ΕΛΕΟΣ!!!

Συζήτηση με θέμα ΕΛΕΟΣ!!!, που ξεκίνησε από natasha, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Μαρ 2008.

1. natasha

natasha Banned

Θυμάστε το αυγουλάκι στο θέμα ''Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ''?? Δεν υπάρχει πιά!:mad: Και ξέρετε γιατί??Γιατί η μάνα του το έκρυψε,το έσπασε και το έφαγε (μάλλον επειδή ήταν άσπορο)!

2. gardeline

gardeline PB New Member

Λυπαμαι πολυ αλλα μην στεναχωριεσε θα κανει αλλο!

3. Πόσες μέρες κλωσσούσε;την είδες να το τρώει;Πως είσαι σίγουρη οτι το έφαγε γιατί ήταν ζούφιο το αυγό;

4. kimi

kimi PB New Member

Κριμα :( ελπιζω να κανει κι αλλο.

5. natasha

natasha Banned

Πήγα το μεσημέρι να δω το αβγό και δεν υπήρχε τίποτα! Κοίταξα να δω μήπως έχει πέσει κάτω, αλλά δεν υπήρχε τίποτα στον πάτο του κλουβιού! Το κλωσσούσε 4 μέρες! Δεν την είδα να το τρώει αλλά δεν μπορώ να συμπεράνω κάτι άλλο![και η κ. Σοφία (sophia pj.) το ίδιο πιστεύει] Και ούτε κάθεται πλέον στη φωλιά για να μπορέσω να πω ότι ίσως το έχει κρύψει!

6. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Τα αυγα τα ασπορα...(τζουφια) ..τα σπανε...τα πετανε εξω απο την φωλια...τα βγαζουν στην ακρη. ..τα θαβουν...τα τρωνε κιολας!

7. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

εμενα παντως νατασα που χωρισατα πουλια τα πρωτα και ειναι μονο με τον πατερα τους,ειχαν απο κατω τους και απο ενα ασπορο αυγοδεν το εσπασε,ουτε το εφαγε,ουτε το εκρυψε,θα σου πω μονο να βαλεις ασβεστιο {οχι μονο κοχυλια κα ιαμμο αλλα κανονικο ασβεστιο σε σκονη καλσι λουξ π.χ.}γιατι το πιο πιθανο ειναι να εχει ελλειψει ασβεστιου,εξ΄ου και ο λογος που εκανε μονο ενα αυγο σε τοσες μερες

8. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Συμφωνώ με τον Λευτέρη. Μια άλλη περίπτωση είναι να είναι πρωτάρα η θυληκιά και γιαυτό να έκανε ενα αυγό αν συμβαίνει αυτό και το ζευγάρι συνεχίζει μην αγχώνεσαι θα έχεις και άλλη γέννα πιο φυσιολογική. Λίγο υπομονή θέλει μόνο. Δώστης ασβέστιο και ότι περιέχει βιταμίνες (φρούτα κλπ.) για να την ενισχύσεις και περίμενε.

9. Andreascreta

Andreascreta PB New Member

Νατάσα, υπομονή!
    Και η δική μου κανάρα έκανε το ίδιο και μάλιστα δυο φορές!
    Τώρα είναι μια χαρά.

10. lizard

lizard PB Member Article Writer

νατασα αυτο που εκανε το θηλυκο σου δεν ειναι φυσιολογικο και δε παιζει ρολο αμα το αυγο ηταν κλουβιο γιατι πολλα καναρινια μου ειχαν ασπορα αυγα και ποτε κανενα θηλυκο μου δεν εσπασε αυγο βαλε ασβεστιο οπως λενε και οι φιλοι μας παραπανω και στην επομενη γεννα παρακολουθα το αρσενικο μηπως και εσπασε αυτος το αυγο και η θηλυκια το εκρυβε απο αυτον.

11. natasha

natasha Banned

Λοιπόν, τελικά είδα το αβγό σπασμένο μέσα στη φωλιά και κοντά του ένα μικρό μαυροκόκκινο σαν σποράκι! Λέτε η κανάρα-ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ να έσπασε το αβγό ενώ ήταν γονιμοποιημένο???

12. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Μπορει απλα να ηταν αιμα..δεν σου εχει τυχει ποτε τα αυγα που σπας για ομελετα να εχουν μεσα μικρα μαυροκοκκινα στιγματα???Μην αγχωνεσαι...

13. natasha

natasha Banned

Ναι μου έχει τύχει και απ ότι ξέρω,αν δεν προωρίζονταν για φαΐ θα γινόντουσαν πουλάκια!

14. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Σκεψου ομως οτι τα αυγα που αγοραζεις δεν ειναι γονιμοποιημενα.Οι κοτες δεν ζευγαρωνουν πριν γεννησουν.Και συχνα κατα την διαρκεια σχηματισμου του αυγου στην κοιλια του πτηνου..μπορει να συμβει αυτο.Να "περασει" λιγο αιμα μεσα στο αυγο.

15. natasha

natasha Banned

(Αυτό που είπατε μου έχει τύχει μόνο με αβγά ''χωριού'' και όχι με αγοραστά!) Μακάρι να μην ήταν όντως γονιμοποιημένο το αβγό και να μην ξανακάνει κάτι τέτοιο η θηλυκιά! Παρεπιπτόντως,τους ξανάρχισα την αυγοτροφή και το αβγό και αύριο θα πάω να πάρω και συμπλήρωμα ασβεστίου!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...