζονται δεν λέει τίποτα.

Και τα αρσενικά ταίζονται μεταξύ τους.

Εχεις ελπίδες να δεις να ζευγαρώνουν....οταν δεις τον αρσενικό να την κυνηγάει σε όλα τα μήκη και πλάτη της κλούβας.

8. NIKOS-

NIKOS- PB New Member

Για αυτο εβαλα το χωρισμα γιατι την κυνηγουσε ολη την ωρα :(

9. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Βρε βγάλε το χώρισμα και άσε τα πουλάκια να χαρούν τον ερωτά σους.

Σαν κάτι κακές πεθερές κάνεις την πρωτη νύχτα του γάμου της κόρης της......πφπφπφπφ

10. NIKOS-

NIKOS- PB New Member

Δλδ να βαλω φωλια ?

11. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Με το χώρισμα δουλειά δεν γίνεται.

Βγάζεις το χωρισμα βάζεις φωλιά....νήμα (εδω θέλει συζητηση)....και σχεδόν καθημερινά αυγοτροφή.

Αν δεις ότι ο αρσενικός χαλάει τη φωλιά....τον κρατάς απομωνομένο και τον αφήνεις με την θηλυκιά μόνο 2 φορες την ηέρα από 30 λεπτα περίπου.Οταν θα βγάζες το χώρισμα θα εξαφανίζεσαι γιατί ο αρσενικός σου είναι ντροπαλός και δεν θέλει να τον κοιτάνε.
    Οταν θα δεις αυγό ο αρσενικός τελειωνει τη δουλειά του και μένει μόνος του αν είναι άτακτο παιδί.

12. NIKOS-

NIKOS- PB New Member

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

13. Paianas

Άλλα του γράφει ο ένας, άλλα ο άλλος ...Ρε Bill, καλό κάνει να σκυλιάσει λίγο παραπάνω και η καρδερίνα και η κανάρα...μετά από μικρό διάστημα μοναξιάς, θα τρώνε σίδερα για να ενωθούν ..αφού μέχρι τώρα τα είχε μαζί και δουλειά δε γινόταν.

14. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Εγώ απάντησα πάνω σ αυτό Νικόλα.

15. Paianas

Ου γαρ έρχεται μόνο του ρε φίλε ..και συνήθως όλα τα κουσούρια πάνε πακέτο ...:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...