Δώρο παραδήσια

Συζήτηση με θέμα Δώρο παραδήσια, που ξεκίνησε από teo2, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 7 Φεβ 2008.

1. teo2

teo2 PB New Member

Θέλω να κάνω δώρο στην μάνα μου δυο παραδείσια (μόνο της μάνας μου δεν θα είναι αλλά λέμε τωρα ) έχω ακούσει πως κεληδάν σαν καναρήνια αλλά πιο χαμηλόφωνζα από πόσα € αρχίζουν οι τιμές???

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. teo2

teo2 PB New Member

Μάλον ζεμπράκια!

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πολύ εξυπνη η ιδέα σου ! Από τις καλύτερες που έχω ακούσει και που ,μεταξύ μας την εφαρμοζω και εγώ πολύ συχνά!

Αν ενδιαφερεσαι για ζεμπράκια,οι τιμες τους πρέπει να κυμαίνονται απο 10-15 ευρω το ένα. Υπολόγισε στο κόστος σου και ενα μεγαλούτσικο παραλληλόγραμμο κλουβί με τα σχετικά του είδη. Πολλαπλασιάζονται σχετικά εύκολα και γρήγορα για αυτο προνόησε και για το μέλλον!

Το κελαηδισμά τους είναι ενα συνεχόμενο " μπιπ μπιπ μπιπ" σαν να μιλάει τηλέφωνο...:D

5. teo2

teo2 PB New Member

Πόσα υπολογίζεται ότι θα βγούν όλλα μαζί

6. teo2

teo2 PB New Member

ΑΑΑ πώς ξεχωρίζουμε το αρσενικό από το θυληκό;;;

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Διάβασε περισσότερα https://petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches.1575/

8. teo2

teo2 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ μήπως υπάρχει πρόβλημα άμα είναι δίπλα με παπαγαλάκια

9. teo2

teo2 PB New Member

Η μάνα μου σεν θέλει γιατί λέει πως σκούζουν σπστικά και πως θέλει κάποιο πουλί που να κελαηδάει! υπάρχει κάποιο παραδήσιο που να κελαηδάει;;; και άμα γίνεται τις ίδιες πληροφορίες γι αυτό το είδος συγνώμη

10. annouk313

annouk313 PB New Member

Τεο πολύ καλό το δώρο σου!εαν αρέσουν τα πουλάκια στη μαμα σου πιστευω θα ξετρελαθεί με τα ζεμπράκια.Εινια πολυ μικρά,πιο μικρά κ απο σπουργίτι κ συνήθως "κορνάρουν"δηλαδη δε κελαηδανε οπως τα καναρίνια αλλα κανουν κατι σαν κα.συχνα.υπαρχουν φορές που το αρσενικο αρχιζει ενα ειδος τραγουδιου γιανα προσελκυσει το θηλυκο αλλα κ αυτο ευχαριστο ειναι.Γενικά εινια ζωηρα πουλάκια.Εαν ψαξεις μπορεις να βρεις κ με 10 ευρω.Εγω τοτε που εψαχνα ειχα βρει τιμες απο 8 εως κ 22 ευρω να φανταστεις. Καλο θα ηταν να παρεις ζευαγράκι δηλ ενα αρσενικο κ ενα θηλυκο για να κανουν παρεουλα μεταξυ τους,ειναι κ κοινωνικα πουλακια.Το αρσενικο ξεχωριζει απο το θηλυκο επειδη εχει κοκκινοπορτοκαλι μαγουλακια κ στο στηθος του κατι σαν ριγες,οπως της ζεμπρας. Η θηλυκη εχει κατι σαν δακρυα στα ματια της.αυτα απο μενα!

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τα παραδείσια δεν θα έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με τα παπαγαλάκια ειδικά αν το κάθε έιδος είναι στον δικό του προσωπικό χώρο ( κλουβί). :)

Καλό θα ήταν πάντως πριν αποφασίσεις την οποιαδήποτε αγορά, να το συζητήσεις διακριτικά με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, για να μην δημιουργηθεί θέμα με τον ερχομό των πουλιών.

Αν η μητέρα σου είναι αρνητική για τα παραδείσια και επιμένει για κάποιο πουλί που να κελαηδάει, ένα καναρινάκι είναι η πιό καλή λύση!

Για αλλες πληροφορίες για άλλα είδη πουλιών, δες στα Αρθρα με τα Εξωτικά.

12. teo2

teo2 PB New Member

Οι καρδερίνες πόσο κάνουν;;;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...