Είναι άρρωστο το μικρό περιστέρι;

Συζήτηση με θέμα Είναι άρρωστο το μικρό περιστέρι;, που ξεκίνησε από boukefalas, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 26 Μαϊ 2015.

1. boukefalas

boukefalas PB New Member

περιστερι 10ημερων περιπου (γεννηθηκε στο μπαλκονι μου)
    αναπνεει απο το στομα και δε φαινεται ναμεγαλωνει οσο το αδερφακι του.
    μπορω να κανω κατι??

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να το πλησιάσεις και να του δώσεις κάτι?
    Θα σε αφήσει?

3. boukefalas

boukefalas PB New Member

ναι ειναι στη γλαστρα. αλλα τη να δωσω ειναι μονο 10μερων (και νομιζω το ταιζουν οι γονεις του)
    αλλα δε βλεπω να μεγαλωνει και αναπνεει απο στομα (σαν να εχει ασμα)

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κάνε ένα κόπο και βγάλε ένα video με το κινητό σου.
    Κάποια παιδιά εδώ μέσα ίσως με αυτό να μπορέσουν να σου δώσουν οδηγίες....

5. boukefalas

boukefalas PB New Member

θα προσπαθησω αν και δεν εχω κινητο αξιωσεων γ βιντεο
    προσπαθησα να ανεβασω φωτογραφιες πριν αλλα λεει το αρχειο ειναι πολυ μεγαλο

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Υπαρχει περιπτωση να ειναι στρες/αμυνα οταν τα πλησιαζεις. Ετσι εκαναν και τα μωρα των παπαγαλων μου τις πρωτες ημερες που ανοιξαν τα ματια τους κι εβαζα τα χερια μου στη φωλια. Κυριως το εκανε το δευτερο και μικροτερο.

7. boukefalas

boukefalas PB New Member

στρεςς 3 μερες τωρα?? το ελπιζω να ναι ετσι))
    το μεγαλο αδερφακι του ειναι διπλασιο

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ανεβασε εστω οτι μπορεις για να υπαρχει μια εικονα. Επισης για το μεγεθος, πρεπει να τις μικρυνεις, δες εδω https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

9. boukefalas

boukefalas PB New Member

αυτες οι φωτο ειναι πριν 5 μερες που ολα φαινοταν καλα.(και δεν ειχαν μεγαλη διαφορα στο μεγεθος)
    για βιντεο λεω να προσπαθησω αυριο γιατι εκατσε στη γλαστρα η μανα για βραδι.

Συνημμένα Αρχεία:

10. Myra

Ξενοδοχειο ο φικος σου! Μπραβο :) Αν ειναι τοτε αυριο τραβηξε το βιντεο και καμια φωτογραφια ακομα αν θελεις!

11. boukefalas

boukefalas PB New Member

το φυτο εχασε το 1/4 των φυλλων αναγκαστικα να το ποτισω για να μην ξεραθει τελειως.
    εχω αγχωθει παρα πολυ παντως.

αν καποιος ξερει απο περιστερια κ μπορει να το βοηθησει ειναι καλοδεχουμενος.

12. Myra

Μπορεις να γυρισεις ενα μπουκαλι αναποδα με κομμενο πατο, να ρυθμισεις το καπακι του να σταζει λιγο λιγο και θα ειναι μια χαρα το φυτο σου.

Στο θεμα μας, πιστευω πως πρεπει πρωτα οι γνωστες του αντικειμενου να δουν καποια φωτογραφια ή βιντεο, δεν ειναι και πολυ υπευθυνο να αρχισουμε να κανουμε υποθεσεις γυρω απο το τι μπορει να συμβαινει :)

13. lazaros

lazaros PB New Member

bookefalas από θέμα μεγέθους μια χαρά είναι τα περιστεράκια.
    Υπάρχουν αυτές οι διαφορές μεγέθους,είναι φυσιολογικό.
    Τώρα για το ανοικτό ράμφος σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
    Μπορεί να είναι από κάποια αρρώστια μέχρι να έχει πολλή υγρασία και δεν μπορεί να αναπνεύσει καλά.

14. Myra

Νεκταριε, η φωτογραφια ειναι προ ημερων, ο φιλος λεει οτι τοτε δεν ειχαν διαφορα...

Οσον αφορα την υγρασια... Μηπως τελικα θα ξεραθει ο φικος?? :D

15. boukefalas

boukefalas PB New Member

θα βαλω αυριο φωτο να δειτε μεγεθος.

16. boukefalas

boukefalas PB New Member

βιντεο πως το βαζω απο επιφανεια εργασιας π ειναι?

Συνημμένα Αρχεία:

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έχει μείνει λίγο πίσω σε ανάπτυξη το ένα. Είναι και ληθαργικό ή έτυχε; Βοηθάς εσύ με κάποια τροφή, όπως βραστό αυγό κτλ;
    Βέβαια το φυτό που έχουν κάνει την φωλιά τους είναι τοξικό αλλά δεν νομίζω να φταίει σε κάτι αυτό σ' αυτήν την φάση.

18. Myra

Θα το ανεβασεις στο youtube πρωτα και μετα θα επικολλησεις το συνδεσμο του βιντεο στη γραμμη εργαλειων μηνυματος αυτο με την ταινια.

:Ο Οντως, σε πεντε μερες εξελιχθηκε αυτη η διαφορα? Στην αλλη φωτογραφια ηταν ιδια!

19. boukefalas

boukefalas PB New Member

το βιντεο
    δε φαινεται καλα
    οποιος μπορει να το βοηθησει pls

***mariap σταρι εριξα στους γονεις του

20. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι δεν καλοφαίνεται. Δώσε και λίγο αυγό βραστό με το τσόφλι, ψιλοκομμένο και με λίγη φρυγανιά τρίμμα ή κουάκερ ό,τι έχεις.
    Το στάρι σπασμένο ή μουλιασμένο; Δύσκολο νομίζω να ταΐσουν νεοσσούς με στάρι. Περίμενε όμως και τους "περιστεράδες".
    Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...