Πρόσφατα

Δυστοκία των πτηνών

Alexandros

Honored Member
Thread starter #1
Δημοσίευση Άρθρου: Δυστοκία των πτηνών

Απόσπασμα Άρθρου είπε:
Η δυστοκία είναι φαινόμενο που παρατηρείται σε όλες τις ράτσες πουλιών, από καναρίνια μέχρι παπαγάλους...
Η συνέχεια του Άρθρου: Δυστοκία των πτηνών

Συζήτηση - Σχολιασμός Άρθρου
Αν έχετε ερωτήσεις, απορίες ή χρειάζεστε βοήθεια σε θέμα που αφορά στη Δυστοκία των πουλιών, γράψτε το μήνυμά σας εδώ, σε αυτή τη σελίδα. Για παρατηρήσεις που αφορούν στο άρθρο ή για να συμπληρώσετε τις πληροφορίες του, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τα σχόλια του άρθρου.

Stavros

Administrator
Staff Member
Είναι ίσως το πιο πλήρες άρθρο που έχω διαβάσει σχετικά με τη δυστοκία, το οποίο νομίζω πως καλύπτει το θέμα. Επίσης, βλέπω για πρώτη φορά να χρησιμοποιείται ο σωστός (κατά την άποψή μου) όρος δυστοκία, έναντι του αδόκιμου όρου "δέσιμο αβγού", που χρησιμοποιούν κάποιοι και προκύπτει από την ελεύθερη μετάφραση του αγγλικού "egg binding".
https://petbirds.gr/threads/%CE%97-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CF%85%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-ruby.9031/

Το νεαρό της ηλικίας του πουλιού παίζει ρόλο στην εμφάνιση αυτού του φαινομένου; Είναι κάτι που το έχω ακούσει πολλές φορές.

Απλά τέλειο, και τόσο κατανοητό από τον εντοπισμό του προβλήματος μέχρι τις λύσεις του που αισθάνομαι πως αν μου συμβεί κάτι τέτοιο (καλύτερα να μη μου συμβεί), χάρη στο άρθρο σου, θα καταφέρω να σώσω την κανάρα.

πολυ καλο μπραβο εγω φετος εχασα μια καναρα απο αυτο.που να ξερα να σας ειχα βρει νωριτερα

Αλεχανδρε ! Εχο αυτη τη στιγμη το προβλημα...Εκανα τη μεθοδο με το λαδακι...και τισ μαλακσεισ στην κοιλιτσα τισ Με ανησυχει οτι πιεζοντασ την λιγο εβλαλε δυο σταγονεσ υγρο...Περιμενο και ανησυχο ! Ειναι η προτη γεννα τισ καναρασ μου...θα σασ ενημεροσο για την πορεια...Ασ ελπιζουμε οτι ολα θα πανε καλα...

Τελικα το λαδακι εκανε δουλεια...Σημερα η καναρα μου εκανε το προτο αυγουλακι...Ουφφφφφφφφφ

mgerom

Honored Member
Τώρα όμως ξέχνα το λαδάκι και δώσε στο πουλάκι ασβέστιο.
Το έχει ανάγκη, και εννοώ υγρό ασβέστιο, στην ποτήστρα.

Μακη το εβλεπα οτι τσιμπουσε το σουπιοκοκαλο και νομιζα οτι του αρκει...Αλλα θα βαλο και ασβεστιο στο νερο οποσ μου λεσ...Σε ευχαριστο πολυ...

"Σε περίπτωση καταβεβλημένου πουλιού χόρηγούμε ασβέστιο σε νερό με γλυκόζη ανα δέκα λεπτά ώστε να ανακτήσει δυνάμεις".
Ωραία.Εχω το Ostex της Tafarm με δοσολογία 6 σταγόνες στα 100ml.Έχω και γλυκόζη απ αυτό το βαζάκι που χρησιμοποιεί η μητέρα μου για τα γλυκά.Το διάλυμμα ΓΛΥΚΟΖΗΣ-ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ σε νερό σε τι αναλογίες το φτιάχνω???

το πουλάκι δεν είναι καθόλου καλά.Εχει το αυγό στην αμάρα 7-8 μέρες μπορεί και παραπάνω και έχει εξασθενήσει πολύ.Του έδωσα ασβέστιο στο νερό, ΤΙΠΟΤΑ. Χθές του έδωσα κάθε 15 πέντε λεπτά 1-2 σταγόνες από το ostex απευθείας στο στόμα (σύνολο 4 φορές σε μια ώρα) και το μόνο που κατάφερα είναι να κάνω το πουλάκι να ασθμαίνει και να κάθεται σε μια γωνία στον πάτο του κλουβιού.Είναι θαύμα που ζεί σήμερα αλλά για πόσο.Είναι πολύ στενάχωρη η κατάσταση του και φοβάμαι πως δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο.Μέχρι και καλοριφερ άναψα με τέτοια ζέστη και το έβαλα δίπλα μήπως βοηθήσει η ζέστη.

Το εχω περασει και εγω αυτο...Σε καταλαβενω ...Εμενα μου ειπαν να του δοσω αντιβιοση Αλλα τιποτα...Ευχομαι περαστικα του...

Ρε γαμώτο πρώτη φορά που πραγματικά δε μπορώ να κάνω τίποτα και έχω τρελαθεί.Το λυπάμαι απίστευτα το ζωντανό.Ο κτηνίατρος μου, λέει πως μόνο του αν θα τα καταφέρει.Εγώ δε μπορώ να κάνω κάτι.Και το θέμα είναι πως το βλέπω και γω αυτό.

scorp πραγματικα λυπαμαι.πηγαινε και σε καποιον αλλο γιατρο να το δει και αν θες πηγαινε και σε καποιον γνωστο σου που εχει pet shop μηπως ξερει κατι που θα σε βοηθησει.

nekt74

PB New Member
Καλη χρονια σε ολους σας.

Δυστυχώς την εχασα την πιπινα σημερα το πρωι, παγωμενη πανω στη φωλια της με τα αυγα μεσα της και αιμοραγια. Αν δεν την εχανα δεν θα εβλεπα το αρθρο.

Δυστυχώς και εγώ μετά από πολλές προσπάθειες δεν κατάφερα να την κρατήσω στην ζωή... Κατέληξε με αυγό στήν αμάρα μετά απο 2 εβδομάδες.

misalouris

Mod Καναρίνια
Staff Member
Πριν ξεκινήσει κάποιος να βάλει τη φωλιά στα πουλιά, καλό είναι να μελετήσει το άρθρο.

Top Bottom