Δύο νέα κοκατίλ με προβληματάκια

Συζήτηση με θέμα Δύο νέα κοκατίλ με προβληματάκια, που ξεκίνησε από maria p, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 17 Σεπ 2009.

1. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

γειά σας, το σαββατοκύριακο πήραμε αυτά τα δύο κοκατίλ. Ξέρω θα πείτε δεν πρέπει να παίρνουμε ζώα που λυπόμαστε αλλά είναι ανώτερό μου. το ένα το άσπρο έχει κομμένη την δεξιά φτερούγα και υπάρχει αίμα πάνω της. έχει φαλάκρα και η πλάτη είναι σχεδόν άδεια από φτερά και πούπουλα καθώς και το στεφάνι γύρω απ το λαιμό είναι άδειο. είναι αγριεμένο και κάνει επιθετικές κινήσεις όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί.έχει ένα βραχιόλι στο φυσικό χρώμα δεν μπορώ να δω τι γράφει. το χρώμα κυρίως λευκό με διάχυτο το κίτρινο και η ουρά όση υπάρχει κιτρινωπή.
    το γκρί είναι κάπως καλύτερα, πάλι φαλάκρα και αραίωση αλλά σε μικρότερο βαθμό. δεν έχει βραχιόλι. το χρώμα είναι γκρι με κίτρινο (και οι πλαϊνές φτερούγες είναι κιτρινες και το πρόσωπο).
    σας δείχνω κάποιες φωτογραφίες να πείτε κάποια γνώμη αν θέλετε. τα έχει δει γιατρός και παίρνουν αντιβίωση της beaphar (δεν είμαι σπίτι να σας πω τ όνομα), μου είπε να κάνω εξέταση στις κουτσουλιές να θέλω.
    το γκρι φωνάζει πολύ αλλά κάθε μέρα κάπως λιγότερο πρέπει να πω. θα ήθελα να κάνω το καλλίτερο γι αυτά παρ ότι δεν ήμουν προετοιμασμένη και δεν είχα σκεφτεί να πάρω κοκατίλς αλλά έτυχε. κάθε συμβουλή ευχαρίστως δεκτή γιατί έχω πελαγώσει λιγάκι

2. maria p

περασα τις φωτογραφίες στο προφίλ γιατί δεν μπορούσα εδώ.

3. Victoria

Victoria PB New Member

Μαρια καταλαβαινω απολυτα το λογο που εκανες αυτην την αγορα!
    Οι περισσοτεροι απο μας εχουμε βρεθει σε τετοια διλληματα!

Τα γυμνα σημεια μπορει να ειναι απο αβιταμινωση μεχρι και αρρωστεια η απλα λογω συνωστισμου να ξεπουπουλιαζε το ενα το αλλο!

Δυστυχως αυτες τις καλες πραξεις τις πληρωνουμε με χρηματα και λιγο κοπο,αλλα πολλες φορες το αισθημα της ικανοποιησης βλεποντας πως τα μετατρεψαμε σε κανονικα πουλια με δικαιωμα ζωης, ειναι ανεκτιμητο!

Εγω θα σου προτεινω οπωσδηποτε να ξαναπας στον γιατρο και να κανεις εξεταση των κουτσουλιων,πριν δωσεις οποιοδηποτε φαρμακο!
    Αν ειναι εξουθενωμενα,με αβιταμινωση μια αντιβιωση θα τα επιβαρυνει!

4. tiso

tiso PB New Member

Συγχαρητήρια για την ευεστισια σου. Να ξέρεις ότι για την αγάπη σου θα σε ανταμείψουν με πολλές χαρές. Είμαι σίγουρος ότι με φροντίδα θα πάνε όλα καλα.περιμενουμε νέα με την εξέλιξη τους.

5. Mpikis

Mpikis PB New Member

6. maria p

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, διάβασα Αλέξανδρε το θέμα σου είναι πολύ γλυκό και το ζωάκι υπέροχο δεν το ήξερα.
    Το φάρμακο που δίνω διαλυμένο στο νερό και στα δύο φυσικά αφού είναι μαζί είναι το astricycline της beaphar. Ο κυριώτερος λόγος επειδή στο άσπρο είδε μια ελαφρά δύσπνοια. Ταϊζω με το φαγητό της beaphar για κοκατίλ, τους έδωσα ένα κλωνάρι κεχρί,σ ενα μπωλάκι frutti patee /versele laga για παπαγαλάκια, καναρίνια παραδείσα όπου και πρόσθεσα λίγη ρίγανη χτες που διάβασα εδώ. Επίσης από φρέσκα φρούτα λαχανικά έχω δώσει καρότο και λίγο αχλάδι και σήμερα έβαλα μισό αυγό βρασμένο καλά. Την ημέρα (προηγούμενη Πέμπτη) που τα πήρα σπίτι ψέκασα το κλουβί παρ ότι ήταν αχρησιμοποίητο με το bogena birdspray αλλά και τα ίδια τα πουλάκια επίσης με το ίδιο σπρέυ.
    Την Κυριακή τα έβγαλα άρκετές ώρες στον ήλιο και τα ψέκασα με νερό όπου έβαλα ελάχιστο ξύδι. Κατόπιν τα στέγνωσα κρατώντας το πιστολάκι σε σχετικά μεγάλη απόσταση.
    Τα περισσότερα που έκανα πρόεκυψαν από διαβάσματα εδώ μέσα και πραγματικά χαίρομαι που βρήκα αυτό το χώρο. Μήπως έκανα κάποιο λάθος? ή παράληψη? Θα ήθελα να μου λέγατε.
    Όσο για τα καταστήματα υπάρχουν καλά καλύτερα και χάλια έως άθλια... είναι μεγάλη κουβέντα. Σίγουρα πρέπει να γυρνάμε την πλάτη στους κακούς επαγγελματίες κάθε τομέα. Απλά (για να δικαιολογηθώ κάπως) όταν πρόκειται για ζωντανό πλάσμα υπάρχει σύγκρουση απόψεων και συναισθημάτων.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...