Δύο καινούρια πουλακια στην οικογένεια

Συζήτηση με θέμα Δύο καινούρια πουλακια στην οικογένεια, που ξεκίνησε από ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Ιουν 2008.

1. Εδώ και δύο μέρες έχουν προστεθεί στην οικογένεια μας 2 Budgie τα οποία είναι δώρο στη κόρη μου απο τον θείο της.Ένα αρσενικό και υποτίθεται και ένα θηλυκό. Και λέω υποτίθεται γιατί παρατήρησα οτι οι γραμμές στο κεφάλι ξεκινούν απο πολύ μπροστά σχεδόν απο τα ρουθουνάκια. Αν θυμάμαι καλα η Πωλίνα είχε γράψει οτι έτσι ξεχωρίζουμε τα μικρά παπαγαλάκια.Επίσης τα ρουθουνάκια είναι ρόζ χρώμα.Θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου αλλαζει το χρώμα τους και εάν μετα είναι σε ηλικία ζευγαρώματος;:)

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γιώργο να σας ζήσουν τα νέα μέλη της οικογένειας!

Το κοινα παπαγαλάκια ξεχωρίζουν απο το χρώμα στα ρουθούνια. Για τα μέν αρσενικά είναι γαλάζιο και για τα θυληκά μπέζ προς ροζέ. Δεν θυμάμαι πότε οριστικοποιείται το χρώμα. Η αναπαραγωγική τους όμως ηλικία είναι μετά τους 8 μηνες. Τότε περίπου ωριμάζουν αναπαραγωγικά, χωρίς αυτό να σημαινει οτι οπωσδήποτε θα γεννήσουν αυγά. Είχα για πολλά χρόνια ζευγάρια , αλλα ουδέποτε είδα αυγουλάκι!

3. Ευχαριστώ Τζωρτζίνα. Η πλάκα είναι η σιγουριά του καταστηματάρχη οτι είναι ζευγάρι.Τέλος πάντων ας είναι γερά και βλέπουμε και για αυγουλάκια.

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Γιώργο ίσως είναι ακόμα νεαρά σε ηλικία και δεν εχει ξεχωρίσει ακριβώς το χρώμα στα ρουθούνια. Οσο είναι μωρά το χρώμα ειναι σχεδόν ίδιο, αλλα με το πέρασμα λίγων μηνών τα χρώματα ξεκαθαρίζουν. Το καλό με τα παπαγαλάκια είναι μπορόυν να συμβιώνουν άνετα στο ιδιο κλουβί και πουλάκια του ίδιου φύλου, εκτός αν εχουν και τα δύο πολύ έντονη προσωπικότητα!Θα τα απολαμβάνετε να τα βλέπετε να ξύνει το κεφαλάκι το ένα του άλλου , να κανουν κούνια δίπλα δίπλα και να μοιραζονται το φαγητό τους! Θα χαρούμε πολύ να τα γνωρίσουμε απο φωτογραφίες!:)

5. Θα ανεβάσω σε λίγο πάντως είναι πολύ φάτσες.

6. Αυτα είναι τα δύο νέα μέλοι της οικογενείας.

Συνημμένα Αρχεία:

7. epo

epo PB New Member

τελεια Γιωργο να σου ζησουν!

το πρωτο απο αριστερα στην φωτο 1 ειναι σιγουρα αρσενικο και δεν μου φαινεται για πολυ μωρο...μπορει κ να ειναι ενηλικο...το μπλε ειναι πολυ εντονο στο χαλινο!

και το αλλο πιθανοτατα θηλυκο η αρσενικο νεαρης ηλικιας!

8. Γιώργο ευχαριστώ.Ναι το πρώτο είναι το αρσενικό.Το δευτερο τι θα μας βγει αναρωτιέμαι.

9. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

το 2ο ειναι μωρο γιωργο και μαλλον θυληκο.οπωτε μη σε απασχολει το θεμα ζευγαρι γιατι μαλλον ετσι ειναι!σε κανα χρονο αμα θελετε τους βαζετε φωλια.
    να τα χαιρεστε!

10. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

να σου ζησουν Γιωργο!

11. Ευχαριστώ Νάσο.Εώς του χρόνου βλέπουμε προς το παρόν απολαμβάνουμε την συντροφιά τους.

12. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

ετσι μπράβο,καλα τα λες!

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

na sou zhsoun!polu omorfa...

14. larys

larys PB Member

Να σου ζήσουν Γιώργο.Αν βρεθώ κάποια στιγμή στο Χέρσο ή στο Πεδινό,θα ήθελα να σε απισκευθώ.

15. ¨Οποτε θέλεις είμαι κοντα στο πεδινό.Μόνο να είναι απόγευμα για να με βρείς σπίτι.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Γιωργο τελεια ειναι να τα χαιρεστε! :D

Το ασπρο γαλαζιο ειναι αρκετα μικρο παντως, κατω απο 4 μηνων το κανω εγω... Μολις ηρεμησουνε σε μερικες μερες δοκιμασε να τα πλησιασεις ξεκινωντας απο το μωρο... :) Πιστευω θα ειναι σχετικα ευκολο να εξημερωθουνε! Και οντως για φωλια με το νεο ετος καλυτερα για μεγαλυτερη ασφαλεια... και αν το φυλο του μικρου ειναι τελικα θηλυκο... ;)

17. Ανέστη και εγω έτσι πιστεύω πρέπει να είναι πολύ μικρο.Η διαφορά ανάπτυξης με το άλλο είναι πολύ μεγάλη.(ευτυχώς δεν μαλώνουν).Για ζευγάρωμα δεν το σκέφτομαι προς το παρόν. Θέλω η κόρη μου να απολαύσει την παρέα τους και να μάθει να τα φροντίζει. Φυσικά πάντα με την δική μας επίβλεψη.

18. giorgosalf

giorgosalf PB New Member

να σου ξησουν ειναι πανεμορφα

19. Kostas21

Kostas21 PB Member

Να σου ζησουν!

20. lizard

lizard PB Member Article Writer

να σου ζησουν ειναι πανεμορφα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...